İnternete yatırım yapmanın tam zamanı

Ülkemiz internetli yaşama hızla uyum sağlıyor. Bu da girişimcilerin cesaretini artırıyor. Hanelerin yüzde 40’ında internet bağlantısı var. Kullanıcı rakamlarının, 27-30 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Teknolojiyi olduğu kadar, sosyalleşmeyi ve yaptıklarımızı paylaşmayı da seviyoruz. Facebook’u kullanan ülkeler arasında 4’üncü sıradayız. E-ticaret büyümekte. Hepsiburada, gittigidiyor gibi başarılı sitelerinin yanına, arkadaş davetiyle girilen özel alışveriş siteleri ekleniyor. İnternet reklamlarının payı ve etkinliği artıyor. Girişimcilerimiz olgunlaştıkça,
yurt dışındaki fonların gözü Türkiye’ye çevriliyor.
Büyüyen bir pazarda yatırımların başarıya erişme şansı da yüksek oluyor. İnternette içerik üretmek, satış yapmak, yeni proje geliştirmek, şirketini tanıtmak, reklam yapmak, yerli veya yabancı yatırımcı ortak bulmak isteyenlerin bu dinamik ortamı kaçırmamasında yarar var. Akıllı ve cesur davranabilenleri büyük fırsatlar bekliyor.

2010 dönüm yılı oldu
Young Turk Ventures Yönetici Ortağı Cem Sertoğlu, ülkemizde internet girişimlerinin ve yatırım sayısının artacağını düşünüyor. Bu yıl ilk kez yabancı internet girişim sermayesi fonlarının radarlarına Türkiye’yi almaya başladığını belirten Sertoğlu, 3TS Capital gibi yatırımcıların Türk pazarındaki varlıklarını güçlendirmesini çok önemli buluyor. Sertoğlu’na göre, Türk internet girişimcileri şirket kurma ve büyütme konusunda bilgi sahibi olmaya başladılar. Bu da şirketlerini yatırımcıların beklentilerine uygun bir biçimde yapılandıracakları anlamına geliyor.

GİRİŞİMCİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Cem Sertoğlu girişimcilere şu önerilerde bulunuyor:
-Pazar ve fırsat boyutları konusunda rakamları iyi araştırın.
Türkiye’de sık karşılaşılan sorunlardan biri sığ pazarlar.
– Reklam gelirine dayalı modeller için varsayımlarınızda tutucu olun.
Bu alanda çok düş kırıklığı yaşanıyor.
– Bir girişim sermayesi yatırımı arayışındaysanız, sizden önce benzer bir süreç yaşamış kişilerin görüş ve tecrübelerinden faydalanın.
– Bir yatırımcı ile sürece başlarken, yatırımcının standart olarak her yatırımda isteyeceği hakları anlamaya çalışın. Görüşmelerin sonuna gelindiğinde sürpriz olmaması iki tarafın da işini kolaylaştı-racaktır.

İnternette olmayan marka olamıyor
Doğan Online CEO’su Babür Çelebi “artık hiç bir ciddi reklam kampanyasının internet ayağı olmadan” planlanmadığın belirterek, video ve sosyal mecra reklamlarındaki hızla büyümeye dikkat çekiyor. Çelebi “herhangi bir konuda o marka veya şirket hakkında bilgi almak istiyorsanız önce web sitesine bakıyorsunuz. Eğer orada bir varlığı yoksa, marka da zaten yok demektir” diyerek, şirketlerin aktif bir internet sitesi yaratmaya özen göstermesi gerektiğini hatırlatıyor. “Akıllı, akılsız tüm cep telefonlarının üzerinden verilen mesajlar, widgetler, indirimler, kuponlar yatırımcıların dikkatini çekiyor.
Şu anda bu konuda aktif Türkiye’de sadece
bir-iki firma var” diyen Çelebi, mobil internet alanındaki yatırımların büyüyeceğini düşünüyor.

Türkiye dünyanın en çabuk büyüyen 2’nci e-ticaret pazarı
2011’de ABD, Japonya, İngiltere, Almanya ve Çin’in toplam e-ticaret hacminin ise 500 milyar ABD doları olacağı tahmin ediliyor. Türkiye bundan sonraki ikinci beşlik grubun içinde yer alıyor ve Fransa’dan sonra yedinci sırada geliyor. Türkiye’nin en büyük özel alışveriş sitesi Markafoni’nin kurucu ortağı Sina Afra’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye yüzde 68’lik büyüme hızıyla Hindistan’ın (yüzde 118) ardından Çin ile beraber dünyanın “en çabuk büyüyen ikinci e-ticaret pazarı” olacak. “Uluslararası şirketler, yatırım fonları ve medya gruplarının da yatırım kararlarını bu sayılara göre verdiği biliniyor. Peki, bu hacme sahip Türk e-ticaret pazarı 2011’de ne gibi özelliklere sahip olacak?” diye soran Afra, şu tahminde bulunuyor: “Bunların başında “gateway” dediğimiz “köşebaşları” geliyor. Diğer bir ifadeyle bugünkü büyük e-ticaret siteleri kendi alanlarında köşebaşları olmaya devam edecek; insanlar da e-ticarete bu kanallardan girecekler.
En iyi kullanıcı deneyimini sunan site ise e-ticaretin lideri olacak.”

e-ticarette başarının 3 sırrı
Sina Afra’ya göre, e-ticarette başarılı olmanın yolu, hızlı ve çabuk karar verdirebilecek bir sistem kurmakta yatıyor. İnsanların sabrı yok, onları ilk saniyelerde durdurmak ve kaçırmadan satışı yapabilmek gerek. Afra’nın üç maddelik bir başarı formülü var. Aslında bu ticaretin de özü bir bakıma. Satışı kapatabilmek için yapılacak ilk iş, kışkırtıcı bir davet sunmak. Bu davetin içinde bir fiyat fırsatı eklemek gerek. En son hamleyse, zaman baskısı kurmakla gerçekleşiyor. Uygun fiyat, kısa sürelik bir teklifle sunulduğunda, alıcının karar vermesi kolaylaşıyor, başarı oranı yükseliyor.
Kaynak:Milliyet

9 YORUMLAR

 1. ” insanımız alışkındır ve sever yabancı eşşeğine binmeye o yüzden sıyrıl bu eziklik duygusundan ”

  Bahsettiğin sistem işlevsel hale gelene kadar yukarıdaki satıra cevap vermeyeceğim bay bilmiş.Linkini verdiğin sitenin güvenlik kodu bile google malı.

 2. herkese merhaba.bursada beraber çalışabileceğimiz aktif pazarlama yapabilecek bayan arkadaşlara ihtiyacım var.ürünlerimiz bayan iç giyim ve televizyon reklam ürünleri.kar marjı oldukça yüksektir.ulaşmak isteyen arkadaşlar 05054006766 nodan arayabilir.ilknur..

 3. arkadaşlar panige mahal yok verdiğimiz sözün arkasındayız …
  http://www.jammylink.com
  bu arada herşeyden habersiz yorum yapan arkadaşa bilgisi olsun diye bir iki cümle.
  addwords ve addsense e ihtiyac duyulmadıgında google in nasıl bir reklam stratejisi olabilir?

  ne ararsan ara porno içerikli bir site cıkmıyormu karşına ?? yeni gelen arama motorundan haberin varmı ?
  mesela google da arattırdıgın kelimeleri birbirine ekler
  ben+çok+yüksek+ateşliyim
  dediginde ateşli hatunların olduğu bir site yerine hızlı tedavi içeren bir doktor sitesine yönlendirilmediğin gün nezaman olucak biliyormusun ?
  Bekle az kaldı onuda Türkler yapıyor ..
  insanımız alışkındır ve sever yabancı eşşeğine binmeye o yüzden sıyrıl bu eziklik duygusundan .
  ibn-i sina Türktü
  Lokman hekim eczacılığı harward da okumadı.
  Mimar sinan master ını Amerikada tamamlamadı. dahasıda varda herkesle polemiğe girilmez eskilerimizle övünmeyip yenilerimize destek olalım bazıları düşünemedi diye hiç bi Türk düşünemez diye bir ayet yok dimi.

 4. Yeni reklam programı google’ı nasıl bitirecek onu anlamadım.Hayır neden bitirsin google’ı ? günde 1 milyarın üzerinde tık mı alacak ? Ya da 500 milyon aktif üyeye mi ulaşacak ? Keşke olsa seviniriz Türkiye menşeli olacağı için.Daha piyasaya girmeden bu kadar büyük konuşmak …… ” Google hayatta kalmak için ” vaaaooovVVV cümleye bakın :)) inşallah bekliyoruz ama google batmasın çok işimize yarıyor aradığımızı bulmamız açısından faydalı bir site yazık sonuçta o kadar uğraşmışlar 90 ların başından beri 20 yıla yakındır uğraşıyorlar emeklerini zayi etmeyin Allah var şimdi…

 5. sanırım kim olduğunu ve projeni biliyorum serhat. baya bi heyecanlısın belli, başarılar :)

 6. Ah bir de türkçe kullanımı ve internet terimleri kullanımı konusunda daha özenli olsanız inandırıcılığınız bir parça olsun artacak…

 7. İnternete bomba düşüyor …Şu anda sponsor larla temas halindeyim,Türkiyeye gurur verecek çok sansasyonel bir proğmam fikrim var.
  geliyor yeni bir reklam anlayışı geliyor .Google , facebook nasıl en bilinen ise bu proğramda onlar gibi olup bu meşhurlara eklenecek belkide onları sollayıp geçecek .Zira addwords ve addsense devri bitti.Milyarlarca dolarlık büyük bir iş projesi .Çok kısa zaman sonra arkadaşlar herkesin peşinden koşacagı bir programla adımızı tüm Dünyaya duyuracagız .Maksimum bir sene içerisinde ya google hayatta kalmak için bu programı alıcak yada microsoft google ı bitirmek için :) .sevincimi ve heyecanımı paylaşmak istedim teşekkurler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here