İnternet Girişimciliği ve Para Kazanmak

İnternet Girişimciliği

Dünya hiç bu kadar küçük olmamıştı. Eskiden internete bağlanmak diye bir deyim varken artık internetten kopmak diye bir deyim var. Sürekli bağlıyız çünkü. Bu kadar fazla insanın aynı anda bağlı olduğu bir erişim aracından gelir elde etmek de pek şaşırtıcı değil. Hepimiz internet ile içli dışlıyız.
Başlarda internet bir kütüphane gibi düşünülmüştü. Girip ihtiyaç duyduğunuz bilgileri alabileceğiniz bir veri merkezi. Yaygınlaştıkça internetin kullanım alanları da insanileşti. Şimdi internet vasıtası ile alışveriş yapıyoruz, sosyal medya denen alan sayesinde sosyal çevreler ediniyoruz ve uzmanlık gerektirecek bilgilere bile anında ücretsiz olarak ulaşabiliyoruz.
Bu imkanı paraya çeviren bir çok girişimci de gözlerimizin önünde yıldan yıla büyüdü. Google, Facebook, Youtube gibi siteler gözlerimizin önünde adım adım gelişti ve milyar dolarlık işletmeler halini aldı. Daha küçük çaplı fakat yine internetten para kazanmak üzerine odaklanmış binlerce girişim var. Yeni nesil bu konulara daha kolay adapte olabilirken, yaşı otuzları geçmek üzere olanlar eski ticari girişimleri içerisinden durumu hayretle seyrediyorlar. İnternetten nasıl para kazanılır diye birbirlerine soruyorlar.

İnternetten Para Kazanmanın Yöntemleri

İnternet çok fazla insanın aynı anda bulunduğu bir ağ. Gelişmiş yazılım teknolojileri ile bu insanlar belirli kriterler üzerinden sınıflandırılabiliyor. İnternetten para kazanma işinin de çekirdeğini bu özellik oluşturuyor. Genel özellikleri hakkında fikir sahibi olduğunuz bir insan topluluğu ile ticaret yapıp para kazanmak, diğer seçeneklere nispeten kolaydır.

E-Ticaret İle Para Kazanmak

e-ticaret
e-ticaret

Bu yöntemde size para kazandıran şey aslında bizzat ticarettir. Ticaretin binlerce yıllık tarihi boyunca gelişen yöntemler şimdi de e-ticareti karşımıza getirdi. Siz de ürettiğiniz ürün ya da hizmeti

bir internet sitesi vasıtası ile kitlelere ulaştırabilirsiniz. Bir e-ticaret girişiminde bulunmak için sahip olmanız gereken ilk özellik tüccarlıktır. Dijital de olsa tüccarlık yapacaksınız çünkü. Gerisi aldığınız web tasarım hizmetinin kalitesine bağlı.

Bir dükkan açmak ile çok ortak yanı var bir e-ticaret sitesi açmanın. Yeni bir dükkan açan biri nasıl dükkan konumunu özenle seçiyorsa, tabelasına, vitrinine nasıl özeniyorsa sizin de internet sitenize o şekilde özenmeniz gerekir. Dükkan seçerken sokaklar ve caddeler arasında gösterdiğiniz özeni, internet aleminde Google sayfaları arasında göstermeniz gerekir. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili aramalarda ön sıralarda olmak size gelir olarak geri dönecektir.

Dükkanınızın tabelası ve vitrinine verdiğiniz özen, internet aleminde web tasarıma denk düşer. İyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik ve site tasarımı size daha çok fayda sağlayacaktır. Türkiye’de internet aracılığı ile alışveriş yapan kitle genç. Genç tüketiciler ise önce marka ve bilinirliği tercih ediyor. İnternetten para kazanmayı hedeflediğiniz bir e-ticaret projesinde tercih edeceğiniz bir dijital reklam ajansı yol arkadaşlığı yapmanızı tavsiye ederiz.

Premium Üyelik Satışı İle Para Kazanmak

İnsanların bir sıkıntılarını, işlerini zora sokan bir engeli kaldıran bir yazılım ya da internet sitesi üretebilir ve sitenin üyeliğini ya da bu hizmeti internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Online oyunlar, muhasebe tutan küçük online yazılımlar ve web siteleri gibi hizmetler. Bu yöntem internetten para kazanma yöntemleri arasında en zor olanı. Çünkü böyle bir hizmeti geliştirmek ve bunu yazılım ile sorunsuz çalışacak evrelere getirmek ya büyük vaktinizi alacaktır ya da büyük paranızı. Ama tutarsa çok büyük bir servete de kapı açabilir.

Online Reklam Ortaklıkları İle Para Kazanmak

İnternetten para kazanan insanların çoğu bu yöntemi kullanıyor. Bu yöntemde önemli olan tek nokta insandır. Ne kadar insana ulaşma gücünüz var? Ne kadar popülersiniz? Eğer siz bir dijital içeriği, bir resmi, bir metini ya da videoyu yüz binlerce insana ulaştıracak kadar geniş bir ağa sahipseniz firmalar sizi zaten bulacaktır. Bir nevi “fenomen” olma durumundan bahsediyorum. Kendi alanınızda, içerik üretebileceğiniz konu ve yöntem ile kaliteli içerikler üreterek insanlara ulaştırmaktan.
İnsanlar çok fazla reklama maruz kalıyorlar. İçerikleri yayıncılar tarafından yönetilen TV kanallarından, önlerine çıkan billboardlardan bıktılar. İnternet insanların kendi içeriklerini kendilerinin seçmesine izin veriyor.
“içerik pazarlaması” denen kavramın doğduğu nokta burası. İnsanlar internette çok fazla vakit geçiriyorlar, çok fazla insan internete giriyor, internet insanların ya cebinde ya da elinde. İnsanlara bildirimler göndererek onları bazı içeriklere çekebiliyor, çeşitli şekillerde bu içeriklere tepki vermelerini sağlayabiliyorsunuz. İnsanlar arasında içerikler aniden yayılabiliyor. Tabi tüm bunlar benim anlattıklarım kadar kolay değil. İnternetten reklam sektörü ile para kazanmanın üç yöntemini beraber inceleyelim.

Metin İçerikler İle Para Kazanmak

internet-reklam-sirketleriGoogle ve diğer arama motorlarının kriterlerine uygun yazılmış ilgi çekici ve aranan konulara dair makaleler üreterek kullanıcı çekebilirsiniz. Bu sayfalar üzerinde Google reklamlarının yayınlanabilmesi için özel alanlar oluşturup Google ile ortak çalışabilirsiniz. Bu alanlarda yayınlanan
reklamlara tıklanması halinde doğacak geliri Google sizinle paylaşacaktır.
Sadece Google ile değil çeşitli sosyal medya siteleri aracılığı ile de sitenize insan çekebilirsiniz. Sosyal medya sitelerinde paylaşılacak kadar eğlenceli ya da faydalı olan içerik doğal yolla iletişim kitlesini genişletecektir. Ne kadar ziyaretçi, o kadar gelir.

Resim İçerikler İle Gelir Elde Etmek

Bunu Instagram’da görebilirsiniz. İnstagram aracılığı ile profili milyonlara ulaştıran kişiler var. Bu kişilerin profillerine sponsorlu içerikler alması da muhtemel. instagirlSizin resimleriniz binlere ulaşıyorsa bu resimlere kendi ürünlerini koymak isteyen markalar size teklif getirecektir.
Instagram kendine özgü bir sosyal medya. Görüntünün bu kadar önemsendiği bir çağda Intagram’ın yayılmaması garip olurdu. “Instagirl” artık bir meslek. Bazı güzel kızlarımız resimlerini Instagram’da binlere ulaştırdıktan sonra “Instagirl” (Instagram Kızı) mertebesine erişiyorlar. O zaman artık firmalar bu kızlarımıza kendi markalarına ait elbiseler ile resim çekilmeleri ya da kendi makyaj malzemelerinin tanıtımlarını yapmaları konusunda belli ücretler ödeyebiliyorlar. Erkek okurlarımıza buradan sesleniyorum; “Bu kapıdan size iş çıkmaz”

Video İçerikler İle Para Kazanmak

Geçtiğimiz günlerde bir tanıdığımın 9 yaşındaki oğlu elinde babasının cep telefonu ile dükkan raflarının videosunu çekiyordu. Ne yaptığını sorduğumda cevabı karşısında şok oldum. Videosunu Youtube’a koyacakmış ve insanlar izledikçe para kazanacakmış.
Olayın nerelere kadar indiğini göstermek için yaşanmış bir örnek.
Video içerikler Youtube üzerinden kullanıcılara iletiliyor. Youtube da Google bünyesinde bir şirket. Metin üzerindeki reklam ortaklığının bir versiyonu da Youtube ile video içerik üzerinden yapılıyor. Türkiye’de reklam maliyetleri çok düşük olduğu için büyük gelirler kazanmanız olası değil. Büyük paralar için yine sponsorlu içerikler aracılığı ile markalardan iş almanız gerekecektir.
Youtube’da çeşitli formatlarda yayın yapan binlerce kanal var. Çocuk kanalları, müzik kanalları, nasıl yapılır temalı kanallar… Gerçekten başarılı kanallar olduğu gibi garip ve nedensiz kanallar da var.
Ne kadar kötü kanal barındırsa da gözlerimizin önünde Youtube geleceğin TV formatını inşa ediyor. Belki de etti bile.

İnternetten Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kendinizi uzman hissettiğiniz konuya odaklanın. Uzman olduğunuz konuyu insanların ilgisini çekecek bir şekilde sunun. Hangi yöntemi denerseniz deneyin, internetin imkanlarından faydalanma ve son teknoloji ile adapte olma konusuna eğilin. Türk insanı girişimcidir. İnterneti boş bırakmayın.

8 YORUMLAR

 1. Eline sağlık Admin, epey faydalı bir yazı olmuş. Blog yazarlığına değinmiş olman yazıya ayrı bir renk katmış. YouTuber olmak da eklenebilir yazıya. Son dönemde epey popüler.

 2. Değerli arkadaşlar,
  internetten para kazanma şansınız, üzülerek ifade etmem gerekiyor, yüzde 1 gibi bir oran. Yani “yok” denecek kadar az.
  Bir site kuruyorsunuz, kendinizden başka giren yok. Dolayısıyla kitlelere erişemediğiniz-erişemeyeceğiniz için hayalleriniz maalesef suya düşüyor. Ben de bu amaç için bir alışveriş sitesi kurdum. Aylardır siftahım yok. Google Adsense’ye reklam verseniz, pahalıya maloluyor. Facebook’ta hayran sayfası açsanız etkili olmuyor. Hergün emek sarfederek paylaşımlar yapıyorum ama dediğim gibi satış açısından hiçbir gelişme kaydedemedim. Ayırdığınız bütçe dakikalar içinde tükeniyor. Alışveriş sitem olan binreyon.com’da birçok ürün fiyat noktasında diğer büyük alışveriş sitelerininkinden daha uygun olmasına rağmen, ziyaretçiyi çekemiyorsunuz. Hoş, birkaç kişi girse bile , alışveriş yapmıyor. Tabiri caiz ise, herşey para tuzağı.
  Yine de yılmak yok, yola devam diyenlerdenseniz; siz bilirsiniz…

 3. merhaba internetten para kazanmanın birçok yolu var.evet ama nasıl nasıl.öncelik kendi işinizi kurmak ise profosyenelleşmeli ve kendinize yatırım yapmalısınız,SAYGILARIMLA

 4. Arkadaşlar merhaba.Şimdi size oldukça iyi getirisi olan bir oyunu tanıtmak istiyorum. Çiftlik bank evinizde,işyerinizde,cebinizde ve hatta arkadaşlarınız ve aileniz ile vakit geçirirken bile oynayabileceğiniz bir çiftlik oyunudur.Bu oyunda aldığınız tavuk,inek ve arıların diğer çiftlik oyunlarına göre tek bir farkı vardır.O da bunların size ürettiği yumurta,bal,süt gibi ürünlerin “TL” ye çevrilmesidir.Sizde evinizin rahatlığında çiftlik bank oynayabilir eğlenirken kazanabilirsiniz.Oyuna ilk başlayan tüm üyelerimize 15 TL değerinde altın hediye edilir.Bu altın ile kendinize bir adet manisa tavuğu alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.Daha fazla kazanmak için daha fazla hayvan alabilir veya oyuna arkadaşlarınızı davet ederek üye olan arkadaşlarınızın yatırımına ömür boyu % 5 ortak olmuş olursunuz.Ancak bu % 5’lik kazancınız arkadaşınızdan değil şirket tarafından sizlere bonus olarak verilir.
  Şimdiden iyi oyunlar, bol kazançlar.
  Ücretsiz üyelik için : https://www.ciftlikbank.com/Login/main/31122

 5. Arkadaşlar sonunda para bahçesi açıldı. Artık çılgın tavukmuş delirmiş inekmiş kurtuluyorsunuz. Depo sınırı yok, ödeme puanı derdi yok sadece kaydoluyorsunuz kazanmaya başlıyorsunuz. Oyuna kaydolunca 75 altın hediye veriyor, illa yatırım yapmak zorunda değilsiniz vermiş olduğu altınla devam edebilirsiniz oyuna. İsteğe bağlı yatırım yapıyorsunuz. Ayrıca ödeme yapmazsan para çekemezsin gibi bir kural da yok diğerlerinde olduğu gibi. İnternet de boşa harcadığınız zamanı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Umarım yardım edebilmişimdir. https://parabahcesi.com/?ref=9014

 6. EVİNİZ VEYA İŞYERİNİZDEN UFAK BİR YATIRIMLA AYLIK 200$ VE ÜSTÜ KAZANMAK İSTERMİSİNİZ ? MEMURLAR EV HANIMLARI EMEKLİLER ÖGRETMENLER ÖGRENCİLER İNTERNETİ KULLABİLEN HERKES BİZİMLE CALISABİLİR .ÖNEMLİ NOT İŞİMİZ SATİŞ VE PAZARLAMA DEGİLDİR DETAYLI BİLGİ İCİN FACEBOOK ADRESİM OLAN CELAL CENK ÇOBANOĞLU YA DA [email protected] ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ…

 7. Özellikle eticaret için yanınızda 6harf.com gibi firma bulundurun. Kurumsallık, web tasarım gibi küçük ayrıntılar bu işin bel kemiği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here