İnternetten Ucuz ve Güvenli Alışveriş için 5 ip ucu

İnternetten Ucuz ve Güvenli Alışveriş için 5 ip ucu 2
ucuz alışveriş

İnternetten Ucuz ve Güvenli Alışveriş için 5 ip ucu

İnternetten Ucuz ve Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır sorusunu cevaplamadan önce dilerseniz biraz rakamlardan bahsedelim. Türkiye’de ki e-ticaret sitelerinin sayısı 15 Bin’in üzerinde. 2014 senesinde Türk halkı e-ticarette 18,9 Milyar TL harcarken bir sonraki yıl 24,7 Milyar TL’ye çıktı. İnternet üzerinden yapılan en çok harcamalar ise Tüketici Elektroniği, Giyim, Takı, Sağlık, Kozmetik, Oyuncak, Video Oyunları, Spor Malzemeleri ve Yazılım ürünleri için harcandı.

Ucuz ve Güvenli Alışveriş
İnternetten Ucuz ve Güvenli Alışveriş

1- Fiyat Arama ve karşılaştırma siteleri

Yani bu kadar çok para harcanan bir platform’da biz kendimizi nasıl güvene alacağız? Nasıl güvenli para harcayacağız ? İşte bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Diyelim ki yeni bir cep telefonu almaya karar verdiniz. Öncelikle kullandığımız arama motoruna tam modelini yazıyoruz;

ucuz alışveriş
ucuz alışveriş

Örneğin: Samsung s7 Edge yazıp araştırıyoruz ve muhtemelen karşımıza pek çok sonuç çıkacak. Bu sitelerden ucuz olanlara baktıktan sonra fiyat karşılaştırma sitelerini ziyaret edeceğiz. Burada bulduğumuz en ucuz ürüne atlamak kesinlikle mantıklı ve makul bir davranış olmayacaktır. En ucuz bulduğumuz sitenin ismini derhal arama motoruna “ siteismi şikayet” şeklinde aratıp bu firma hakkında ki şikayetleri inceleyeceğiz. İstediğiniz sonuca ulaşamadıysanız “ site ismi alışveriş yapan var mı” yazıp yeniden bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktadan sonra site hakkında %80 bilgi sahibi olmuş oluyoruz.

2- Ssl güvenlik sertifikası ve 3d güvenlik seçeneği

Bir de sitenin teknik alt yapı kısmı var. Bu noktada incelememiz gereken ssl güvenlik sertifikasına sahip mi ? ödeme yaparken 3d güvenlik seçeneği mevcut mu? Ödeme yapma ekranında farklı bir siteye mi yönlendiriyor gibi konular elbette ki önemli.

Güvenlik kontrolü
Güvenlik kontrolü

3- Kartsız Ödeme Seçenekleri Var mı

Kredi kartı ile sipariş veremiyorsak bu durumda yapmamız gereken havaleden önce kapıda ödeme seçeneği var mı? Eğer ki kredi kartı ile ödeme yapma şansımızın bulunmadığı bir site ise kapıda ödeme ilk tercih edeceğimiz yöntem olmalı. Kapıda ödeme sistemleri son yıllarda kredi kartını kullanmak istemeyen bir çok tüketici tarafından da seçiliyor.

Kredi Kartları
Kredi Kartları

4- E ticaret sitesinin iletişim bilgileri

Site’de firmanın iletişim bölümü var mı yok mu? Bu nokta hiç bilmediğimiz bir site hakkında güzel fikir verir. Elbette ki sadece cep telefonu veya sadece e-posta adresi yazan bir site yerine adresinden sabit telefonuna hatta fax numarasına kadar bilgi içeren bir site mutlak suretle daha kurumsal ve daha kaliteli görünecektir.

Güvenli
Güvenli alışveriş

5- Büyük sitelerin güvenilirliği

Farkettiyseniz hepsiburada ve n11 gibi dev e ticaret siteleri bir çok e ticaret sitesinin ürünlerini kendi içeriğine katmış durumda. Bunun en güzel avantajları ise ürün fiyat seçeneklerinin olması, iade işlemlerinin kolaylığı ve ödeme sistemlerinin güvenilirliği. Bu sayede internet üzerinden hem ucuz hem de güvenli alışveriş yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here