Inventram şirketine proje yağdı

Koç Holding ve Koç Üniversitesi’nin işbirliğiyle kurulan ve pazar potansiyeli olan yenilikçi teknolojileri keşfetmek, fikri sermayeyi ürün ve hizmete dönüştürmek hedefiyle yola çıkan Inventram şirketine proje yağdı.

Nisan ayındaki kuruluştan sonra şirkete 350 buluş ve proje geldi. Bunların 34’ü Koç Üniversitesi’nden gelirken 3 proje detaylı değerleme sürecine girdi. Yani 3 proje için patent başvurusu yapıldı, ardından lisanslama ve şirketleşme gelecek.


Koç Holding ve Koç Üniversitesi işbirliği yaptı, buluş sahipleri, girişimciler ve KOBİ’ler için Türkiye’de önemli bir başvuru noktası olmak hedefiyle geçtiğimiz Nisan ayında Inventram A.Ş. adıyla yeni bir şirket kuruldu. Pazar potansiyeli olan yenilikçi teknolojileri keşfetmek, fikri sermayeyi ürün ve hizmete dönüştürmek hedefiyle yola çıkan şirket kurulur kurulmaz projelerin yağdığı bir merkez haline geldi. Nisan ayındaki kuruluştan sonra şirkete 350 buluş ve proje geldi. Bunların 34’ü Koç Üniveristesi’nden gelirken, 3 proje de detaylı değerleme sürecine girdi. Yani bu 3 proje için patent başvurusu yapıldı ardından lisanslama ve şirketleşme aşamaları gelecek.


350 projenin 230 kadarının girişimci ve buluşçudan geldiğini söyleyen Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, İrlanda’da doktora yapmış iki kardeşin yanı sıra Avcılar’da laboratuvarı olan girişimcinin de proje gönderdiğini belirtti. Fikirleri ve buluşları iş hayatına kazandırmayı istediklerini kaydeden Soysal, “Biz Türkiye’de buluşçunun, girişimcinin gerçekten ticarileşecek, toplumun hayatını kolaylaştıracak ürün veya servislerine destek vereceğiz dedik. Bu çerçevede şirketimize yoğun başvuru oldu. 350 proje içinde enerji, bilgi teknolojileri, internet tabanlı servisler ile medikal ekipman-sağlık projeleri öne çıkıyor” dedi.


Başarı öyküsü fırsatı


Değerlemeye alınan projelere başlangıç ve erken sermaye desteği verdiklerini anlatan Soysal, “Buluşçu veya girişimciye sadece sermaye desteği vermiyoruz. Dünyanın sayılı gruplarından, Türkiye’nin en büyük satış ağına sahip olan, birçok şirkette lider şirketleri bulunan Koç Grubu, bu desteğin en önemli bölümünü oluşturuyor. Gerektiğinde tüm iş kanallarımızı buluşçuya sunacağız. Para bunun küçük kısmı. Güçlü sermaye yapımız var. Desteğimiz, parasal desteğin ötesinde” diye konuştu. Ticarileşmeye değer görülen projelerde çoğunluk hissenin kendilerine ait olmasını tercih ettiklerine de değinen Soysal, şöyle devam etti: “Bize gelen projelerin ihtiyacı birkaç yüz bin doları geçmiyor. Birkaç milyon dolarlık projeler skalamızın dışında. Biz değerlendirilecek projeye ortak oluyoruz. Ortaklık işin özüne göre değişiyor ama genelde çoğunluk hisseyi tercih ediyoruz ama adil dağılımdan yanayız. Girişimciyi koruyan, ciddi finansal ve ticari fayda sağlayan, başarı öyküsü yazacağı bir ortaklık fırsatı sunuyoruz. Burada en önemli kriterimiz projeyi getirenin mutfağı bilmesi. Finansal yönetimi veya müşteri yönetimini bilmesine gerek yok. Ama bizim için projeye inanıyor mu, bir efor ortaya koymuş mu gibi kriterler büyük önem
taşıyor.”


52 kişilik danışma kurulundan destek alıyor


INVENTRAM, otomotiv, enerji, dayanıklı tüketim, bilgi ve iletişim teknolojileri, internet ve mobil tabanlı hizmetler, savunma sanayi teknolojileri, çevre teknolojileri, nanoteknoloji, sağlık/biyoteknoloji, tarım ve gıda teknolojileri, malzeme bilimleri ve kimya gibi alanlarda fikir ve projeleri değerlendiriyor. Bu alanlarda 27’si öğretim üyesi olmak üzere 52 kişiden oluşan danışma kurulundan destek alınıyor. Şirketin yönetim kurulunda Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Holding Stratejik Planlama Başkanı Tamer Haşimoğlu, Koç Üniversitesi Rektörü Umran Inan gibi isimler yer alıyor.Vatan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here