iPhone Pil ömrünü nasıl uzatırsınız

iphone-un-pil-omrunu-uzat--2991840
iPhone Pil ömrünü

Ünlü bir Twitter düşünürünün söylediği gibi “Pilimin sonunda iPhone’um ölüyor” hastalığından müzdarip iseniz bu yazıyı okumalısınız.
iPhone ve Galaxy S3’ü eş zamanlı kullanan biri olarak şunu söylemem gerekir; iki telefonun da birbirine üstün olduğu taraflar mevcut. Ancak özellikle Samsung cihazlarının birçok alanda arayı hızla kapatıp öne geçtiğini söylemek gerekiyor. Bunlardan biri var ki, kullanıcıların hayatını birçok özelliğe göre çok daha direkt olarak etkiliyor. Evet, tabii ki pil ömründen bahsediyorum. Galaxy S3’ün pil ömrü ile iPhone’unki arasındaki farkı şöyle izah etmeye çalışayım. Önce kendi boyunuzu düşünün, sonra da Ömer Aşık’ın boyunu… Ortalama bir iPhone sahibinin hiçbir zaman NBA’de pivot olarak oynaması mümkün değil ancak bazı küçük numaralarla boyunuzu bir miktar uzatmayı başarabiliriz.

iPhone’un pil ömrünü uzatmak için gerekli basit ipuçlarına göz atalım

Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatın
Evet, kablosuz ağları açıp kapamaya, ayar menüsüne girip çıkmaya ben de çok üşeniyorum. Ancak bunu yaparken harcayacağınız kaloriye değecek kadar önemli pil tasarrufu yapacaksınız.

Lokasyon servisleriyle vedalaşın
Ayarların içindeki gizlilik menüsünde konum servisleri mevcut. Bu servisi kullanmasına izin verdiğiniz birçok uygulama olduğunu fark edeceksiniz. Gereksiz olanları kapatın. Fruit Ninja’nın nerede olduğunuzu bilmesine gerçekten gerek var mı?

Otomatik saat dilimine son
Hazır konum servisleri menüsündeyken sayfanın en altına inip Sistem Servisleri’ne tıklayın. Pil düşmanı Otomatik Saat Dilimi ayarlama seçeneğini kapatın. Hazır elinizi sürmüşken Konum tabanlı iAd’ler ile Tanılar ve Kullanım’ı da iptal edin gitsin.

Otomatik veri almayın
Yeni e-postaların gelip gelmediğini iPhone sürekli otomatik olarak kontrol edebilir. Ancak bu pil yiyen bir lüks. Eğer pil ömrü konusunda hassas bir kişilik iseniz bu ayarı manuel hale getirin. (Ayarların içinde “Mail, Kişiler, Takvimler”e girdiğinizde kime sorsanız gösterir) Push bildirimler için de her uygulamaya özel olarak kapatma yapabilirsiniz.

Parlaklığı kısın
Otomatik parlaklık ayarını açmalısınız. Ancak bunu yaparken parlaklığı olabildiğince düşürün. Ekran size karanlık gelse de bunu yapın. Unutmayın, en karanlık ekran pili biten bir iPhone’un ekranıdır.

Siri ile vedalaşın
Siri ne yazık ki Türkçe’yi desteklemiyor. Siri’ye hiç soru sormuyorsanız, ayarlar ekranından onu gönül rahatlığıyla kapatabilirsiniz.

Ekran kendini kilitlemeli
Ekranın belli süre içinde kendini kilitleyip ekranı kararttığından emin olun. Süreyi ne kadar kısalırsa, pil o kadar uzun ömürlü olur.

Ağ ayarlarını sıfırlayın
Genel/Sıfırla /Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu takip ederek sonuca ulaşabilirsiniz. Telefonunuz yeniden başlayacak. Hiçbir veriniz kaybolmayacak ancak cihazınız kayıtlı tüm kablosuz ağ şifrelerini unutacak.

Şarkı Equalizer’ına son
Ayarlar/Müzik’in altındaki bu ayarı kapatın.

Reklam takibini sınırlayın
Ayarlar/Genel/Hakkında/Reklam rotasında ilerleyin. Buradaki Reklam Takibini Sınırla seçeneğini açmanız gerekiyor. Böylece reklam servislerinin gün içinde sürekli sizin konumunuzu takip etme çabalarını sınırlamış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here