İş Fikirleri; Girişimcilere Yönelik Meslek Okulu Açmak

  10

  4 ayda sıfırdan bir teknoloji girişimcisi yetiştirebilir misiniz? 2009’da faaliyete geçen Founder (Kurucu) Enstitüsü adlı küresel eğitim programına bakılırsa, evet. Bin dolardan az öğrenim ücreti ödeyen öğrenciler, akıllarında tek bir hedefle derslere giriyor: Tam anlamıyla işleyen bir şirket kurmak. Aslında öğrencilerin mezun olmadan önce şirket kurması mecburi. Öğrencilerin okula kabul edilmek için iyice olgunlaşmış bir fikir getirmesi şart değil. Ama enstitünün girişimcilik başarısını ölçtüğünü söylediği bir teste girmeleri gerek. Öğrenciler düzenli işlerinde çalışmaya devam edebilse de, iş yükü çok ağır. Nitekim yüzde 60’ı mezun olmayı başaramıyor. Ancak California merkezli bu kâr amaçlı enstitü 500’den çok şirketin kuruluşuna yardım etmiş. Enstitü bunu dünyaya yayılıp 14 ülkenin 27 şehrinde şube açarak yapmış. Kurum kısmen, mezunlarının açtığı şirketlerin özsermaye hisselerinden para kazanmayı amaçlıyor. Enstitü kendi başına 8 şirket kuran 40 yaşındaki Adeo Ressi’nin parlak buluşu. Ressi 1990’ların ortasında, sonradan AOL’un satın aldığı çevrimiçi bölgesel şehir rehberi Total New York’un kuruluşunda yer almış.

  Girişimcileri henüz fikir aşamasına gelmeden önce yetiştirme konusunda bir ihtiyaç olduğunu gören Ressi, girişimciliğin tüm pratik ayrıntılarını öğretmek için bir tür meslek okulu açmaya koyulmuş. Girişimciler ile şirket yöneticilerinin risk sermayesi şirketlerine ve yatırımcılara not verdiği TheFunded.com adlı web sitesinin CEO’su olan Ressi, yakından tanıdığı bir grup şirket kurucusuna şu soruyu sorabilmişti: Başlangıçta neyi farklı yapmış olmayı isterdiniz? Ders programı kısmen, 2 bin yöneticinin bu soruya verdiği yanıtlara dayanıyor. Sınıflarda genelde 30’a yakın öğrenci var. Öğrenciler 15 derste gelir, maliyet ve kâr, pazarlama ve satış, sunum ve tanıtım ve kaynak bulma konularını öğreniyor. 43 yaşındaki Jose Luis Senent, Paris’te 20 yıl otomobil acenteliği yapmış. Paris şubesinden Nisan 2011’de mezun olan Senent şimdi, otomobillerle ilgili grup alışveriş sitesi Autoreduc’un sahibi. Kâra geçen şirket bu yıl İspanya, Belçika ve İsviçre’ye de girecek. Senent, “Enstitüde öğrendiklerim olmadan şirket kurmayı hayal edemiyorum. Pazarlama, iş modelleri ve kaynak bulma konusunda öğrenecek öyle çok şey var ki” diyor.

  Ressi şirket kurucularının kötü web tasarımı ve hatalı pazarlama gibi acemi hatalardan kaçınmasına yardım etmek istediğini söylüyor. Kadınların doğurganl ık takibi yapmasını sağlayan Kindara adlı uygulamanın geliştiricilerinden New York şubesi mezunu 31 yaşındaki Katherine Bicknell, şirkete ad verme ve markalaşma konusunda ders almamış olsaydı, şirketinin adı hâlâ “Moonlyght” kalacaktı. Bicknell, “Enstitü şirket adının kolayca söylenmesi, hecelenmesi, okunması ve ad uzantılı alan adının alınabilmesi gerektiğini söyledi” diyor. Enstitü birbirleriyle yakından ilişkili yeni şirketlerin dünyasındaki ağları ve fırsatları bu ortama yabancı olan kişilere açarak, umut vadeden girişimcilerin ihtiyaç duyduğu bağlantılara herkesin erişebilmesini sağlamayı amaçlıyor. 4 milyon dolar fon toplayan çevrimiçi eğitim şirketi udemy’nin kurucusu 28 yaşındaki Eren Bali, “Enstitü bağlantılarımı oluşturmama yardım etti.

  Şirketimi kurmak için 2008’de Türkiye’den ABD’ye geldiğimde, kimseyi tanımıyordum” diyor. Kolombiya’daki Bogota şubesinden mezun olan 38 yaşındaki Carlos Rozo, enstitü sayesinde ciddi bir hata yapmaktan (büyük ve karmaşık bir şirket kurmak) vazgeçip özel bir talebe cevap veren daha ufak bir şirket kurmuş. Rozo bir içerik paylaşım platformu yerine, şirketlerin çalışanlar arasında bilgi paylaşımını sağlamakta kullanabileceği bir yazılım üreten Thotz.net’i kurmuş. 37 yaşındaki Tuan Pham Vietnam’da 2011’de Hanoi ve Ho Chi Minh şehrindeki şubeleri kurmuş. 300 çalışanı olan Hanoi merkezli çevrimiçi eğitim şirketi Topica Eğitim Grubu’nun kurucusu Pham, “Founder Enstitüsü’nün bizimle çalışmayı kabul etmesi çok önemli. Yoksa kitaplarda okuduğumuz bilgilere güvenmek zorunda kalırdık” diyor. Mezunlar kurdukları şirketin hisselerinin yüzde 3.5’ini özsermaye havuzuna devrediyor. Şirket 10 yıl içinde satılır veya başka bir şirketle birleşirse, girişimciye yardım eden profesyonel danışman yüzde 30, girişimcinin beraber mezun olduğu kişiler yüzde 30, yerel şubenin yöneticileri yüzde 25 ve enstitü de yüzde 15 pay alıyor.

  Enstitü şirketlerin yüzde 42’sinin faaliyete geçtikten sonraki ilk 6 ayda dış kaynak aldığını ve yüzde 10’unun başarısız olduğunu belirtiyor. Enstitü düzenli bir işi olan daha yaşlı girişimcileri de çekiyor. Bunların yaş ortalaması 34. Ama bazı uzmanlar mesai sonrası girişimcilik modeline kuşkuyla bakıyor. Houston merkezli risk sermayesi şirketi DFJ Mercury’nin yöneticisi Aziz Gilani, “Biz fikirleri üzerinde tam gün çalışan ve dünyayı bilen kişilere kaynak sağlamayı seviyoruz” diyor. Founder Enstitüsü, hızlı büyüyen yeni bir şirketi yönetmeye uygun olmadığı anlaşılan insanlara da yardım ediyor. Çevrimiçi yazılım programı Evernote’un kurucu CEO’su ve enstitü eğitmeni Phil Libin, “İnsanlara ‘Size, gelecek 10 yılı milyonlarca kişinin kullanacağı bir ürünü geliştirerek geçireceğinizi, ama ürünün hiç para kazandırmayacağını ve mali açıdan tam bir başarısızlık olacağını söylesem o işi yapar mısınız?’ diye soruyorum. Çoğu olumsuz cevap veriyor. Bazıları bu soru nedeniyle programı bırakıyor” diyor. Sabah

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here