İş fikri : 2.el ürün satışı

İş fikri

Ekonomistin 3.İş fikirleri sayısındaki bir iş dikkatimi çekti.Haberde şöyle diyor. Dünyanın en büyük ikinci el alışveriş sitesi eBay ile işbirliği içinde olan Isolt It,adından da anlaşılacağı gibi kullanılmış ürünleri satmak isteyenlere hizmet veriyor..164 mağazası olan şirketin şu an açılmayı bekleyen 800 işletmesi bulunuyor.

Evet buradan birkaç çeşit iş fikri çıkartmak mümkün. Ülkemizde bulunan gittigidiyor-hemalhemsat-pazaryeri gibi açıkarttırma sitelerinde bolca ikinci el ürün satılıyor.
1-Çevrenizde bu tarz satılabilecek ürünlerin ilanını vererek bir iş alanı oluşturabilirsiniz.Bunun için bu tarz sitelerdeki ilan verme mantığını iyi bilmeniz yeterli.Bir de internetiniz oldumu tamam.Önce tanıdıklarınız ve etrafınıza bu işi yaptığınızı haber verebilir.Ardından siparişleri almaya başlayabilirsiniz.Bir kısa örnek verelim.Komşunuz kullanmadığı birkaç parça eşyasını satmak istiyor ve size getiriyor.Siz eşyanın fotoğrafını çekip gerekli yerlere ilan veriyorsunuz.Bu iş karşılığında da ürün satıldığında %5-10 arası komisyon alabilir veya ürün başına düşük bir ücret alabilirsiniz.Ürün satılmadığı zaman tekrar tekrar ilan vermeye devam edebilirsiniz.Satabileceğinize inandığınız ürünleri kendinizde alıp karınızı koyarak da ilan verebilirsiniz.

2-Haberdeki gibi direk bu iş için bir dükkan açabilir komisyon karşılığı işler alabilirsiniz. İlk akla gelen sıkıntıyı da giderelim.Herkes ilanını kendi verir diyeceksiniz hemen söyleyim hala interneti kullanmayı bilmeyen o kadar çok insanımız var ki. Ayrıca sırf ilan verip takip etmek istemeyen internet kullanıcıları da müşteriniz olabilir.

4 YORUMLAR

  1. bugun avrupa da enluks semtlerde bile eskici dukkanlari var eger giyimse ikinciel konfeksiyon malzeme ise antikaci diye aciliyorlar vede cok guzel is yapiyorlar. turkiye de dikran masis in actigi eskiji gayet guzel calismaktadir. onemli olan butur bir magazayi acanin olaya bakis acisidir… oyle ogrenci harcligi icin degilkalici bir muessese olmak kaydiyle basarili olunabilinir

  2. Ülkemizde 2.el satış gibi işler daha çok harçlık çıkarma amaçlı geçici işler gözüyle bakılıyor ve devamlılığı sağlanamıyor .

  3. ikinci el malzeme satmak bence cok buyuk bir pazar. turkiye de bu isi yapmak isteyenler olursa almanya dan mamul temin edebilirim

  4. bunun bir örneğini kıbrısta bir ilk olarak yapmak istiyorum.yapabilmem için gerekli sermaye ne kadar acaba sonuçta bende bir öğrenciyim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here