İş fikri : Deprem sabitlemesi

Akustik Ses Dalgaları İle Depremlerin Yönünü Saptırmak
Depremlerin Yönünü Saptırmak

Deprem sabitlemesi

Bu işin aslında çoktan profesyonel olarak yapılması gerekiyordu.Ama malesef yapılmadı ve etkin olarak iş sektörlerinde yer bulamadı. En azından sosyal sorumluluk açısından mobilyacıların ve yapı işleriyle uğraşanların bu işe el atması gerektiğine inanıyorum. Bu iş konusunu bireysel olarak anlatmaya başlayacağım. Evlerdeki ve işyerlerindeki malzemelerimizin birçoğu olası bir deprem konusunda yetersiz kalmaktadır.

Deprem
Deprem

Marmara depreminde yatak odasında gerekli önlemlerin alınmayışından dolayı ölenlerin sayısı bir hayli fazla. Gardolapların duvara sabit olmaması ve sallantı sırasında yıkılması sonucu yakın bir arkadaşım bebeğini ve ayaklarını kaybetti.Vitrinlere bardak çanak dizme hastalığımızdan dolayıda evin başına gelmeyen kalmadı. İşyerlerinde rafların depreme göre yapılmaması sonucu çıkan maddi zarar kimbilir hangi boyutlardadır. Ve bunun gibi bir çok maddi-manevi zarar basit tedbirlerin alınmamasından dolayı oluştu. Peki şimdi ne yapabiliriz. Öncelikle evler için her odaya uygun sabitleme malzemesi mevcut.Bu malzemeleri nalburlardan temin edebilir ve işçiliğini de kendimiz öğrenebiliriz.

İşyerleri içinde yeni sistemler geliştirerek mevcut malzemelerin muhafazasını güçlendirebiliriz. Basit ama etkili bir örnek uygulama yapalım. Yatak odasındaki gardolabı arka tarafından en az 3 en çok 6 yerinden duvara sabitleyebilirsiniz. Bunun için gerekenler Bir matkap, vidalar ve zincir olabilir. Kullanacağınız malzemeleri kendi gözlemlerinizle ve deneme -yanılma yöntemleriyle seçebilirsiniz. Bunlar fazla maliyeti olan malzemeler değil. Çekmece başlarına basit tutturacaklar ekleyebilirsiniz. Bunlarla ilgili yapılmış örnek çalışmalar mevcut.Bir keresinde bir el kitabında bunun gibi bir çok detay görmüştüm. Burda sizden isteğim kaliteli malzeme kullanmanız sonuçta yapacağınız iş hayatımızla ilgili.

Peki bunu nasıl bir iş alanına dönüştürebiliriz. Bir kere her ailenin bu dediğimi kendi başına yapacağını sanmayın. O yüzden bu işe hazırlanırken önce yapı marketleri ve nalburları iyice bir gezin kendi eviniz veya işyerinizden başlayarak iyi bir gözlemleme yapın deprem için sabitleme nerelere gerekir diye. Daha sonra işin pazarlama kısmına geçebilir ve 30-50 ytl arası ev ve işyerlerine hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Talebin çok olacağına inanıyorum.O yüzden biraz daha sıkı hazırlanmanız gerekebilir. Bu konularla ilgili internetten arama yapabilir ve alınacak önlemleri bulabilirsiniz. Pazarlamayla ilgili olarak size tavsiyem önce çevrenizdeki mahalledeki ev ve işyerlerine sıkı bir broşür hazırlayıp dağıtın. Şimdi gelelim mobilya sektöründeki dev firmalara. İşletmelerin iki amacı vardır.
1-Kar etmek.
2-Topluma hizmet etmek. Topluma hizmet ederken mobilyalarınızı depreme dayanıklı yapsanız bizler için daha iyi olur. En azında çekmecelerin,vitrinlerin yatak odalarının modellerinde deprem sabitlemelerini görmek isteriz. Bu konuda daha önce yapılmış iki yorumu da aktarmak istiyorum.

3 YORUMLAR

  1. nalburlarda satılan ürünler metal ürünler ve bunlar ilk deprem titreşiminde esnek olmadığı için atacaktır. Bu iş için esnek bağlantı elemanalrı kullanılabilir. Ben evimi http://www.guvenlievler.com sitesinden bulduğum bir firmaya sabitlettim ve çokta iyi ve güvenli odu. Artı dolabın önünde korkmadan uyuyoruz.

  2. Amacı para kazanmak değil topluma hizmet olsun diye başlattığımız eşya sabitleme sistemleri konusunda hizmet veren http://www.sabitle.com projesi maalesef ilk yılını doldurmadan kapanmıştır.
    Tamamen kendi imkanlarımla ve çok cüzi bir maliyet ile faliyete geçirdiğim sistem halkımızın ilgisizliği yüzünden başarısızlık ile sonuçlandı.
    Konunun önemini bilmeyen halkımız her ay sigaraya verdiği para toplamı kadar bir meblayı eşyalarını sabitlettirmeye ayıramadı.
    Birkez daha kanıtladık'ki başımıza bişey gelmeden tedbir almayı öğrenemedik hala.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here