İş fikri : Koltuk Yıkama 2

İş fikri : Koltuk Yıkama 2
Koltuk Yıkama

Koltuk Yıkama 2

Daha önce koltuk yıkamayla ilgili bir yazı yazmıştım. Bu seferde bu işin yapılacağı yeni bir alan keşfettim. Araç koltuk yıkama. Babamın 93 model Skoda bir aracı var.Oto yıkamaya gittiğinde koltukları kaça yıkarsınız diye sormuş.Yıkamacı 80 ytl fiyat çekince başlamış kara kara düşünmeye.Emekli adam 80 ytl koltuk yıkatmaya tabii ki vermez.Durumu bana anlattı. Ben yıkayayım mı dedim.Eee hep iş fikri yazmakla olmaz bizzat denemek de lazım. Nasıl olacak diye sorduğunda aldım halı yıkama makinesini elime.Eşim bana nasıl kullanacağımı öğrettikten sonra başladım arabanın koltuklarını yıkamaya yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Bittiğinde dışarıdan görülmeyen kirler o kadar fazlaydı ki şaşırmamak elde değil. Evet gelelim işin sonucuna. Sonuçta koltukları yıkadım ve birkaç saat içinde kurudu. Ve bu konudan yeni bir iş fikri çıkartmak hiç de zor olmadı. Bu işin yapılabileceği yerler Araba pazarları,Galeriler ve Oto yıkamacılar olabilir.

Koltuk Yıkama

Müşteri kapasiteniz oldukça fazla. Size tavsiyem fiyat konusunda biraz makul olmanız yani 80 değilde 30-40 ytl arası daha çok müşteri bulabilirsiniz. Sadece haftasonlarıda yapılabilecek güzel bir ek iş. Özellikle araba pazarına gidecek araçlar bu işe çok daha uygun. Yıkamayla ilgili olarak.Suyun içine katacağınız halı yıkama malzemesini üzerindeki kullanma talimatına göre koymanız gerekmekte çok fazla koyarsanız koltuğu yıparatabilirsiniz.

Talimatlarda 1 çay bardağı diyor.ve bende öyle yaptım. Bu konuyla ilgili daha önceki yorumlar. Yazan: PiLaV | Tarih: 16.7.2006 Oto yıkama servisleri zaten yapıyor bunu… anlamadım ben burdaki farklılığı. Merhaba öncelikle yorumlarınız va katılımınız için teşekkür ederim. Oto yıkamacıların müşterinin ayağına gitme şansı yok.Ama sadece bu işi mobil olarak yapanların gitme şansı daha çok.Yani bir çok araba sahibinin farkında olmadığı bir hizmet alanı diye düşünüyorum.

Tmm… ayağa hizmet. daima en iyisidir. Yazan: melikcan | Tarih: 23.9.2006 Üzeyir Garih’in bir hatırası:Üniversite dönemleri , simit yiyecek kadar parası bile olmayan Garih bir arkadaşı ile Bebek sahilinde yürürken birazda hareretli bir tartışmaya tanık olurlar. İki usta bir teknenin önünde tekne sahibiyle pazarlıktadır ve ustalar bizi kurtarmaz deyip ayrılırlar.Birazda açlığın verdiği cesaretle Garih ve arkadşı tekne sahibine malzemeyi tekne sahibinin alması şartı ile ustalar önerilen paranın yarısına bu işi yapabileceklerini söylerler. Teknenin içinin boyanması yaklaşık 4-5 saat sürer ve işi teslim edip paralarını alırlar. Tam 2 hafta o parayla ve sucuk bile yiyerek geçinirler. O gün Garihin hayat akışı değişir:”Neye göre kurtarmaz”. Muhtemelen o iki usta o günü kahvede tavla oynayarak geçirdiler , ben ise iki hafta geçindim. Ben hayatım boyunca büyük yada küçük , para kazanacağım hiçbir işi reddedebilecek kadar zengin olamadım ….. 1 büyüktür 0 dan.

11 YORUMLAR

 1. Temizlik Hastası, 01 Temmuz 2018 yılında İzmir Bayraklı Folkart Towers’da koltuk temizliği, yatak temizliği ve halıfleks temizliği hizmetleri vermek üzere kurulmuştur. Amacı İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’de temizlik firması olarak en iyi deterjanla, en son teknoloji kullanılan ekipmanlarla ve eğitimli, deneyimli, seçkin personelle temizlik hizmetini en iyi seviyeye çıkarmaktır. Kısa sürede müşterilerinden gelen olumlu geri dönüş ve talep alması nedeniyle hizmet ağını büyütmek için çalışmalara başlamıştır.
  Bugün Cafe / Restaurant Koltuk Temizleme, Evde Koltuk Temizliği, Konferans Salonu / Amfitiyatro Koltuk Temizliği, Sinemalarda Koltuk Temizliği, Anaokulu / Kreş Yatak Temizliği, Evde Yatak Temizliği, Otellerde Yatak Temizliği, Yatakhane / Yurt Yatak Temizliği, Cami Halısı Temizliği, Evde Halıfleks Temizliği, Konferans Salonu / Amfitiyatro Halıfleks Temizliği, Ofis / Toplantı Salonu Halıfleks Temizliği, Sinemalarda Halıfleks Temizliği, Otellerde Halıfleks Temizliği, Feribot / Deniz Otobüsü Koltuk Temizliği, Metro / Tramvay Koltuk Temizliği, Otobüs Koltuk Temizliği,Uçak Temizliği hizmetleri vermektedir.
  Girdiği her alanda verdiği profesyonel hizmetlerle başarılara ulaşan Temizlik Hastası, hizmet ağını her geçen gün büyütmek için çalışmalara devam etmektedir.

  Ayrıntılı Bilgi :

  Web : http://www.temizlikhastasi.net
  Instagram : https://www.instagram.com/temizlikhastasiizmir/

 2. Merhaba,
  Fikir güzel, yazı için teşekkürler. Bu iş güzel yapılır ise iyi kazançlar elde edilebilir. Benim merak ettiğim Üzeyir Garih in öğrencilik yıllarında hiçbir tecrübesi olmadığı bir işi nasıl yapmışlar. Tekne sahibi üç kuruş ucuz olsun diye nasıl yoldan geçen iki gence bu işi nasıl vermiş. Birde tekne boyamak tan bahsediyoruz ev boyası olsa mantıklı ama tekne boyamak öyle her önüne gelen adamın yapacağı bir şey değildir. Yani size mantıklı geldi mi. Eğer eleştiriye açık bir yazar iseniz verdiğiniz örnekler tutarlı olmalı diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

 3. Merhaba saygı değer arkadaşlar. Halı ve koltuk yıkama işi arabası olanlar için bulunmaz bir sektördür. Çünkü küçük bir hesapla oldukça güzel paralar kazana bilirsiniz. Örnek vermek gerekir ise günde 2 koltuk işi yakalaya bilirseniz ve ortalama 120 tl yapa bilirseniz bu işi. 120×2 =240 240×30 =7200 tl bunun en fazla 2 bin l masrafa gidecektir. Masraflarda yemek, benzin ve birazda kimyasal. Dediğim gibi arabası olanlar için sadece 2-3 bin tl bir makine yeterli olacaktır. Ve ben iki koltuk diyorum doğru reklam yapabilirseniz bu koltuk sayısını 3-4 çıkarmanız çokta zor olmayacaktır. Örnek vermek gerekir ise ben kale halı yıkama fabrikası olarak koltuk yıkama işi yapamıyorum bu yüzden sizi gibi bu işe giren arkadaşlara küçük bir komisyonla işleri satıyorum. Sizde benim gibi firmaları bularak onlarla bayilik anlaşması yapa bilirsiniz.

 4. Nokta temizlik şirketi olarak mobil araç içi koltuk yıkama hizmetimiz mevcuttur bu konuyla ilgili hizmet almak isteyen müşterilerimizi bekleriz….. 0 216 366 53 19

 5. BEN YIKADIM HEM DE SÜPER OLUYOR, ÇIKAN KİRE İNANAMAYACAKSINIZ.ÖNCE KOLTUKLARI KOSLALI SICAK SU İLE SİLDİM ISLAK BİR ŞEKİLDE, SONRA HALI YIKAMA MAKİNESİ İLE SADECE SU KOYARAK İKİ KERE ÇEKTİRDİM.

 6. herkes kendi işini yapsın gazedecide köşe yazılarını yazsın. biz ustalarta kendi işmizi yabalım yıkamacı arkadaşımız 80 demiş ama gel bide gendine sor bakalım işci parası dügkan giderini bi hesaplayın ondan sonra yorum yapın bisim işlerimisi tüşürüyosunus bizim paara kasantıkımıs yazındır herkes kendi işini yabsın .

 7. merhaba aracımın koltuklarını kendim yıkamak istıyorum neyle yıkamam lazım acaba ve nasıl ban tarif ederseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here