İş fikri – Özel Yolcu Servisleri

İş fikri

Bu sabah İnnovatif Türk Bora Özkenti okurken yazdığı son yazıdan yola çıkarak aklıma yeni bir fikir geldi.Yolarkadaşım adlı bir siteden bahsediyordu.
Bu site her gün aynı güzergahı kullanan insanları birbirileri ile tanıştırarak onları araçlarını paylaşmaya ikna etmeye çalışıyormuş.Sitenin ne kadar başarılı olduğunu bilemem ama konusu güzel ve etkileyici.2004 ‘te kurulmuş olan bu sisteme şu ana kadar 7081 kişi üye olmuş.Sitedeki bilgileri öğrenmek için bende üye olmayı denedim ama daha mail ile kullanıcı bilgilerimi göndermediler.(İki dakika sonra gelecek deniyordu ama)
Neyse gelelim iş fikrimize ülkemiz insanlarının trafikte çektiği işkence malum uzun uzun anlatmaya gerek yok.Birçok işyeri çalışanının az olması veya dağınık yerlerde oturması sebebiyle servis konmuyor.Özellikle küçük işyerleri 3-5 kişi için zaten servis koymuyorlar.
İşte bu noktada güzel bir iş fikri yatıyor.
Fikrimiz : Özel Yolcu servisleri
Bir örnek vererek iş fikrini anlatalım.
Pendik ve Kadıköy arası işe gidip gelen çalışanlara yönelik bir servis koyduğunuzu düşünün.Her sabah ve akşam bu çalışan kesimi işe götürüp getiriyor.Burada önemli olan sorun bu insanlara nasıl ulaşılacağı.Zor gibi gözüksede internet ve gazete ilanlarıyla müşterilerin bulunacağı kanaatindeyim.
Yolarkadaşım sitesinin ana hatlarından yola çıkılarak buna benzer bir siteyle güzergahlar üzerindeki müşterilere ulaşılabilir.Çalışanlar önce kayıtlarını yaptırıp daha sonra belirli bir sayıya ulaşıldığında (18 gibi) kendilerine servis çıkmasını bekleyebilirler.
Birkaç müşteri özeti yapalım.
2 Bankacı : Pendik’te oturuyor ve Kadıköy İş Bankasına gidip geliyor.
4 Muhasebeci : Pendikte oturuyor ve Kadıköy’de 4 farklı noktada muhasebede çalışıyor.
Bu ve benzeri gruplara ulaşmayı başardıktan sonra nasıl olsa hergün gidip gelecekleri bu yolda rahat bir şekilde yolculuk etmelerini sağlamak işin ana fikri.
Aynı zamanda özel araçlarıyla her gün işe gidip gelenler içinde mantıklı bir iş alanı olacaktır.Otoparklara ve benzine verecekleri parayı size verecekler.

Sonuç olarak özel servis hizmeti verebilecek (kendi araçlarıyla) şoförleri toplayıp müşterilere yönlendirerek yeni bir iş alanı oluşturabilir.

1 YORUM

  1. Fikir güzel tabi ki fakat minibüslerin veya dolmuşların çalışma şekli bu değil mi zaten ? Tek sorun minibüslerin 18 yerine 40 yolcu almaya çalışması. Fakat yinede minibüs veya yolcu seferinin olmadığı yerlerde uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here