İş Fikrini Buldunuz, Peki Ya Sonrası?

Yıllarca aradığınız ve sizi heyecanlandıran iş fikrini buldunuz. Fikre güveniyorsunuz, kendinize inanıyorsunuz ve başarıyı kaçınılmaz olarak görüyorsunuz. Gerçekten öyle mi peki? İş fikri başarılı ise bu iş sizin hayatınızı değiştirebilir mi? Maalesef bu sorunun yanıtı fazlaca negatiflik barındırır. İş fikri kadar, iş fikrini hayata geçirirken atılan adımlar da önemlidir. Bu yazımızda iş fikri bulanların takip etmesi gereken yol, aşması gereken engeller hakkında bilgi bulabilirsiniz.

1. İş Fikrinizi Güvendiğiniz Kişilerle Paylaşın

Potansiyeli olan bir iş fikri bulduğunuzda onu kendinize saklamak isteyebilirsiniz ancak yapmanız gereken güvendiğiniz kişilerle bu iş fikrini paylaşmaktır. Özellikle iş fikrinizin hedef kitlesinde yer alan tanıdıklarınıza iş fikrinizi nasıl bulduklarını, hayata geçse ürün ya da hizmetlerinizi tercih edip etmeyeceklerini, aklınızdaki fiyatlarla satın alma gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini sorgulamalısınız. Tanıdıklarınızdan aldığınız gerçekçi geri bildirimleri değerlendirerek somut başarılarınızın önündeki ilk engeli aşabilirsiniz.

2. Piyasayı Araştırın

Temel fikrinizi geliştirdikten ve güvendiğiniz kişilerin görüşlerini aldıktan sonra pazar araştırması yapmalısınız. Gitmek istediğiniz yolda sizden önce olan rakipleriniz var mı? Rakipleriniz varsa onlardan temel farklılıklarınız neler? Gibi önemli soruların yanıtlarını bulmalısınız. Araştırma sürecinizde hem başarılı hem de başarısız rakiplerinizi eş zamanlı değerlendirmelisiniz. Aynı zamanda iş fikrinizi hayata geçirdikten sonra iş birliği yapmak zorunda olacağınız diğer şirketlerle ilgili araştırmaları da yoğunlaştırmalısınız. Elde ettiğiniz verileri ise mutlaka değerlendirmelisiniz, gerekirse iş fikrinizi geliştirmelisiniz.

3. İş Planı Hazırlayın

İster yenilikçi bir iş fikri bulmuş olun, isterseniz daha önce denenmiş olanları; fark etmez. Herhangi bir işe girişeceğiniz zaman iş planı yapmalısınız. Resmi ya da gayri resmi olarak hazırladığınız iş planınızda işinizi başlatmadan önce atmanız gereken temel adımları netleştirmelisiniz. İş planı oluşturarak işletmeniz için bir hikaye oluşturmalı, finansal hedeflerinizi kademelendirmeli, fikirlerinizi geliştirme sürecinde ihtiyacınız olanları belirlemeli, işletme modelinizi oluşturmalı ve eksikliklerinizi tanımlamalısınız.

4. Prototip Oluşturun

Sanıldığının aksine yalnızca ürünlerin prototipleri oluşturulmaz. İş fikrinizi açıklayan bir web sitesi oluşturulması, e-mail adresleri toplanarak e-mail pazarlama çalışmalarının başlatılması hizmetlerin prototip çalışmalarına örnek olarak gösterilebilir. Aynı şekilde işinizle ilgili blog çalışmalarının yapılması, sosyal medya hesaplarının açılması ve hedef kitlenin nabzının tutulması da prototip çalışmalarına örnek olarak gösterilebilir. İşletmenizin vizyonunu ve iş fikrinizin çıktılarını test etmenizi sağlayan prototip oluşturma aşamaları iş planınızı oluşturduktan sonra uygulamaya geçirmeniz gereken bir diğer önemli aşamadır.

5. Sermaye Gereksiniminiz İçin Alternatif Kanallar Bulun

İş fikrini bulmak, iş fikrini geliştirmek, iş planı hazırlamak ve prototip oluşturup nabız yoklamak kadar önemli bir adım da sermaye gereksinimi için farklı kanalların bulunmasıdır. Bu aşamada girişimcilerin öncelikle ne kadar finansman ihtiyaçlarının olduğunu belirlemeleri gerekir. Hem işletmelerini kurmak hem de işletmelerinin açılış sonrası para kazanmaya başlayana dek ihtiyaç duydukları sermayeyi belirlemek için kapsamlı araştırmalar yapılması gerekir. Sonrasında da sıra finansman kaynaklarını bulmaya gelir. Melek yatırımcılara, bankalara ve devlet desteklerine başvurularak gerekli sermaye bulunduğunda işletme hayata geçirilebilir. 

Deniz ÖZ
Uluslararası İlişkiler mezunu, ancak devletler arası ilişkileri kavramak yerine şirketler arası ilişkilere yönelen; sosyal medya ve dijital pazarlama odağında içerik yönetimi özelinde kariyerinde ilerleyen içerik yazarımız reaksiyonlarınıza fazlaca değer veriyor. Kırmayın, üzmeyin varsa iletmek istediğiniz doğrudan kendisine bilgi verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here