İş garantili meslek kursları

559

Ankara Sanayi Odası’nın açtığı meslek edindirme kurslarına 100 bin kişi beklenirken başvuru sayısı 600’de kaldı. Bunlardan da ancak 100’ü kursa devam etti. Oda Başkanı Nurettin Özdebir, günlük 15 TL yevmiye, sigorta ve eğitim sonunda yüzde 90 iş garantisi verilen kurslara ilgisizliği, “Son derece vahim bir tablo. Çok daha fazla kişi başvurmalıydı.” sözleriyle eleştirdi.


Türkiye’de işsizlerin sayısı 3 milyona yaklaşırken, bunların büyük bölümünü herhangi bir mesleki eğitimi ve tecrübesi bulunmayan kitleler oluşturuyor. ‘Ne iş olsa yaparım abi’ diye yola çıkanlar iş bulamazken, sanayici kalifiye eleman sıkıntısından muzdarip. Bu menfi tabloyu değiştirmek için geçen yıl başlatılan günlük 15 TL yevmiye ve iş garantili meslek kursları ise yeterli ilgiyi görmüyor. Ankara’da işsiz 100 bin kişiye meslek kazandırmak için hazırlanan 6 tam donanımlı okul ve öğretmenleri boş kaldı. Kurslara sadece 600 kişi müracaat etti. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, bu manzarayı, “Son derece vahim bir durum.” sözleriyle özetliyor.


‘Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi’ adı verilen çalışma, Türkiye İş Kurumu (İşkur) ve Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hayata geçirildi. Finansmanı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanan projeyle 19 ilde 18-35 yaş aralığındaki işsizlere meslek eğitimi verilmesi amaçlanıyor. Kronik bir problem haline gelen işsizliğe karşı hazırlanan projenin son durumu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan ASO Başkanı Özdebir, kamuoyunun duyarsızlığından dert yandı. Özdebir, “Maalesef projeye gerekli duyarlılık ve alaka gösterilmiyor. Ankara olarak biz bu işte çok başarılı değiliz. İşletmelerimizden bu proje kapsamında işçi almaya hazır bir sürü şirket varken maalesef üste para alıp meslek edinecekleri, kollarına altın bilezik takacakları bir eğitime insanlar katılmıyor.” dedi. Ankara’da işsizleri meslek sahibi yapmak için 6 okulun özel olarak donatıldığını, öğretmenlerin de özel olarak meslek içi eğitime tabi tutulduğunu ifade eden Oda Başkanı, buna karşılık şu ana kadar müracaat eden kişi sayısının 600’de kalmasından şikâyetçi oldu. Bunlardan mülakata katılanların sayısının ise 100’ü bile bulmadığını vurgularken, “Mülakat içinden bu işe uygun kişi sayısı da 60-70’ler civarında kaldı. Son derece vahim bir durum. Böyle bir eğitime şu anda 100 bin kişinin müracaat etmesi lazım.” diye konuştu.


Meslek edindirme kurslarının yüzde 90 istihdam garantili olduğuna işaret eden Nurettin Özdebir, 6 ay süren eğitim boyunca işsizlere sigorta yapıldığını, günlük de 15 lira yevmiye ödendiğini bildirdi. Özdebir, “Maalesef kurslara katılım son derece az. Bunun temelinde eğitim sistemimizdeki eksiklikler yatıyor. Eğitim sisteminin de gözden geçirilmesi şart. Geçerli bir mesleğe dayanan eğitim sistemi oluşturmamız lazım.” değerlendirmesini yaptı.


KURSLARDAN BAZILARI


Demir doğrama


Mermercilik


Kaynakçılık


CNC operatörlüğü


Kalıpçılık


Sac işçiliği


Tesviyecilik


Bilgisayar programcılığı


Oto kaporta-boya


Elektrik-elektronik


Matbaa ofset işçiliği


Ahşap doğramacılık


Belediyenin gömlek atölyesi, siparişleri yetiştiremiyor
Ankara’da açılan meslek edindirme kurslarına hedeflendiği ölçüde katılım sağlanamazken başka illerde başarılı örnekler de bulunuyor. Konya’nın Meram Belediyesi tarafından açılan gömlek atölyesi bir yandan ilçedeki işsizlere meslek eğitimi yoluyla ‘altın bilezik’ kazandırırken, bir taraftan da ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ayda 15 bin gömlek dikilen atölyede 60 kişi istihdam ediliyor. Meram Belediyesi, hem meslek edindirmek hem de istihdam sağlamak için Meram Kaymakamlığı ile ortaklaşa kurs açtı. Eğitime katılan gençler teorik bilgilerin yayında gömlek atölyesinde uygulama yapma imkânına da sahip. Atölyede, Meram adı dâhil 3 farklı markada üretim yapılıyor. Projenin öncülüğünü yapan Meram Belediyesi, yer imkânı sağlarken; Kaymakamlık kursiyerlerin genel sağlık sigortasını yatırıyor, özel sektör ise makine desteği sağlıyor. Kursiyerlere birinci yıl çıraklık, ikinci yıl kalfalık, üçüncü yıl da ustalık sertifikası verilecek. Aylık 400 ile 600 TL arasında gelir elde eden kursiyerlerin bir kısmı aile ekonomisine katkıda bulunurken, genç kızlar da çeyizlerini hazırlıyor. Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, atölyede müracaata göre 110 kişiye kadar istihdam sağlanabildiğini söyledi. Kalaycı, “Belediye olarak birçok branşta meslek edindirme kurslarımız var. Eğitimlerimize her yıl 700 civarında kişi müracaat ediyor. Ara dönemlerde yapılan müracaatlar da bu sayıya dâhil değil.” diye konuştu.Zaman

1 YORUM

  1. umem istanbulda açsın , işkurdan kurs alanlar 2 yıl alamaz kaidesini kaldırsın,bu eğitimi veren kursların baskısından korkmasın,eğitimi tam versin,iş garantili olsun ,yazılım,network,grafikerlik,sistem yöneticiliği(bilişim),web tasarım,web programcılığı,photashop,muhasebe alanlarında açsın 100 bini bulmazsa gelsin gözüme bu yazıyı soksunlar…meslek ortada kurs ortada iş arayan millette burda,işveren adamda burada arıyor, fikir bedava..ama uygulayacak adam lazım…Umem yetkilileri bundan dolayı millette bir sorun aramasınlar aynaya baksınlar yeter. Ayrıca tüm işçi bulma ilanları kanunen iş kur bünyesinde toplansın..bak o zaman işkurdakilere yatmak nasıl haram oluyor, işkur bünyesine en az 15000 personel alımı ve şube artması olmazsa bunu gözüme soksunlar işte meydan işte çözüm..ama uygulayacak adam …zaten sıkıntı hep burada…Bilişim kursları uygulayamıyorlar düzgün çünkü özel kurumların baskısı var ayrıca. Bu kurumları takmayacak adam lazım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here