İş Görüşmesinde Yapılmaması Gereken 8 Hata

İş Görüşmesinde Yapılmaması Gerekenler

İş aramak kolay bir süreç değildir. Sürekli başvuru yapmak, yaptığınız başvuruların geri dönüşlerini beklemek oldukça sıkıntılıdır. Yeni bir iş arayan çoğu insan genel olarak görüşmelerde yapılması gerekenleri bilirler. Sizi daha profesyonel ve resmi gösterecek şekilde giyinmek, özgeçmişinizi yanınızda bulundurmanız , göz teması kurmak ve görüşme esnasında ilk olarak maaşı sormamak bunlardan bazılarıdır.Yapmamanız gerekenleri bilmek daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Bu yazıda bir çok insan kaynakları uzmanının görüşmeler esnasında olumsuz fikir edindikleri davranışları sizlerle paylaşıyoruz.

1. Ne iş olsa yaparım, demek;
iş başvurusu yaparken aynı firmanın verdiği tüm ilanlara başvuruda bulunmak şirket açısından olumsuz bir davranış şekli olarak görünür. Farklı pozisyonlarda başvuru yaparak çok yönlü olduğunuzu gösterdiğinizi düşünebilirsiniz , ancak işveren bu durumu odak eksikliği olarak değerlendirir. Konusunda uzman olduğunuz ve yapmayı en iyi bildiğiniz pozisyonu seçmeniz ve bu konuda kendinizi geliştirmeniz önemli bir artıdır.

2. Yalan beyanda bulunmak;
Özgeçmişiniz incelenirken ilk dikkat edilecek husus dil bilgisi, yazım hataları ve eksik bilgilerdir. Böyle bir durumla karşılaşan işveren sizi direkt olarak eleyecektir. Yanlış yazılmış , tamamlanmamış bir özgeçmiş kadar fazlaca abartılmış olması da kötüdür. Yaptığınız iş ve performansınız ile ilgili eksik ya da yalan beyanda bulunduğunuzu düşünen bir işveren hakkınızda olumlu bir karar vermeyecektir. Bunun için eksiksiz, abartıdan uzak , doğru bilgiler içeren bir özgeçmiş hazırlamalısınız.

3. Görüşmeye geç Gitmek;
Yapacağınız iş görüşmesine çağırıldığınız vakitten erken gitmek geç kalmaktan daha iyidir. Böylece geç kaldığınızı düşünerek paniklemez , uygun görülen saatte orada olmanızın rahatlığını ve güvenini yaşarsınız. Görüşmeye geç kalmak güvenilmez ve zaman yönetimi konusunda başarısız olduğunuz izlenimini oluşturur.

4. Kıyafetlerinizin Özensiz olması;
Unutmayın iş başvurusu sırasında , bilgi birikiminiz, profesyonelliğiniz , beden diliniz, konuşma biçiminiz ve kıyafet seçiminizin hepsi bir bütün olarak değerlendirilir.

5. Sektör ile ilgili bilgi eksikliği;
Başvuru yaptığınız iş sektörü ile ilgili bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Başvuruya gitmeden önce şirket, yapılan işin niteliği, sizden istenilenler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hazırlıksız yapılan bir görüşmenin size olumlu bir geri dönüşü olmayacaktır.

6. Kaba Davranışlar;
Görüşme esnasındaki tavırlarınız , enerjiniz, ruh haliniz işe alınmanız hususunda oldukça etkilidir. Agresif, şaşkın ya da fazlasıyla coşkulu davranmak davranış bozukluğu olarak algılanmaktadır. Sorulara dürüst cevap vermek, yetenek ve deneyimlerinizi paylaşmak, özgün ve uyumlu davranmak iş verenin görüşme esnasında karşılaşmak istediği davranış türleridir.

7.Kibirli olmak;
Becerilerinizden emin olmanız , kendinizi potansiyel bir çalışan olarak görmeniz ve bunu ifade edebilmeniz iyi bir şey ancak bilindiği üzere mütevazi olmak ve kibirli görünmek arasında ince bir çizgi vardır. Görüşme esnasında bu çizgiyi geçmemek oldukça önemlidir.

8. İşe alındıktan sonra vazgeçmek;
Bu durum sizin sektördeki duruşunuzu oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Bir şirkete kabul edildikten sonra şirket pozisyonunuz ile ilgili tüm iş alımlarını durdurur ve sizin işten vazgeçtiğinizi bildirmeniz şirketin tekrar zor duruma düşmesine neden olur. Bu gibi sıkıntıları yaşamamak adına tüm şartları tekrar tekrar gözden geçirip , size uygun olup olmadığından kesin emin olduktan sonra kararınız vermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here