İŞ GURULARININ SEKİZ ALIŞKANLIĞI

Her hangi bir iş kolunda başarılı olmak için sabır, konsantrasyon, ihtiras ve deneyim gerekir. Kar dağlarının zirvesinde oturan liderler başarı merdivenini tırmanmak için gerekli olan günlük alışkanlıkları bilirler. Bu merdivenin basamaklarında oturanlara İş guruları adı verilir. Bakalım sizde iş gurularının bu alışkanlıkları var mı? Eğer yoksa da bir an önce bunları edinmeye başlasanız çok iyi olur.
1) Sabırlıdırlar. Herhangi bir alandaki guru iş kurmanın zaman aldığını bilir. Önlerine engeller çıkar. İyi günler olur kötü günler olur. Sabırlı olmaları gerektiğini bilirler ve iyi günleri kötü günlerinden daha çok olana kadar çalışırlar.
2) Günlerini bir gün önceden planlarlar. Sabah uyandıklarında o gün ne yapmaları gerektiğini bilirler. Hedeflerini, görevlerini, eylemlerini yazarlar. Peki bunu neden yaparlar? Bu onlara zihinlerinde bir hedefle uyanmalarını sağlar. Sabah saatlerini o gün neye yoğunlaşmaları gerektiğini düşünerek harcamazlar. Kalkar kalkmaz harekete geçerler.
3) Günleri planladıklarından her gün ne yapmaları gerektiğini bilirler. Günü planlamak neyi başarmanız gerektiğine dair size bir yol haritası verir. Bu yöntemle detayları kaçırmazsınız.
4) Aylarını bir ay önceden planlarlar. Gurular her zaman önceden düşünürler. Büyük resmi yakalayıp detaylarda boğulmazlar. İşle ilgili çerçeveyi bir ay önceden hazırlarlar. Planın gerektiğinde değişebileceğini kabul ederler. Bu plan başarmalarını gerekenleri gösteren bir rehberdir ve bu rehbere göre çalışırlar.
5) Çok okurlar. Okuyanların lider olduğunu bilirler. Günde en az 3 saat okurlar.
6) Bir sonraki ipuçlarının nereden geleceğini merak ederler. Her zaman para kazanmanın yeni yollarını ararlar.
7) İş rakamlarına hakimdirler. Muhasebe, kur vb bilirler ve anlarlar. Sorunların kaynağının sayıları analiz etmekle bulunabileceğini bilirler.
8) Guruların eylem planı vardır. Başarmaları gereken her şeyi yazarlar. Görevleri teker teker alt ekibe dağıtırlar. Zamanın para olduğunu bilirler ve bu sebeple de büyük para getiren işlere yoğunlaşıp küçük işleri başkasına yaptırırlar.
kaynak: Dünya Gazetesi/ Arif Uğur

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here