İş kuran kadının yeni adresi KGK olacak

Kadın Girişimciler Kurulu (KGK), 2005’te TOBB tarafından kuruldu. 2007’de aktif çalışmaya başlayan kurul, 2008 içinde birçok ilde örgütlendi. KGK, TOBB’un alacağı kararlara ışık tutan kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir organ.
KGK; kadın girişimcilere eğitim vermek, kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve girişimci fikirlerini hayata geçirmelerine destek vermek amacıyla çalışmalar yapıyor.
KGK’nın onursal başkanı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, başkanı ise Aynur Bektaş. İstanbul Başkanı da Meltem Kurtsan. Kurtsan, İstanbul Ticaret’e İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nun çalışmalarını şöyle anlattı:
Kısaca Meltem Kurtsan’ı tanıtır mısınız?
1982’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdim. Aile şirketi Kurtsan İlaçları’nda çocukken başlayan çalışma hayatım, üniversiteden sonra yöneticilik kademelerinde de sürdü. 1999’da Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri (Global Leaders for Tomorrow) seçildim. Aynı yıl Harvard Business School OPM Programı’nı da bitirdim.
İş dünyasına ait örgütlerde önemli görevleriniz oldu? Bunlardan söz eder misiniz?
TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanlığı, TAP Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundum. Ayrıca, KAGİDER’in de halen onursal başkanıyım.
İş dünyasındaki kadınlarla ilgili çalışmalarınız ne zaman başladı?
TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yaparken önemli izlenimler elde ettim. Türkiye çapında yapılan bir araştırmanın sonuçları son derece enteresandı. Türkiye’de, kadına yönelik 400’e yakın sivil toplum örgütü kurulduğunu gördüm. Kadınlar bir araya gelip, diğer kadınlara yardım ediyorlardı. Bunların içinde sadece iş kadınına yönelik bir oluşum yoktu. Raporun sonucundan ortaya çıkan bir diğer çarpıcı gerçek ise kadınların finansa erişmekte çok zorlandıkları oldu.
Böylece Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kuruluşuna öncülük mü ettiniz?
TÜSİAD’daki iş kadınları olarak 2002 yılında tüm işkadınlarını biraya getirmek için çalışmalara başladık ve KAGİDER’İ kurduk. KAGİDER’de çok önemli çalışmalar yaptık. Bu arada Türkiye’deki iş kadınlarını biraya toplayabilmek için fikirler ürettik. Ama takdir edersiniz ki bu çok zor bir şeydi. Biz bu zorlukları yaşarken TOBB’nin KGK’nu oluşturulması kesinlikle çok önemli, çok gerekli bir girişim oldu.
Peki KGK’ya nasıl dahil oldunuz?
Benim sivil toplumu, sanayi ve ticaret odasını temsil eden şapkalarım var biliyorsunuz. Doğal bir seyir oldu, Kurul’a dahil olmam. KGK çok gerekli yerinde bir organizasyon oldu. Tam da Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bir organizasyon.
Türkiye’deki işkadınlarının bağımsız bir yapı içinde bir araya gelebilmeleri ne kadar zor biliyoruz. Anadolu içinde mevcut ticaret odalarında varlıklarını onaylanması, kabul görmeleri çok önemli. Bu kadınlar zaten varlardı ama kendilerini dile getirecek ortamları yoktu. Bu arada Aynur Bektaş da bu harekete çok güzel bir ivme kazandırdı. Hâlâ son derece yoğun bir tempoda KGK için çalışmayı sürdürüyor. İTO, İSO, Deniz Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Borsası üyeleri olan kadınlarla bu kurulu oluşturduk.
Bugüne kadar İstanbul KGK neler yaptı?
Tüm çalışmalarımızda TOBB KGK ile aynı vizyon içinde hareket ediyoruz. Onursal Başkanımız TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Başkanı Aynur Bektaş. 2008 Aralık ayının son günlerinde kuruldu İstanbul KGK. İstanbul’da kadın girişimciler için yapacak çok iş var. Seçim çalışmalarında lobi faaliyeti yaptık. İşkadınlarının TOBB’un ücretsiz fuar desteğini alabilmelerine yardımcı oluyoruz. Uzun vadede ev kadınlarını iş dünyasına dahil etmek için büyük bir fuar projemiz mevcut. Kendi aramızda toplantılar yapmaya devam ediyoruz. Yakın bir zamanda iş kadınlarını bir araya getirecek büyük bir zümre yapacağız.
İTO Başkanı’nın işkadınlarının kriz dönemlerini, işadamlarından daha kolay atlattıkları fikrine katılıyor musunuz?
Dünya Bankası’nın hazırladığı bir rapora göre; kadın yönetici sayısı arttıkça, işyerleri daha şeffaf, daha kurumsal ve daha kârlı oluyorlar. Kiriz dönemlerinde ise kadınlar uyum kabiliyetleri sayesinde daha gerçekçi çözümlere yönelebiliyorlar.

KGK, işkadınları için neler yapacak
”¢ Şirket kuruluşunda yardımcı olacak
”¢ Yeni girişimciye iş sürekliliğinde destek olacak.
”¢ Lise ve üniversitelerde girişimcilik dersleri düzenleyecek.
”¢ Girişimcilik, iş kurma konularında ilgili prosedürleri aktaran kitapçıklar ve CD’ler ve Web portalı hazırlayacak.
”¢ Bilgi ve deneyim paylaşımını sağlayacak.
”¢ Yurtiçi ve yurtdışında staj olanakları yaratacak.
”¢ Koçluk sistemi ile yeni girişimcilere destek sağlayacak.
”¢ Yarışma ve fuar düzenleyecek.
”¢ Eğitim ve Danışma Merkezleri açarak danışmanlık hizmeti verecek.
”¢ Yeni girişimcileri yeni sektörlere yönlendirecek.
”¢ İşkadınlarının STK’larda ve yerel yönetimlerde görev almalarını teşvik edecek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here