İş kurma kredisi ve devlet destekleri

İş kurma kredisi

İş kurma kredisi almak isteyenler mutlaka bu yazımızı okumalısınız. İş kurmak isteyen girişimciler için hazırlanmış olan bu sayfada ki bilgiler güncel olmadığı için yenilenmiştir. İş kurma girişiminde bulunacak olan kişiler devlet desteği ve bankaların kredi olanaklarından faydalanmaktadır. Oysa ki bir işi borç ve faizli olarak kurmak sakıncalıdır. Özellikle faiz işin içine girdi mi eğer işi kuracak olan kişi müslüman ise büyük bir günaha girmektedir. Bu yüzden iş kurma kredilerinde ilk bakmanızı tavsiye ettiğimiz yer Kosgeb’tir.

İş kurma kredisi
İş kurma kredisi

Kosgeb kredileri ile detaylı bilgileri aşağıdaki linklerden alabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik Destekleri 2016

Kosgeb 150 bin TL Hibe Kredi TEKNOPAZAR Destekleri

Kosgeb harici kredi alabileceğiniz diğer yerler içinde Halkbank’ın verdiği kredileri inceleyebilirsiniz. Sıfır faizli verilen krediler ve imkanlar için ise şu konuyu inceleyebilirsiniz.

Girişimcilik ve İş Kurma Kredisi Veren Bankalar için tıklayın

Bu iki kredi yer veren haricinde ise iş kurma sermayenizi akrabalarınızdan, arkadaşlarınızdan veya melek yatırımcılardan karşılamayı deneyebilirsiniz.

İşyeri kurmak için kredi almadan önce yapmanız gereken bir kaç araştırma bulunmaktadır.

 1. İş kurmak için ne kadar sermaye ihtiyacınız var.
 2. Geri ödeme planınız mutlaka önceden yapılmalı.
 3. İş planınızı iş kurma kredisine göre yeniden yapmalısınız.
 4. İşinizi kuracağınız sektörün son yıllardaki büyüme ve küçülme analizlerini incelemelisiniz.
 5. Kredi almadan önce faizsiz olmasına dikkat etmelisiniz
 6. Kredi ile iş kuran kişilerin sonraki dönemlerini yakından araştırın.
 7. Fizibilite planı yaptırmadıysanız mutlaka yaptırın.

Kredi alamıyorsanız yapmanız ve araştırmanız gereken etkenler ise şöyledir.

 • İşinizi kurmak için sermayesi olan ortak bulabilir misiniz?
 • İş kurmak için gereken sermayeyi melek yatırımcılardan alabilir misiniz?
 • Bu iki yöntem ile de iş kurmak için gereken sermayeyi bulamıyorsanız bu sefer işi gerçekten kurmalı mısınız yoksa bir süre para biriktirdikten sonra mı işe başlamalısınız diye düşünmeniz gerekmektedir.
 • Tüm bunların haricinde ise eğer sermayeniz az ise ticaret hayatında ufak alım satımlar yaparak sermayenizi büyütme yoluna gidebilirsiniz.

İş kurma kredisi alan kişilerin büyük bir oranının iş hayatında başarısız olduğunu da hatırlatmak isteriz. Kısa bir örnek vermek gerekirse bugün bir oto yıkama işi biraz donanımlı olarak 50.000 Tl ile açılabiliyor. Bunun hepsini iş kurma kredisi olarak alan bir kişi Kosgeb’ten faydalanmıyorsa ve tüketici kredisi olarak bu yolu tercih etmiş ise gelin rakamlara hep beraber bakalım.

50.000 Tl kredi 36 ay vade ile alınırsa toplamda  69.444 Tl olarak geri ödenir. Aylık taksitler ise 1929 lira olur. Eğer bu taksitleri ödeyemez iseniz gittikçe durum daha kötüye gider. Kısaca her ay yaklaşık 2000 lira taksit ödemek ise gerçekten iyi ciro yapmanızı gerektirir. Nedeni ise girişimcinin masrafları sadece taksitle sınırlı kalmadığı içindir. Personel giderleri, Vergiler, Sigorta, Kira giderleri, Ofis giderleri ve Malzeme giderleri gibi daha bir çok ödemeniz her ay olacağı için araştırmanızı çok iyi yapmanızı tavsiye ederiz.

Sponsor

1 YORUM

 1. sitenin sayfa yüzü değiştikden sonra çok faydalı bilgiler veriosunuz gerçekden fakat daha çok girişimciliğe veya başarı öykülerine videolara bu tip şeylere daha fazla önem verirseniz sevinirim ve bence daha güzel olur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here