İş kurmak istiyorum diyorsanız

İş kurmak istiyorum diyorsanız
is kurmak
is kurmak

İşletme kurmak aslında bir bebeğin dünyaya gelmesi gibidir. Yeni bir yola çıkmaktır. İşletmeyi çekirdekten büyütmektir. Seçtiğiniz sektörde yol almaktır.

İşletmeyi kurarken öncelikle hangi sektöre gireceğimiz, bu sektördeki rakipler, sektör hakkında bilgi birikimimiz, işletmenin kaynakları gibi konulara dikkat etmeliyiz. İşletmeyi kurarken gireceğimiz pazardaki rekabet ve pazara olan talebi göz önünde bulundurmalıyız.

Örneğin; Ekmekle ilgili bir pazara gireceksiniz. Sektörün artı ve eksilerini gözden geçirmelisiniz. Ekmek sektörünü talep vardır ama bu alanda rakip çoktur. Yani talep varsa bile bu talebi karşılayacak arza sahip olan rakip fazladır. Önemli olan sizin iş kolunda farklılık yaratmanızdır. Onun için bu iş kolunda ne kadar başarılı olabileceğimizi düşünmek önemlidir.

İş kurarken fon kaynakları, sermaye, finans yönetimi, planlama, organizasyon önemlidir. Bu konularda donanıma sahip olmak sizi bir adım öne taşır. Ayrıca gireceğiniz sektörde çevreniz olmalıdır. Mesela bir yiyecek – içecek işletmesi kuracağınızı varsayalım, tedarikçiler perakendeciler gibi iş kollarında tanıdıklarınız olmalıdır. Bu sayede işleriniz güvenilir kişilere yaparsınız. Bir başka iyi yanı da kişilere ulaşmak daha kolay olur. Buda size hız kazandırır. İşletme kurarken hız oldukça önemlidir. Diğer işletmelerden hızlı olmalı, taklit edilemeyecek hizmetler sunulmalıdır.

Bunlar işletmenin farkını ortaya çıkarır.
Son olarak eğer işletmeye kurmaya karar verdiyseniz, dış çevre analizini yapmış olmalı, stratejinizi belirlemiş olmalı, işletme kaynaklarını hazırlamış olmalısınız. Çıkacağınız yol zorlu ama alanlarında dev olmuş işletmelerinde küçük bir fikirlerle başarıyı yakalamışlardır.

1 YORUM

  1. Bursa Osmangazi de benzeri olmayan gıda üzerine iş fikrim var.
    Bu konuda sermaye ve işte yardımcı olacak arkadaşa ihtiyacım var.

    0532 515 10 41

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here