İş Melekleri projesi hayata geçti

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, proje koordinatörlüğünü yaptıkları ”İş Melekleri Projesi”nin hayata geçirildiğini söyledi.

İş meleklerinin, iyi iş fikirlerinin hayata geçirilmesinde, önemli bir finansal kaynak oluşturduğunu belirten Aşut, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Liverpool Ticaret ve Sanayi Odası ile Thames Valley Ticaret ve Sanayi Odaları Grubu’nun ortaklığında gerçekleştirilen ve 12 ay sürecek ”Mersin İş Melekleri Ağı ve Girişimcilik Akademisi (MersinBAN) Projesi”nin uygulamaya konulduğunu kaydetti.

ABD ve AB ülkelerinde yaygın bir şekilde görülen ‘yatırımcı iş melekleri’ uygulamaları, girişimcinin başvurabileceği finansal kaynaklardan birisi olduğunu ifade eden Aşut, “Kuruluş aşamasında olan veya büyümek isteyen girişimciye ‘iş fikri’ için sermaye sağlayan iş melekleri, iyi ‘iş fikirlerinin’ hayata geçirilmesinde finansal kaynak sağlıyor. Günümüzde 200 bini aşkın iş meleğinin, yılda yaklaşık 50 milyar dolar kaynak oluşturduğu belirtiliyor. Banka ve finansal kaynaklara borçlanmak istemeyen girişimciler kısa vadede ihtiyaç duydukları finansmanı vadeli çek veya senet ödemeleri ile çözümlemektedir. Kurumsallaşma konusunda da sıkıntı yaşayan işletmeler, hem finansal hem yönetsel anlamda yatırımcı iş meleklerine ihtiyaç duyarlar. İş melekleri girişimcinin finansmana ulaşmasını daha kolay hale getiren yerel, ulusal veya uluslararası ‘iş melekleri ağları’ kurmaktadır.” dedi

İş Melekleri Ağı olarak bilinen sistemin, iş fikri ve sermaye arasında bir köprü oluşturması amacı ile yatırımcı ve girişimciyi bir araya getiren ortak bir platform olduğunu anlatan Aşut şu bilgileri verdi; “İş fikri olan fakat parasal kaynağı yetersiz olan girişimci, fikrini güvenli bir şekilde yatırımcı iş meleğine sunma imkanı bulacak, bu sayede girişimciye alternatif finansman kaynağı sunulmuş olacak. MersinBAN projesi kapsamında kurulacak olan iş melekleri ağı, Mersin bölgesi için önemli bir yatırım ve mali kaynak aracı olacak. Proje kapsamında aynı zamanda Türkiye’deki girişimciliğe destek verilmesi ve bölgesel kalkınma hedefli yatırımların çekilmesi sağlanacak.” (Zaman)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here