İş Yaşamında Kendine Güveni Artırmanın 8 Yolu

İş Yaşamında Kendine Güveni Artırmanın 8 Yolu

Başarılı insanlar ortak noktası öz güveni elde etmenin yolları. İş Yaşamında Kendine Güven nasıl sağlanır işte ipuçları

oz-guven

Başarılı insanlar öz güvene sahiptir. Ancak bu öz güvenin oluşması sadece elde ettikleri başarılara dayanmamaktadır. Yapılan araştırma ve gözlemler gösteriyor ki başarılı olmak için zaten öz güven sahibi olmanız gerekmektedir. Peki öz güven nasıl sağlanır?

1- Kendinin Farkında Olmak

Öncelikle öz güven ile kibir çoğu zaman karıştırılmaktadır. Kibir, insanın kendisini üstün görmesi, ve etrafındaki insanları içten içe bir nevi aşağılamasıdır. Öz güven ise insanın kendinin farkında olmasıdır. Neler yapabileceğini bilen, yeteneklerinin ve limitlerinin farkında olan ve atıldığı işlerde ne derece başarılı olabileceğini az çok kestirebilen insandır. Yeteneklerinin ve yapabileceklerinin farkında olduğu gibi, öz güven sahibi insanlar eksikliklerinin de farkındadır.

2- Hayır Diyebilmek

Yapılan araştırmalara göre insanlar hayır demek yerine çeşitli stres, sorumluluk ve yük altına girmeyi tercih ediyorlar. Öz güven sahibi insanlar bilirler ki, gerektiğinde hayır diyebilmek gayette doğal ve çekinilmemesi gereken bir sözdür. Bunu yaparken de ” Yapabileceğimden emin değilim” ya da “emin olamadım” gibi cümleler kurmak yerine sağlam bir şekilde hayır demek yeterli olmaktadır.

3- Patron İletişimi

Patronuyla problem yaşayan insanların iş hayatında öz güven problemlerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun nedeni de patronla yaşanan problemlerin insanları, sürekli olarak izleniyor ve açık yakalanmaya çalışıyor hissi duymalarıdır. Stresi arttıran ve tedirginlik yaratan bir durumdur.

4- Küçük Başarıları Önemsemek

Ufak başarıların insanların öz güvenlerinin gelişimi konusunda büyük bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Motivasyonu arttıran ve elinizdeki işleri kendinize güvenerek yapmanızı sağlarlar. Ufak başarılar insanlar için, büyük başarıların habercisi gibidir.

5- Rol Model Seçmek

Öz güvene sahip, başarılı bir insanı takip etmek, olaylara, sürprizlere, stresli durumlara ve mutlu anlara nasıl tepkiler verdiğini, nasıl çalıştığını, duruşunu izlemek ve gözlemlemek, kendi öz güveninizin gelişimi aşamasında büyük bir etkiye sahiptir.

6- Planlı Egzersiz

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, fiziki olarak sağlıklı ve sağlam olan insanlar öz güven olarak ta büyük bir avantaja sahipler. İnsanlar iyi göründüklerini düşündükleri anlarda daha girişken, daha rahat ve kendilerine güvenerek hareket ederler. Bu nedenle sağlıklı bir vücudun temel ihtiyacı olan düzenli spor ya da egzersiz bir alışkanlık haline getirilmelidir.

7- Dış Görünüş

Dış görünüşün öz güven üstünde etkisi de büyüktür. İyi giyinmiş ve dışarıdan hoş görünen bir insan kendini daha rahat ve öz güvenli hisseder. Araştırmalara, iyi giyinmiş insanların konuşmalarında bile farklılıklar olduğunu gösteriyor.

8- İddialı Olun Ancak Agresiflikten Kaçının

İddialı insanlar çoğu zaman agresif gibi görünebilirler. Bunun nedeni aradaki farkı anlamamaları olabilir. İddialı olmak öz güvenin bir işaretidir. Ancak bu tarz bir yaklaşıma maruz kaldığınızda kendinizi stresli hissediyorsanız, bu karşınızdaki insanın iddialı olmasının yanında agresifde olduğunu gösterir. İddialı olmak tansiyonu yüksek konuşmalar yapmak değildir. Bilgilerinize ve kendinize hakim olarak öz güvenli bir şekilde davranmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here