İş Yerinde Twitter Hatalarından Kaçınmak

Twitter’ın hayatımızda yarattığı büyük değişiklerle ilgili çok şey yazıldı. İletişim yollarımızı nasıl değiştirdi? Yaptığımız her şeyin şeffaflığını nasıl arttırdı? Ve iş bulmamızda bile nasıl yardımcı oldu?


Bende her ne kadar herkes gibi Twitter’ı kullanmayı sevsem de, sosyal ağların sahip olduğu özelliklerle ilgili bazı endişelerim de var; hele ki bu özellikler işteki verimliliği etkiliyorsa.


Diğer sosyal ağ portalı Facebook gibi Twitter da zaman geçirmek için eğlenceli bir yoldur. Ayrıca sorunlarınızı dünyayla paylaşmak için çok harika bir ortamdır.


Ancak insanlar firmanın gizliliğine zarar vermek veya iş ahlakına uygun düşmeyecek şekilde davranmak gibi profesyonel olmayacak davranışlar sergilemeye eğilimli olduğundan, bu tip ağlar büyük bir sorun yaratabilir.


Twitter’ı yorulduğunuz ve sıkıldığınız bir hafta sonunu değerlendirmek için kullanabilir veya ofisteki arkadaşlarınızla ilgili kötü düşüncelerinizi herkesin öğrenmesini sağlayabilirsiniz. İlk durum anlaşılabilir ama ikincisi işten kovulmanıza veya en azından başınıza büyük bir bela almanıza sebep olabilir.


Bu sorunu yaşamamanız için size yardım edeceğiz.


Bu sırada kaçınılması gereken size zarar verebilecek davranışları öğrenebilir ve belki de çok gülebilirsiniz.


1. Yalan söylemek


Hepimiz ailevi tepkilerden kurtulmak, bir doktor randevusunu gizlemek için küçük, beyaz ve zararsız yalanlar söylemişizdir. Fakat yalan söylediğinizi herkesin öğrenmesine sebep olmak mantıklı mı? Eğer patronunuz veya hırslı bir iş arkadaşınız yalan söylediğinizi fark ederse başınıza büyük bir bela almışsınız demektir; özellikle de daha önce de bu tip bir şey yapmışsanız. En azından söylediğiniz yalanla ilgili övünüyorsanız, gizlilik butonuna tıkladığınızdan ve kimsenin sizi takip etmediğinden emin olun.


2. Tembellik yapmak


Daha önemli bir iş üzerinde çalışmaktansa, Twitter’da oyalanıyorsun. Ve işinizin bir kısmı da sosyal ağlarla ilgili olduğundan kimse yapmanız gereken şeyi yapmadığınızı bilmiyor. Vaktinizi nasıl boş boş geçirdiğinizle ilgili Twitter’a bir şeyler yazmak hiç akıllıca olmaz. İşinizi yapmamanın yollarından bahsetmekse, daha kötü bile olabilir. Herkesin dinlenmek için tatil günleri var dolayısıyla iş yerindeyken çalışmadığınızı ve şirketin parasını boşuna harcadığınızı kimsenin bilmesine gerek yok.


3. İş arkadaşınızla ilgili yakınmak


Aynı insanlarla haftada beş gün sekiz saat iş yerinde beraber olmak eşinizle geçirdiğiniz eğlenceli zamanlara oranla bazen çok katlanılmaz olabilir. İş arkadaşlarınızın hepsiyle çok iyi geçinin demek hiç gerçekçi olmaz ki bizde bunu söylemiyoruz. Ama herkesin görebileceği bir hesapla oturum açmışken rahatsız olduğunuz kişilerle ilgili bir şeyler yazmakta size zarar verebilir. O yüzden gizli hesaplar kullanın ve her ihtimale karşın ihtiyatlı davranın.


Anneniz size yazacak güzel bir şeyiniz yoksa hiçbir şey yazmayın demedi mi hiç?


4. Patronunuzla ilgili yakınmak


Zaten her şey yeteri kadar açık. Patronunuzla ilgili şikâyet ediyorsunuz ve onun bunu fark etmeyeceğini ve kovulmayacağınızı mı düşünüyorsunuz?


Evet patronlar bazen gerçekten çok katlanılmaz olabilir ama bununla baş etmenin başka yolları da var. Twitter vasıtasıyla öfkenizi aleni yansıtmak hiç mantıklı değildir. Ve patronunuzun size karşı niye böyle davrandığının bir sebebi olabilir. Eğer yanlış bir şey yaptıysanız bunun üzerine patronunuzdan veya işinizden şikayet etmek kendi kuyunuzu kazmanıza sebep olabilir.


İstediğiniz kadar yakının ama bunu aleni yapmayın.


5. Patronunuz ve iş arkadaşlarınız hakkında yakınmak


Hala burada çalışmanızın bir sebebi var mı? Twitter günlük düşüncelerinizi veya öylesine bir hikâyenizi anlatmak için çok güzel bir ortam olmasına rağmen, iş yerinizle ilgili sorunlarınızı anlatmak için güzel ve düzgün bir yol değildir. İşinizdeki kişilerle bir probleminiz mi var? O zaman onlarla bunu konuşun ve belki sonra Twitter’a sorununuzu nasıl çözdüğünüzü ve iş ortamınızın ne kadar harika olduğunu yazabilirsiniz.


6. Yanlış sözcükler kullanmak


Peki anlıyoruz, iş hayatınız gerçekten çok stresli ve problemlerinizi paylaşmak sizi rahatlatıyor. O zaman bunu arkadaşlarınızla veya gizli bir hesapta yapın. Bunu bu şekilde kaba ve profesyonelliğe uymayan bir şekilde yapmak çok yanlış.

Twitter’ınızdan şunlar anlaşılıyor:


-İşinizi sevmiyorsunuz
-Oradaki insanlarla çalışmak sizi sinirlendiriyor
-İş arkadaşlarınız sizi mutsuz ediyor
-Çalışma şeklinizden ve konumunuzdan mutlu değilsiniz


Eğer gerçekten işinizle ilgili bu kadar olumsuzluk varsa kendinize niçin hala orada çalıştığınızı sorun. Ve cevabınız sadece maaş için olmasın. Problemlerinizi çözün veya Twitter’da tüm dünyaya duyurmayın.


7. Çalışırken sıkılmak


Küçücük bir ofise girip 9 dan 5 e kadar harıl harıl çalışmak kesinlikle hayatın tadını çıkarmak değildir. Peki ya işsiz olsanız ne olurdu? En azından hala bir işiniz var ve maaş alıyorsunuz değil mi? Hatta bu durum işinizde daha girişken olabilmeniz için bir fırsat bile olabilir. Daha fazla tembellik edeceğinize daha fazla sorumluluk alın ki sıkılacak zamanınız olmasın. Hatta bunun sonunda terfi bile edilebilirsiniz.


8. İş yoğunluğu


Çok mu fazla çalışmak zorundasınız?
O halde yardım isteyin.
Patronunuza kibarca iş yoğunluğundan dolayı çok bunaldığınızı belirtin, durumunuzu anlayıp size yardımcı olacaktır. Böylece işleriniz daha kolay hale gelecek.
Öte yandan eğer günlük sorumluluklarınızı gereğinden fazla ağır buluyorsanız belki de başka bir iş aramalısınız.


9. Patronunuzu eleştirmek


Patronunuzun çalışma şeklini Twitter’da paylaştığınızı düşünün. Patronunuzu zora sokarsınız ki bu kendinizi sokacağınız zor durumun yanında hiç kalır.


Patronunuzu kötülemeniz işinizi ve itibarınızı kaybetmenize sebep olabilir. İşinizde ve sizin üzerinizde olumsuz bir etki yaratır. Ayrıca eğer kovulursanız, referans mektubu talep etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.


10. Diğer sosyal ağları kullanmak


İşte hiçbir şey yapmadan etkili olmaktan bahsedelim!


Bir sosyal ağda (Twitter), başka bir sosyal ağı (Facebook) kullanarak işten kaytardığınızı itiraf ettiğinizi farz edin. İşyeriniz Facebook ve Twitter’ı şimdiye kadar yasaklamadıysa, bunun sebebi yazdıklarınızı görebilmek ve sizi yakalayabilmektir. Twitter’da gizlilik ayarı olmasının bir sebebi var. Bunu kullanın.


Ya da belki yakalanmak istiyorsunuzdur, kim bilir?


11. Şiddet içerikli yazmak


Twitter ile ilgili zaten bir çok olumsuz durum varken, bir de saldırgan veya zorbaca yazılar yazmak mı? Ciddi olamazsınız. Büyük bir ihtimalle kovulmayı amaçlıyorsunuzdur.


Ders anlaşıldı mı?


Çalışırken Twitter kullanmayın demiyoruz hatta kullanmanız patronunuzun hoşuna bile gidebilir. Sadece profesyonellik sınırları içinde davranın ve eğer herkesin görebileceği bir oturumunuz varsa ihtiyatlı olun. Eğer şikâyet etmek veya dedikodu yapmak istiyorsanız, gizlilik butonuna tıklayın ve patronunuz ve iş arkadaşlarınızın ne yazdığınızı görmediklerinden emin olun.


Twitter yanlış kullanımıyla ilgili birçok örnek var. Bunlar bağışlanması zor hatalarda olsa konuşularak çözülebilecek durumlardır. Twitter her ne kadar iletişim şeklimizi değiştirmiş de olsa, insanların aralarındaki iletişimin olması gereken şeklini değiştirmedi ve asla da değiştirmeyecek.
Kaynak:Mynet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here