İşçi filmleri buluşuyor

6

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Halkevleri tarafından, 1-9 Mayıs 2010 arasında 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali düzenlenecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Halkevleri tarafından, 1-9 Mayıs 2010 arasında 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali düzenlenecek. Gösterimlerin ücretsiz olacağı festival DİSK’e bağlı Sine-Sen, Sağlık-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları, Türk-İş’e bağlı Hava-İş, Petrol-İş ve Tez-Koop-İş, KESK’e bağlı SES, Sendika.Org, Türk Tabipler Birliği ve çeşitli sanatçılar tarafından da destekleniyor.

“Güvencesizlik” ana teması üzerinde yoğunlaşacak festival, perdelerini 2 Mayıs Pazar günü Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi’ndeki törenle açacak. Saat 19.30’da başlayacak programa konuk sanatçı olarak Ece Uslu, Janset ve Derya Durmaz katılacak. Durmaz’ın sunacağı festival açılışında, Tekel işçileriyle ilgili bir filmin ardından Grup Günberi konser verecek.

Dünya filmleri de katılıyor

5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’ne yabancı, kurmaca ve belgesel alanında 22 filmin yanısıra 40’tan fazla yerli film katılıyor. Finlandiya, Bolivya, İran, ABD, İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, Kolombiya, Kıbrıs, Bangladeş, Japonya, Vietnam, Hollanda, Küba ve Cezayir gibi birçok ülkeye ait filmler seyredenlere farklı tatlar verecek.

Film gösterimlerinin yapılacağı mekanlar ise şöyle:

”¢ İsmet İnönü Sanat Merkezi,
”¢ Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi,
Ӣ Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Karadeniz Salonu,
”¢ Kültürpark Gençlik Tiyatrosu,
”¢ Bornova Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi,
”¢ Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,
”¢ Menemen Belediyesi Kültür Merkezi,
”¢ Menderes Kültür Merkezi,
”¢ Aliağa Petrol-İş Sendikası, Aliağa Helvacı Çok Amaçlı Salon,
”¢ Kemalpaşa Ören Çok Amaçlı Salon,
”¢ Kemalpaşa eski belediye düğün salonu,
”¢ Bayraklı Belediyesi Nikah Salonu,
”¢ Bademler Köy Tiyatrosu,
”¢ Buca Bozuk Ezber Kültür Merkezi,
”¢ Gültepe Çınartepe Mahallesi, Gültepe Atatürk Anıtı Önü,
”¢ Çiğli Halkevi önü,
”¢ Çiğli Egekent tören alanı,
”¢ Buca Hasanağa Bahçesi ve Narlıdere Açıkhava Tiyatrosu

İlk olarak 2006 yılında İstanbul ve Ankara’da eşzamanlı düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, günümüzde birçok ülkeden çeşitli organizasyonların katılımı ve işbirliğiyle çok sayıda ülkede yapılıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de aynı anda düzenlenen ilk ve tek festival olma özelliğini de sürdüren etkinlik, Anadolu’da 15’ten fazla şehirde tekrarlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here