İşe Gitmek İçin Kendi Uçağını Yaptı

İşe Gitmek İçin Kendi Uçağını Yaptı 1
Hadavra

İşe arabayla gitmekten bıkan çilingir, kendi uçağını yaptı

Çek Cumhuriyeti’nin Zdikov kasabasında yaşayan 45 yaşındaki Hadavra isimli çilingir, her gün işe arabayla gidip gelmekten bunalınca kendi uçağını yaptı.

Bir çok insan için işe gidip gelmek oldukça stresli eylemlerdir. Özellikle büyük kentlerde, sabahları işe yetişmek için, akşamları da bir an önce eve dönüp dinlenmek için adeta bir yarış vardır. Bu nedenle de trafik sorunu her geçen gün artmaktadır.

kendi-ucagini-yapti
Hadavra

Büyük kentlerde bu sorunlara toplu ulaşım araçları, geniş yollar, yeni metro sistemleri, otobüs güzergahları gibi çözümler geliştirilmeye çalışılır. Son yıllar da ise yol üstü tramvayları büyük bir gelişim göstermeye başlamış ve denenmeye başlamıştır. Çin’de ise yeni bir yüksek otobüs sistemi hayata geçirilmeye çalışılıyor.

cin-hover-bus-yol-ustu-otobus
Çin otobüs

Otomobillerin geçebileceği bir tabanı bulunan bu otobüs, trafiği hiç bir şekilde engellemeden yol alabiliyor, yolcu indirip bindirebiliyor.

Toplu ulaşım konusunda bu kadar büyük gelişmeler ve paralar harcanırken Çek Cumhuriyeti vatandaşı Hadavra’nın çözümü adından oldukça söz ettirecek gibi görünüyor.

Yerel bir fabrikada çalışan çilingir, her gün saat 6’da başlayan mesaisine arabayla ya da toplu ulaşım araçlarıyla giderken sorun yaşıyordu. Duruma bir çözüm bulması gereken Hadavra, kendi uçağını geliştirerek herkesi hayret içinde bıraktı.

el-yapimi-kucuk-ucak
Uçak
el-yapimi-ucak
Tek kişilik uçak

Uçağıyla işe gittiğinde yolculuğunun 4 ya da 5 dakika sürdüğünü belirten çilingir, ancak insanları erken saatlerde rahatsız etmek istemediğini bu yüzden biraz daha dolanması gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle işe gidiş süresi 7 dakikaya çıkan Çek çilingir tek kişilik uçağı ile çok mutlu.

Uçağını geliştirdiğinden beri sabahları bir şevkle uyandığını belirten Hadavra, hem güne zinde başladığını hem de hayatından stresin azaldığını belirtiyor.

tek-kisilik-ucak
Kendi uçağını yapmak

Tek kişilik olan uçak saatte 146 kilometre hıza ulaşabiliyor. 3 Silindirli bir motoru bulunan el yapımı uçağın pervanesi ve tekerlek aksı ahşaptan yapılma. Uçağın toplam maliyetinin yaklaşık 3700 Euro tuttuğunu belirten Hadavra işe gittiğinde uçağını yakınlardaki bir park yerine bıraktığını belirtiyor.

tek-motorlu-ucak
Hadavra’nın uçağı

Ayrıca uçağını arabayla da çekebiliyor. Aracın yapımında kullanılan malzemeler dayanıklı olmalarına karşın oldukça hafifler. Uçak park edildiğinde kanatlarıyla beraber yaklaşık 4 arabalık park yeri işgal ediyor ancak bulunduğu bölgede bunun bir sorun olmadığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here