İşinizi Planlamaya önem verin.

Küçük bir işletme sahibi olarak (veya olacak ) başarıya ulaşmak için uymanız gereken birçok altın kural var. İşletmenizin faaliyetlerini layıkiyle planlamalısınız, hedef ve amaçlarınızı belirlemelisiniz, işinizin olgunlaşmasına zaman tanımalısınız.
Kurallar o kadar karışık ki, bunları uygulayabilmek gerçekten zor. Ama bu, uygulayamayacağınızı göstermez. Yapmanız gereken şey sadece sistemli çalışma, detaylara göstereceğimiz özen ve belki de en önemlisi dürüstlük,doğruluk olacaktır.
En önemli soru. Bu işletme para kazanacak mı?


İlk olarak vermeniz gereken karar, zamanınızı böyle bir iş için harcamaya değip değmeyeceği olmalıdır.

1. Kendinizin piyasadaki değerini belirleyin. Yapmak istediğiniz işi başkası için yaparsanız (maaş ve sağlanan diğer olanaklar) ne kazanacaksınız? Yıllık 50 Milyar TL. diyelim.

2. Yatırım riskinizi ve tahmini kazançlarınızı belirleyin. İşletmeyi ayağa kaldırmak için ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini ve bu yatırımdan ne kazançlar elde edebileceğinizi hesaplayın. Örneğin, eğer işletme yatırımı için 60 Milyar TL. gerekiyor ise ve yatırım yapacağınız alanda %25 net kar elde etmeyi düşünüyorsanız bu yıllık 15 Milyar TL. kazanç demektir.

3. Bu yatırım için bir başkasından para alacakmısınız ? Yatırımın geri ödenmesi riskini de gözönünde bulundurmalısınız. Bizim örneğimizde bütün yatırım riskini kendiniz üstlendiğinizden böyle bir risk bedeli olmayacaktır.

4. Hepsini toplayın. Bizim örneğimizde toplam 75 Milyar TL. yapıyor. Bunu şöyle değerlendirebiliriz; yatırımınızın ilk beş yılında toplam 375 Milyar TL. yapacağınızı varsayıyoruz. Tabiiki bu her sene 75 Milyar TL. ciro yapmalısınız demek değil.

Üst düzey bir yönetici, girişimcileri yapacakları yatırımdan elde edebilecekleri kazanç ile kafalarındaki kazanç beklentilerinin birbiriyle örtüşmemesi durumunda vazgeçme zamanlarının geldiği konusunda uyarıyor ve konuşmasını şöyle sürdürüyor.
“Analiz gerçekten işe yarar ve işin bir fırsat olup olmadığını ortaya koyar. Sonuçta girişimcilerin zamanlarını boşa harcamalarını önler. Ayrıca şunu da eklemeliyim, bana gelen girişimci fikirlerin %75 e yakını bu yüzden uygulamaya geçmiyor. Ortaya çıkan kötü manzara karşısında fikirlerini hala hayata geçirmek isteyen varsa ve bu işten mutlu olacaksa diyeceğimiz bir şey yok. Ama yine de hiçkimse kendi kendisini kandırmasın. Çünkü destek gerektiğinde etrafında kendisinden başka kimse olmayacaktır.”

İş planınız: Tehlikeler karşısında rehberiniz olsun.
İş planınız ve siz aynı takımın oyuncularısınız. Kapsamlı bir iş planınına sahip olmanın önemini herkes bilir. Küçük işletmelerde iş planı patronun elinde oyuncak olur, ama hiç kimse de bu planın neleri kapsaması gerektiğini ve onu nasıl kullanacağını bilmez. İşletme otoriteleri, plana, bütün olası saldırı noktaları ve tehlikeleri bilinen bir savaş planı gibi bakılması halinde, çok daha kolaylıkla hazırlanabileceğini söylüyor.
İş planları çok çeşitli formatlarda olabilir, ama sıkı bir plan aşağıdakileri içermeli.
-Hedef ve amaçları anlatan bir yönetim özeti.
”¢ Firmanın başlangıcından bu yana kısa geçmişi.
Ӣ Firma hedefleri.
”¢ Gerçekleştirilmesi planlanan servis veya ürün (ler)
”¢ Ürün ve servislerinizin Pazar payı
Ӣ Pazarlama stratejisi
”¢ 3 ila 5 yıllık mali durum göstergesi.
”¢ Pazardan çıkış stratejisi
Başarı detaylarda yatar
İş planlamasına pekala Web aracılığı ile başlayabilirsiniz. Birçok web sitesi mini bir iş planı hazırlamanızı veya ‘startup calculator’ aracılığı ile başlangıç maliyetlerinizi hesaplamanızı olanaklı kılıyor.
Bir kere temel bir plan hazırladığınızda, işinizin başarıya ulaşması yolunda onun daha gerçekçi ve somut içeriğe sahip olmasını isteyeceksiniz. Öyleyse detayları atlamayın.
”¢ Diğerlerinden farkınız ne? Çoğu kişi iş planlarına kendilerini sektörlerindeki diğerlerinden farklı ve rakipsiz kılan özellikleri koymayı gözardı ediyor.
Sizi farklı kılan ve rekabet avantajı sağlayacak unsurları vurgulamanız önemlidir. Birçok işadamı kendilerini diğerlerinden farklı kılan özelliklerini anlatmayı başaramıyor.
”¢ Müşteriler neden sizi tercih edecek? İş planınızı ürün ve servislerinizi çekici kılan unsurları öne çıkartacak şekilde kullanmanız önemlidir. Ayrıca iş planınızı insanların size ulaştıklarında neden mutlu olacaklarını açıklamakta da kullanmalısınız.
”¢ Bütçenizi nasıl denkleştireceksiniz? Şimdi sıra yapmayı istediklerinizi gerçekleştirmek için pazarlama ve benzeri çalışmalara ne kadar para harcayabileceğinizi belirlemeye geldi. 7 işletme kitabı yazmış iş planı uzmanı bir yazar, gerçekçi bir maliyet planlaması elde etmek isteniyorsa biraz zahmete katlanılması gerektiğini söylüyor ve konuşmasını şöyle sürdürüyor:


“İş adamlarından istenen hep nihai rakkam olmuştur, ama çok azı onlardan bu nihai rakamı nasıl yakalayacağını açıklamasını istemiştir. Bu rakamlara hakim olmak için uygun zaman ayırmalısınız. Örneğin, haftada bir basında A4 boyunda ilan çıkacaksanız, maliyetini bulun. Bu noktada bütçenize sığacak gerçekçi bir reklam planı çizebilirsiniz.”
”¢ Başarıya ulaşmak için ne kadar zamana ihtiyacınız var? Genellikle kesin bir cevabın alınamadığı bir başka soruda, işletmenin ayağa kalkıp tam anlamıyla faaliyete geçmesi için ne kadar zamana ihtiyaç olduğudur. Bu dahi üzerinde durulması gereken bir iştir. Örneğin, artan iş yükünü karşılayamayan eski ortağından gelebilecek müşterileri bilen bir peyzaj mimari firması, çok kısa zaman zarfında kara geçebileceğini tahmin eder.
Bununla birlikte, bir işletmenin tüm operasyonel sorunlarını halletmesi, pazarda tutunması ve sürdürülebilir bir müşteri tabanına sahip olması için beş ile yedi yıl arasında bir zaman harcaması gerektiğini belirtiyor.Ancak bu süre zarfında mali açıdan vermeniz gereken sınavları tamamlamış olacak ve istediğiniz rakamlara ulaşıp ulaşmadığınızı görebileceksiniz. Eğer hedefe ulaşmışsanız, yolunuzda devam edin, yok eğer olmamışsa iş planınıza dönün ve hata yaptığınız noktayı bulmaya çalışın.

”¢ Yatırımcılarla veya kredi kuruluşlarıyla ilişkiye girecekmisiniz? Yatırımcıları ve kredi kuruluşlarını birbirinden ayırmalıyız. Bu önemlidir çünkü kredi kuruluşu verilen borç karşılığı ödenecek faize bakar. Onlar için önemli olan verdikleri paraya karşılık olarak aldıkları finansal güvence ve teminatlardır. Öte yandan yatırımcılar sadece kar ile ilgilenirler. Her ay düzenli olarak faturalarınızı ödemeniz onları ilgilendirmez. Ne kadar büyüme potansiyeline sahip olduğunuz ile daha çok ilgilenirler.
”¢ Bütün bunları destekleyici belgeleri ekledinizmi? Uygun olduğu üzere, plana nakit akış tahminlerini, banka hesap durum raporunu, muhasebe raporlarını, iş ortaklıkları belgelerini ve diğer destekleyici bilgiler içeren belgeleri eklemek gerekli olacaktır. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bir iş planının uzunluğu, tanımını yapmakta olduğunuz işin ne kadar kompleks yapıda olduğuna bağlı olacaktır. Hizmet sektöründe çalışacak küçük bir işletmenin iş planı için 10 sayfa yeterli olacak iken, herhangi bir ciddi girişimcinin oldukça detaylı bir iş planı hazırlaması gerekli olacaktır. Yeterince detaylı teferruata sahip bir plan en azından 40 sayfa olmalı.
Kaynak : Microsoft.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here