İşinizi seviyor musunuz?

Şu anda yaptığınız işi seviyorsanız ne ala! Ama sevmiyorsanız da, kendinize sorun: Yaptığım işten nefret ediyor muyum? Her sabah “Allah Kahretsin!” diyor muyum?
İşiniz sizde çok olumsuz duygular uyandırmıyorsa, bu iyi bir başlangıçtır. Herkesin her zaman sevdiği bir işi yapma lüksü olmayabilir.
Bulunduğunuz konumda, yaptığınız işi çok da severek yapmıyorsanız, bu normaldir. Çünkü insan yaptığı işe hükmetmeye başlayıncaya kadar, o işi fazla benimsemez. Hangi düğmeye basınca, hangi neticenin alınacağı ortaya çıkmaya başlayınca, insan işine ısınır.
Ne iş yaptığınız değil, işi nasıl yaptığınız sizi tatmin etmeye başlar.
Tecrübe kazandıkça işinizle ilgili çerçeveyi daha iyi tanırsınız. Başkalarının fark etmediği şeyleri görmeye başlarsınız.
Yeni bir dil öğrenirken de bu böyledir. O dili çok seversiniz, az seversiniz. Ama o dili öğreninceye kadar sıkıntı çekersiniz. Ancak o dili iyi öğrenince ondan faydalanmaya, zevk almaya başlarsınız. O dil de size yeni ufuklar açabilir.

İşimi sevmiyorum, asla sevmeyeceğim diyebilirsiniz.

Haklı olabilirsiniz, çünkü işinize olumsuz bakmaya başlamışsınız.

İnsan muhakkak kendini dinlemeli, kendini sorgulamalı. Ama bunun ölçüsü ne olmalı?

Dostoyevski “zekanın fazlası körlüktür” demiş. Hayata ve işinize çok kritik bakmaya başlarsanız, bir anlam bulamayabilirsiniz. Hayatınız da, işiniz de kararmaya başlar. Olumsuz düşünmeye başlarsanız her şey size anlamsız gelebilir.

Diğer taraftan hayata olumlu bakarsanız, ona bir anlam verebilir, onu zenginleştirebilirsiniz.

Neticede bizi mutlu veya mutsuz kılan işimiz, hayatımız değil, hayata yaklaşımız ve hayattan beklentilerimizdir.

yenibiris.com – Adnan Nur Baykal

3 YORUMLAR

  1. ben uzun yıllardır çalışıyorum ama nedense istediğim işi bir türlü bulamadım.baya bir iş yeri değiştirdim genelde fabrika ortamlarında bir süre çalışmaya başladığımda nedense beni o işyeri okadar sıkıyorki anlatamam işe geç gelmeye başlıyorum ara sıra devamsızlığım oluyor. iş arkadaşlarımın bazıları bana sorumsuz davranıyorsun diyor ama ben öyle düşünmüyorum şu an çalıştığım işe ilk başladığım ortamla şimdiki ortam çok değişti mesala ilk zamanlardaki memurlara dikkat ediyordum daha bilgili çalışanlara karşı daha anlayışlı kişiler tek tek işi bıraktı yerine daha başka insanlar geldi zaten bir insanın görünüşü azda olsa kişiliğini belli eder mesala iş kalitesi düştü çalışanlarla sık sık toplantı yapılmaya başlandı işcilere söylenen tek şey işineze dört elle sarılın daha hızlı çalışın devamlı istekler hep kendileri doğrultusunda gitmeye başladı.yani bence çalışanlara nekadar baskı uygulanırsa işten okadar soğumaya başlar müdür diye birini verdiler başımıza insanlarla konuşurken okadar ağır konuşuyorki ilk zamanlar çalışanlar işinden şikayet etmedenen güzel güzel çalışırken şimdi nerdeyse eski elamanların hiç biri yok çünkü iş yerinin kaliteside düştü çalışana gösterilen özende bence iş yeri bir sipariş alacağı zaman önce siparişin miktarına bakar şunu şu kadar zamanda bunu bukadar zamanda çıkar diye müşteriye anlatılır ama bizde her gelen siparişe tamam efendim olur efendim diye denildiği zaman kabak çalışanın başına patlıyor ondan sonrada insanları zorla mesaiye bırakmaya çalışıyolar yok işin varmış falanmış anlayan yok söyleyin bana işcicinin psikoloji ne hale gelir.ama aslında çalışanlarada kızıyorum çünkü neredeyse herkes boynunu öne eymiş her şeyi kabullenmiş aslında belkide boşu boşuna kafa yoruyorum çünkü burası türkiye herkes kendi menfaaitini kendi cebini düşündükçe türkiyenin daha iyi yerlere varması sadece hayal öncelikle zihniyetimizi düzeltmemiz gerekiyor.

  2. İşimi sevmiyorum.Yeni bir iş bulana kadar zorla çalışacağım.
    İnadım inat bir patronum var.İşleri elinden kaçırmak için yaratılmış gibi davranıyor.Aileden kalmış bir şirket sömür sömür bitiremedi.Büyük ihtimal yakında batacağız.Adam hala daire alma derdinde.Ama maaşları ödemeye gelince de aynen firarda.UFffffffff Sevmiyorum işte bu b..tan işi.

  3. sevmiyorum. sevmek için neler yapmam gerktiğini de bilmiyorum. yardımcı olur musunuz ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here