İşitme Cihazları: 3 bin 500 lira maaşlı iş garantili kurs

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon işitme engelli, cihazların kullanımı, bakımı konusunda yeterli hizmeti alamıyor. Avrupa’da ise bu alanda akademik eğitim almış akustik uzmanları tarafından yönlendiriliyor.


İşitme Cihazları Akustik Akademi Derneği (İCADD) Başkanı Mehmet Emin Ağaç, işitme engellilerin daha sağlıklı hizmet almasına imkân tanıdı ve Almanya’daki işitme sektörünün önde gelen akademisi Bundesinnung der Hörgerate-Akustik Körperchaft des öffentlichen Rechts Deutschland (BİHA) ile işitme sektörüne akustiker yetiştirmek amacıyla partnerlik sözleşmesi imzaladı. Buna göre eylül ayında eğitime başlayacak Akademi’ye lise mezunu gençler başvurabilecek. Dört ay eğitim, sekiz ay staj şeklinde gerçekleşecek ve iki yıl sürecek eğitimler sonunda gençlere akustiker sertifikası verilecek. Üç yıllık eğitimi tamamlayanlar ise uzman akustiker olarak dernek tarafından işe yerleştirilecek. Akademinin teorik ve uygulamalı eğitimi sonunda ustalık sınavını geçen akustikerler 1.500-3 bin 500 lira maaşla işe başlayacak. Sektörde 2 yıl deneyimi olanlara, 20 aylık uygulama süresinden muaf tutularak, 4 aylık teknik eğitimin ardından iş imkânı sağlanacak. İCADD Başkanı Mehmet Emin Ağaç, “Verilecek sertifikanın uluslararası geçerliliği olacak. Türkiye’de binlerce kişi işsiz, bu sektörün en az bin akustikere, bin 500 uzman akustikere ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan bizi tanımasını istiyoruz.” dedi.


Ağaç, Almanya’daki Türk vatandaşlarından BİHA’yı ziyaret etmelerini ve akademide yer almalarını isteyerek, Almanya’da da akustikerlere ihtiyaç olduğunu ve BİHA’nın tecrübelerinden faydalanarak, Türkiye’deki bu kalifiye eleman sıkıntısını gidermeye çalışacaklarını kaydetti. BİHA Başkanı Marianne Frickel de Almanya’da işitme cihazlarını sadece akustikerlerin doktorlarla işbirliği içinde hastalara verildiğini ifade ederek, işitme sektörünün yılda 1 milyar Euro ciro yaptığını ve kendilerinin “Global düşün, lokal hareket et” anlayışı ile çalıştıklarını söyledi. Frickel, sektörün gelecek vaat ettiğini, istihdamın adeta fırlayacağını söyledi.Zaman

9 YORUMLAR

  1. herşey güzelde yıllık ücreti çok pahalı 7500 tl+kdv 9000 tl yıllık çok para özel üni gibi imkanı olanlar için iyi bizim gibi insanlar için hayal sadece üzüldüm…

  2. her şey güzelde, kurs ne zaman başlayacak, hiç bir bilgi yok sürekli takip ediyoruz, nasıl öğrenebiliriz. sadece istanbul,u mu kapsıyor diğer illerde varmı kurs, nerden kayıt yapılıyor.

  3. sanırım haber yalan kimse bi cvp yazmıyor nereye baş vuracağız bilmiyoruz yardımcı olacak biri yok mu?

  4. ben iş-kur a sordum hiçbir şey bilmiyorlar zaten hiç bir işe yaramıyorlar oturdukları yerden para alıyorlar aylardır kurs bekliyorum bana bitarih veremiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here