İŞKUR engelli ve hükümlüye kurs desteği veriyor

İŞKUR engelli ve hükümlüye kurs desteği veriyor
işkur mesleki eğitim kursları

İŞKUR, engelli, hükümlü ve eski hükümlülerin rehabilitasyonu amacıyla 91 mesleki eğitim kursu düzenleyecek.

Her yıl 3 ay arayla düzenlenen engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden ceza olarak kesilen paraları kullanmaya yetkili komisyon, bu yılki dördüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, özürlü, hükümlü ve eski hükümlülere yönelik düzenlenmesi planlanan kurslar karara bağlandı. Komisyonda, engelli vatandaşlara meslek öğretmek amacıyla 60, hükümlü ve eski hükümlülere yönelik ise 31 kursun açılmasına karar verildi.

işkur mesleki eğitim kursları

91 mesleki eğitim kursu için yaklaşık 3 milyon 6 yüz bin TL bütçe ayrılacağı belirtildi. Engellilere yönelik düzenlenecek kurslar arasında, saç bakım ve yapımı mesleki eğitimi, bilgisayar bakım ve onarımı, muhasebe yardımcısı mesleki eğitimi, ev tekstil ürünleri hazırlama eğitimi, web tasarımı, kasiyer yetiştirme eğitimi, ahşap çocuk oyuncakları atölyesi, yüzde 80 istihdam taahhütlü kaynakçı mesleki eğitimi, yüzde 80 istihdam taahhütlü oto boyama eğitimi bulunuyor.

Hükümlü ve eski hükümlüler için ise kendi işini kurma ve girişimcilik projeleriyle zayıf akım tesisatçılığı, kaynakçılık kursu, düz dikiş makineci kursu, bilgisayar kullanım kursu, kuaförlük, saç bakımı ve yapımı, forklift operatörlüğü, ahşap iskelet montajı alanlarında kurslar düzenlenecek.Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here