İslami bankacılık giderek cazibe merkezi oluyor

İslami Bankacılık
İslami Bankacılık

Türkiye’de islami bankacılık giderek cazibe merkezi olmaya doğru ilerliyor.

Ernst & Young’ın son analizlerine göre, 2023 yılında Türkiye İslami bankacılığı 31 milyar dolardan 100 milyar dolar seviyelerine ulaşacak. Ayrıca Türkiye’nin henüz İslamî referanslara uygun ürünlerin tümünü kullanamadığı için yurtdışından gelen talebi karşılayamadığı ve faizsiz bankacılıktan beklenen payı alamadığı belirtiliyor.

Avrupa’da bankacılık sektörü krizden çıkmaya çalışırken cazibe merkezi haline gelen islami bankacılığın küresel anlamda önemi giderek artıyor. Ernst & Young’ın analizlerine göre, son 4 yılda ortalama yüzde 19’luk büyüme ile 2011’de 1.3 trilyon dolara ulaşan islami bankacılık aktiflerinin, 2014’de 2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’nin 2011 islami bankacılık oranı ise yaklaşık yüzde 5’lik pazar payı ile 31 milyar dolar. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer almayı hedefleyen Türkiye’nin islami bankacılık sektörü aktif büyüklüğünün 3’e katlanarak 10 yıl sonra 100 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Ernst & Young’a göre dünyada hızla gelişen faizsiz bankacılık sistemi Türkiye için de önemli fırsatlar sunuyor. Katılım bankacılığında en büyük pazarlardan biri olarak görülen Türkiye’deki sukuk pazarına; inşaat, altyapı, yol, finansal ürünler, enerji gibi alanlarda Körfez ve Asya ülkelerindeki yatırımcının ilgisi artıyor. Fakat sunulan ürünler yetersiz olduğu için Türkiye’nin Asya ve Körfez ülkelerinden gelen yatırım talebini karşılayamadığı ifade ediliyor.
TÜRKİYE TOPLAM BANKACILIK PAZARININ YÜZDE 15’İNİ İSLAMİ BANKACILIK ALABİLİR

Körfez ülkelerinde Türkiye’ye yatırım yapmaya yakın birçok büyük yatırımcı olduğuna dikkat çeken Ernst & Young Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Selim Elhadef, Türkiye’nin Müslüman ülkeler arasında istikrarlı ve gelecek vaat eden bir ekonomik izlenim sergilediğini ve yatımcıların da istikrarlı pazarlara yatırım yapmayı tercih ettiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti; ” Bu yıl için Türkiye’de 20 milyar dolarlık altyapı yatırımı planlanıyor, bunun yüzde 20-25’inin sukuk gibi islami finansal enstrümanlarla finanse edilmesi halinde ise 4-5 milyar dolarlık sukuk ihracı gerçekleşebilir. 2023 vizyonuna baktığınızda islami bankacılığın toplam bankacılık sektöründeki payınınyüzde 15’lere gelmesi hedefleniyor. Türkiye’de sukuk talebi arzın çok üstünde, yani Sukuk ürünlerine büyük bir talep var ama yeterli arz yok. Yeni ürünler sunulursa pazarın çok daha fazla büyümesi mümkün.”

Bugün faizsiz bankacılıkta en büyük pazar Suudi Arabistan’da. Türkiye de bu alanda büyük potansiyel taşıyan ülkeler arasında sayılıyor.Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here