İşletme Maliyetlerini Azaltmanın 10 Yolu

İşletme maliyetleri

İşletme maliyetlerini azaltmak

İşletme maliyetlerini azaltmak ve zamanla daha az para harcayarak gelir elde edebilmek düşünüldüğü kadar zor değildir. Üstelik bunun için çok fazla zaman ve çaba sarf etmenize de gerek yok. Sadece yapacağınız akıllı tercihler ve atacağınız sağlam adımlar sayesinde işletmenizde maliyetleri azaltarak başarıya ulaşabilirsiniz.

İşletme maliyetlerini azaltmanın 10 yolunu sizler için sıraladık;

1- Teknolojiyi Kullanın

Günümüz teknolojisi geçmiş yıllara kıyasla bugün işletmenizi daha da ileriye taşımanıza olanak sağlamaktadır. Bir toplantıya gitmek yerine ki ( bu size daha fazla yakıt giderine , zaman kaybına neden olur ) telekonferans ile görüşmelerinizi yapabilir , zamandan ve diğer tüm maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Yine aynı şekilde ödeme işlemlerinizi online ödeme hizmetlerini kullanarak yapmak, uzak masaüstü uygulamaları kullanmak işletme maliyetlerini azaltmanızda büyük yol kat etmenizi sağlayacaktır.

2-Sabit hat kullanmayı azaltın

Geleneksel telefon hatları genellikle pahalı ve bazen gereksi iş maliyeti olmaktadır. Bir çok sabit hat kullanmak yerine tek bir hat kullanabilirsiniz. Sabit hatlar yerine işletmeler için tasarruflu kampanyalardan yararlanarak cep telefonu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

3- Kağıt Tasarrufu Yapın

Kağıt,mürekkep, posta masrafları size çok düşük gibi görünebilir ancak tüm bunlar büyük masraflara neden olmaktadır. Elektronik fatura ve ödeme sistemine geçiş , büyük bir dosya dolabı yerine tüm bilgileri bilgisayarınızda tutmanız önemli bir tasarruf kalemi olacaktır.

4- İşinizi Online Pazarlayın

Satış ve pazarlama konusunda henüz internete geçmediyseniz bunu denemenizi öneririz. İşletmeniz ile ilgili sosyal medya hesapları ya da bir blog açmanız hem reklam ağınızı genişletecek hem de daha hızlı geri dönüşler almanızı sağlayacak. Böylece iş maliyetlerini aza indirmeniz açısından da yararlı olacaktır.

5-Kredi Kartı Kullanımını Azaltın

İşletme masraflarınızı işletme kredi kartı ile karşılamanız kısa vadede size iyi bir çözüm gibi görünebilir ancak uzun vadede ödeyeceğiniz faizler ve yıllık kart ücretleri uzun vadede maliyetlerinizi azaltabilmeniz açısından iyi bir seçenek olmayacaktır. Kredi kartı borcunu azaltmak işletme maliyetlerini düşürmek açısından hızlı ve kolay bir yol değildir fakat uzun vadede işinizi daha sağlıklı bir şekilde yürütebilmeniz için oldukça akılcı bir seçenektir.

6- Bir İşletme Bütçesi Oluşturun

İşletmeniz ile ilgili haftalık, aylık raporlama yapmak ve bütçe belirlemek iş masraflarının azalmasını sağlamanın en önemli adımlarındandır. Yaptığınız bütçeleme sonunda işletmeniz ile ilgili net bir karara vardıktan sonra finansal açıdan daha doğru kararlar vererek tasarruf sağlayabilirsiniz. Belirlediğiniz bütçenin dışına çıkmadığınız sürece maliyetleriniz azalacak işletmenizi büyütebilmek için daha sağlam adımlar atmış olacaksınız.

7- Kira Giderleriniz Azaltın

İşletmenizin bulunduğu lokasyonu değiştirmek müşteri kaybına neden olmayacaksa daha uygun bir ücret ödeyebileceğiniz başka bir yere geçmeniz uzun vadede tasarruf sağlamak ve maliyetlerinizi azaltmanız için pratik ve akılcı bir çözüm olacaktır.

8- Yazılım Uygulamaları Tasarrufu Yapın

Bilgisayarınızda kullanmadığınız işletme için yararı olmayan tüm yazılımları bırakın. Muhtemelen bilgisayarınızda şu ana kadar hiç kullanmadığınız veya nadiren kullandığınız birkaç uygulama vardır. Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan yazılımı satın almak ve diğer tüm uygulamalardan vazgeçmek satın alma maliyetini azaltacak ve diğer tüm uygulamaların yazılım güncelleme maliyetlerinden sizi kurtaracaktır.

9- İkinci el ekipmanlar satın alın

Sıfır ekipmanlar satın almak işletmeler için büyük maliyetlere neden olmaktadır. Maliyetleri azaltmak için ikinci el satılan makine ve ekipmanlar almak size oldukça büyük oranda kar sağlayacaktır.

 10-Takas Yoluyla Satış

Malınızı yada hizmetinizi ihtiyaç duyduğunuz başka mallar ve hizmetler için her hangi bir nakit ödeme yapmaksızın takas yapabilirsiniz. Başarılı bir takas düzeni oluşturduğunuz taktirde iş maliyetlerini oldukça azaltabilirsiniz.
İş maliyetlerini düşürmeniz için uygulayabileceğiniz bu 10 yolun her biri, sizi tasarruf edebileceğiniz alternatif yollara odaklamaktadır. Bu yolları izlemeniz halinde maliyetlerinizde önemli ölçüde tasarruf sağlayacak ve işletmenizin büyümesinde büyük oranda katkıda bulunmuş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here