İşletmenizde Asla Kullanmamanız Gereken 7 Parola

Parola üretmek

İşletmenizde Kullanmamanız Gereken Parolalar

Bir işletmeye sahip olmak aynı zamanda veri sahibi olmak demektir. Finansal bilgilerinizle, çalıştığınız tüm tedarikçi ve yüklenicilerle ilgili yeni bilgileri iş hayatınız boyunca kayıt etmeye devam ediyorsunuz. Bu bilgiler işinizin büyüme aşamalarında size en çok yardımcı olan verileri sunmaktadır. Bununla birlikte; siber suçlular işinizi ele geçirerek sizi büyük bir darbe ile karşı karşıya bırakabilir. Şirketinizin veri hırsızlığından korunması sizin en önemli sorumluluklarınız arasındadır. Bu riskin büyük bir kısmı yaptığınız basit bir seçeneğe bağlıdır o da basit şifreler oluşturmanızdan kaynaklanır.

Parola üretmek

Basit ve çabuk bulunabilen parolalar güvenlik şirketleri tarafından önerilmemektedir. Veri hırsızlığı bir şirket için hiç bir zaman hafife alınacak bir konu değildir. Şöyle düşünün 400 nalbura el aletleri tedarik ediyorsunuz ve bütün firma bilgilerinden tutunda alacaklarınız, hangi üründen ne kadar sipariş verildiğine kadar bir çok bilgi sizin bilgisayarlarınızda saklı. İşte bu bilgi için kötü niyetli kimseler parolalarınızı kullanarak veri tabanınıza sızabiliyorlar. Sonrasında ise iki durumla karşı karşıya kalıyorsunuz. Birincisi şirket bilgilerinizi size satmak istiyorlar, ikincisi ise şirket bilgilerinizi rakiplerinize satıyorlar.

Bu yüzden bu gibi durumlardan korunmak için zayıf parola kullanımlarından kaçmanız gerekiyor. Aşağıda ki liste güvenlik şirketleri tarafından belirlendi ve en çok yapılan 7 hatayı listelemektedir.

1- Kısa sayılı parolalar

Muhtemelen bu kısa numaralı ve en yaygın olan kötü seçimlerdir. Yaygın varyasyonlar 1234 – 123456 – 1000 – 5000 gibi çok basit olan seçimlerden ibarettir.Bunların hatırlanması kolay olabilir, ancak bilgisayar korsanlarının deneyeceği ilk seçeneklerden biridir.

2- Birleşik harfler QWERTY

Kolay tahmin edilebilen şifreler genellikle hatırlanır; çünkü hatırlanması basittir. Tipik bilgisayar klavyesinin sol üst köşesindeki harf dizisinden inşa edilen bu parolalar hackerların ilk seçenekleri arasındadır. QWERTY ve ASDFG GİBİ klavyede üzerinde kolay hatırlanan parolalar verilerinizin sızması için yeterlidir.

3- Ardışık Sayılar

12345, 456789 veya 98765 gibi şifreler şifre bulma programlarının en çabuk bulabildiği ardışık sayılardır. Bu tarz parolalar ile ele geçirilmeniz çok kolay olur bu yüzden sadece sayılardan oluşan parolalar kullanmayın.

4- İşletme adı ve 1

İşletmeniz örneğin Türk Kahvesi isminde bir toptancı ismi olsun. Türkkahvesi1 olarak parola kullanmak şifre kırıcıların ilk denedikleri arasındadır. Bu yüzden parola seçimlerinde işletme adının tamamını kullanmayın.

5- Parola seçerken İş adresi

Parolalar söz konusu olduğunda bazı işletmeler iş adreslerini kullanıyor. Burada cadde adınız ve cadde numaranız ( Kuyusokakno2 gibi) ile birlikte bir karışımı seçmeyin. Şifre kırıcı algoritmalar web sitenizde ki adreslerden de tahminler yaparak kendi işlerini kolaylaştırabiliyorlar.

6- Doğum tarihi

İnternet sayesinde bir kişinin doğum tarihini bulmak için çok fazla çaba göstermeye gerek kalmadı. Doğum günleri özellikle sosyal medya hesapları sayesinde kolayca erişilebilir durumda ve bu tarz tercihler sizin için çok iyi olmayacaktır.

7- Basit Sözlük Kelimeleri

Özellikle işinizle alakalı olan basit sözcükleri kullanmayın. Örneğin, spor malzemeleri mağazanız için “beyzbol”, “futbol” veya “tenis” kelimelerini kullanmaktan kaçının. Benzer şekilde, “fren”, “lastik” veya “egzoz” kelimeleri de araç servis merkezleri için risklidir.

Peki, bir parola / şifre seçerken ne yapmalısınız?

Şirket verilerinizi korumak için basit parolalar yerine daha zor ve karmaşık kelime ve sayıları seçebilirsiniz. Parolalarınızın tahmin edilmesi ne kadar zor olursa verilerinizi de o kadar sıkı korumuş olursunuz. İş bilgisayarlarınızda lisanssız programlar kullanmayın. Kaçak programların büyük kısmında ufak veri toplama botları bulunmaktadır. Bunlar kredi kartı ve programların şifrelerini toplamak için kullanılır. Yüksek güvenlikli parolalar oluşturmak için internetten faydalabilirsiniz.

Yüksek güvenlikli parola oluşturmak için Norton Güvenlik yazılımının Parola Üretici kısmından faydalanabilirsiniz. Burada oluşturduğumuz örnek parolalar aşağıdadır.

Ayrıca internette Password Generator, Online şifre üretici, şifre oluşturma programı ve parola üretici gibi kelimelerde arama yapabilir ve size yardımcı olacak bir çok web sitesi ile karşılaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here