İşletmenizin Büyümesini Sağlamak için 27 yol

İşletmenizin Büyümesini Sağlamak

Dünyanın en başarılı şirketlerinin pazardaki uzun ömürlü olmasını ve gücünü kaybetmemesini sağlayan en önemli unsur, doğru alışkanlıklara sahip yöneticiler tarafından idare ediliyor olmasıdır. Edindiğimiz günlük alışkanlıklar başarı potansiyelimizi etkilemekte önemli etkenlerdir.

Alışkanlıklarımız hayatımızın inkar edemeyeceğimiz bir parçasıdır, sahip olduğumuz alışkanlıklar davranışlarımızın çoğunu yönetmektedir. Düşünme biçimimiz, hislerimiz başarılı olabilmek için edindiğimiz olumlu alışkanlıklar iş hayatı ve kişisel yaşamımız için oldukça önemlidir.

İşinde başarılı olmayı , sürdürülebilirliği amaçlayan bir girişimci doğru alışkanlıklara sahip olmalıdır. İş dünyasında sergilenen kötü alışkanlıklar işinizi kaybetmenizi , itibar görmek ve başarıya ulaşmanızda ki hedeflerinizi yok etmektedir.

İş dünyasında sahip olabileceğiniz en iyi alışkanlıklar nelerdir? 

Her 10 işletmeden sekizinin ilk on sekiz aylık faaliyetinde başarısız olduğu ve işletmelerin sadece yüzde dördünün marka olmayı başarabildiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştı. Tüm bunlar düşünüldüğünde başarı sağlayan her işletmenin doğru alışkanlıklara sahip oldukları açıkça ortadadır.

İşinizde başarılı olmayı ve geleceğe yönelik kariyerinizi garanti altına almayı hedefliyorsanız , başarının asla tesadüf olmadığını ve bir gece de zengin olamayacağınızı bilmeli, başarı için azimli, prensipli ve doğru alışkanlıklara sahip olmanın önemini kavramalısınız.

Doğru alışkanlıklar kazanarak başarılı olabilmeniz için Dünyaca ünlü girişimcilerin tavsiye ettikleri doğru alışkanlıkları sizler için listeledik.

1. Erken Uyanın

Güne erken başlamak motivasyon sağlayabilmek, konsantre olabilmek için edinilmesi gereken önemli bir alışkanlıktır. Hedeflerinize ulaşabilmek için kişisel ve mesleki açıdan erken kalkmaktan daha iyi bir alışkanlık yoktur.

Her gün ki rutininizden en az iki saat önce uyanmanız , gün içinde daha çok iş yapabilmenizi ve iyi motive olmanızı sağlayacaktır. Erken uyanmakla ilgili sorunuzun varsa ve sabah uykusunu seviyorsanız küçük değişiklikler yaparak bu rutini sağlayabilirsiniz. Bir gün içerisinde bu değişimi sağlamak yerine her gün 15 dakika daha erken kalkmanız yavaş yavaş erken uyanma alışkanlığı edinmenizi sağlayacaktır.

2. İktidar saati

Amerikalı yaşam koçu Anthony Robins , güne başladığınız ilk saatlerin çok önemli olduğunu ifade etmektedir Erken kalkma alışkanlığını edindikten sonraki aşama, gün içinde yaşayacağınız yoğun tempoya hazırlanmak için beden ve ruh sağlığınıza önem vermenizdir. Güne sağlıklı bir kahvaltı ve iyi bir egzersizle başlamak gün içinde karşılaşacağınız tüm zorlukların kolayca üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Her sabah 10 dakikanızı ayırarak yapacağınız egzersizler sayesinde güne daha enerjik ve iyi başlarsınız. Kısa zaman dilimleri ile başlayarak edineceğiniz bu alışkanlıkları günlük rutininize dönüştürmek oldukça önemlidir.

3.İlham Kaynaklarının peşine düşün

Size ilham olacak, işinizle ilgili gelişmenizi ve yeni fikirler oluşturmanızı sağlayacak makale, sesli kitap,girişimci hikayeleri gibi yazıları her gün düzenli olarak okumaya özen gösterin.

İşinizle ilgili bir rol model bulun, bu kişinin başarı sırlarını,yaptığı yenilikleri ve başarılı olabilmek için hangi zorlukları nasıl aştığını araştırın ve kendinize bu başarıyı ilham alın.

4. Günlük hedefler belirleyin

İş hedefleriniz belirlemek kalıcı bir başarı elde etmenin önemli adımlarındandır. Uzun vadeli hedeflerin yanında belirlediğiniz günlük ulaşılabilir hedefler , uzun vadedeki hedefleriniz için birer basamaktır.

Günlük hedeflerinizi zihninizin henüz taze ve berrak olduğu sabah erken saatlerde yapmalısınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için kısa vadede belirlediğiniz hedeflere ulaşmanız yaptığınız uzun vadeli hedefler ile ilgili motivasyonunuzu arttıracak geleceğe umutla bakmanızı sağlayacaktır.

5. Posta kutunuzu güncel tutun

Sanal karmaşa odaklanma sorunundaki en önemli faktördür. Posta kutusundaki gelen mesaj yoğunluğu , istenmeyen postalar dikkatinizin bozulmasını sağlayan etkenlerdir.

İşe başlamadan önce ilk olarak e-postaları kontrol etmek ,düzenlemek gereksiz tüm postaları silmek ,otomatik olarak gelen reklam postalarını engellemek ve bunlara filtre uygulamak gün içerisinde kafanızın karışmaması için yapılması gereken işlerdir.

6. Zamanınızı yönetin

Zamanınızı iyi yönetme alışkanlığına sahip olmanız çok önemlidir. Zamanı kullanma şekliniz başarılı olup olmadığınızla ilgili fikir edinmek için önemlidir. İnternet ortamında uzun vakitler harcamak, gereksiz aktivitelere bol zaman ayırmak , zaman yönetimi konusunda sizi başarısızlığı sürükler.

Dikkatinizi dağıtacak ,zamanınızı boşa harcamanıza sebep olacak tüm uyaranlardan kendinizi soyutlamanız , işinize daha çok zaman ayırmanızı ve kontrolü elinizde tutmanızı sağlar. Dikkatinizi dağıtmayın ve hedeflerinize ulaşabilmek için odaklanın.

7. İşinizi önem sırasına göre yapın

Gün içerisinde yapmış olduğunuz her planda o gün yapılması gereken en önemli birkaç madde bulunmaktadır. İlk olarak yapılması gereken en önemli işleri hallederek başlayın. Erken saatlerde motivasyonunuz yüksek olduğu için önemli işleri ilk olarak yapmak mühimdir. Böylece günün ilerleyen saatlerinde daha az önemli olan diğer işlerinizi halledebilirsiniz.

8. Pareto İlkesi ni benimseyin

Pareto ilkesi (Pareto Prensibi) Genel anlamda ; Müşteri potansiyelinin yüzde yirmilik kısmının satışların yüzde seksenini sağlaması olarak ifade edilebilir.

İş dünyasında Pareto İlkesi oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu kuralı bilerek değerlendirmeleri buna göre yapmak ve bu durumu alışkanlık haline getirmek gelecek hedeflerinize ulaşmanız için etken bir yoldur.

9. İzleyin ve analiz edin

Örneğin; bir uçak pilotu bir noktadan diğerine seyahat ederken güzergahını inceler ve ilerleme durumunu izleyip analiz eder. Yolculuk boyunca hızını,yüksekliğini,rotasını ve karşılaşabileceği diğer birçok faktörü bilir. Pilot sahip olduğu tüm bu bilgiler sayesinde tam zamanında hedefine ulaşabilmek için gerekli ayarlamaları yapar.

İşinizle ilgili bir rota belirleyin ve ulaşmak istediğiniz rotayı iyi analiz edin. Günlük rutin olarak kontrollerinizi sağlayın.

10. Ağ Oluşturun

İş dünyasında başarı elde etmek istiyorsanız insanlarla işbirliği içerisinde olmanız ,çalışanlarınıza yardım etmeniz ve onları doğru yönlendirmeniz önemlidir. Çalışanlarınızı doğru şekilde yönlendirmenin yollarını bulun ve işlerine değer katın.

11. İnsanların hikayelerini dinleyin

Kendimizi yoğun olarak çalışmaya kaptırdığımızda diğer insanlarla olan bağlantımızı kopartırız. Sadece işveren-işçi yada müşteri-satıcı ilişkilerini yüzeysel olarak idare etmek başarı için yeterli değildir.

İnsanların hayatları, hikayeleri ile ilgili meraklı olun, bilgi edinin. Her yeni hikaye size yeni başarı fikirleri sunabilir. İnsanlarla birebir iletişimde kalın bu durum sizin duygusal ve ruhsal olarak ta iyi hissetmenizi sağlar.

12. İşinize Değer katın 

Ticaret ile ilgilenen bir çok insanın en önemli hedefi ilk olarak kar elde etmektir. Bir iş yeri için kar elde etmek elbette ki önemlidir. Ancak unutmayın ki en başarılı insanlar ve en önemli işletmeler işlerine değer katanlardır. İşinize herkesten farklı olarak bir katma değer sağlamıyorsanız zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir.

Gerçek başarıyı elde etmek için kestirme yollar değil uzun yollar aşmanız gerekir. Kazanmak için hep daha fazla çalışmalısınız. Uzun vadede iyi bir strateji belirlemeli ve işinize değer katacak yollar seçmelisiniz.

13. Sorular sorun

Büyüdükçe soru sormaktan vazgeçeriz. Bu durum büyük ölçüde egolarımızdan kaynaklanır. Oysa ki çocuklar çok meraklıdır, sürekli sorular sorar ve dünyayı anlamaya çalışırlar. Bu durum öğrenmelerini geliştirir. Biz yetişkinler ise her şeyi bildiğimizi düşünür soru sormayı zayıflık olarak görürüz. Soru sormamak , sadece kendi bildiği ile yetinmeye çalışmak iş dünyası için oldukça yıkıcıdır.

Başarılı olmanın temellerinden biri de sürekli soru sormaktır. Soru sormayı alışkanlık haline getirmeli ve cevapları dikkatlice dinlemelisiniz. Verilen tavsiyelere dikkat etmek, farklı bakış açılarına sahip insanlardan aldığınız cevapları yorumlamak başarı elde etmeniz için önemlidir.

14. Düşüncelerinizi kayıt altına alın

Başarılı bir çok girişimci günlük tuttuklarından bahseder.

Günlük tutmak; işinizle ilgili başarmak istedikleriniz,neler elde etmeyi amaçladığınızı, hislerinizi tamamen dürüst bir şekilde bir kağıda dökmek zihin temizliğiniz açısından da önemlidir.

15. Pozitif olun

İş dünyasında olumlu olmak her zaman için önemli bir alışkanlıktır. Mali sorunlar, satış azlığı,çalışanların performanslarındaki eksiklik kolayca insanları olumsuz düşüncelere itebilir. Tümüyle olumsuzluğa odaklanmak , daha fazla olumsuzluğa neden olacaktır. Zihin her zaman odaklandığı yöne doğru hareket eder.

Başarısız bile olsanız, kendinizi başarısız hissetseniz bile , ısrarlı olduğunuz ve vazgeçmediğiniz sürece , sonunda başarıyı yakalarsınız. İyi şeylere odaklanmanız uzun vadede başarılı olmanızı sağlar.

16. İnsanlara Yardım Edin

Dışarıda bir çok zorlukla savaşan, yiyecek ,giyim yada barınacak yerleri olmayan bir çok insan bulunmakta. Çevremizdeki insanlara yardım etmek ve bir şeyler yapabilmek çok önemlidir.

İhtiyacı olanlara zaman ayırmak çoğu zaman başarıdan daha önemlidir. Başkalarının yaşamlarına değer katmak, yardımda bulunmak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

17. Bütçenizi Koruyun

İşletmenizde bütçenizi korumak ve kontrol altında tutmak gerekir. Küçük gibi görünen masrafları önemsememek büyüyüp kontrolümüz dışına çıkabilir. Benjamin Franklin in de dediği gibi “ Küçük giderlerden sakının, küçücük bir sızıntı büyük bir gemiyi batırabilir.”

Bir bütçe belirleyin ve o bütçeyi aşmayın. Maaş,reklam ve diğer giderleriniz için yeterli nakit akışına sahip olup olmadığınızı kontrol edin. Bu çok önemli bir alışkanlıktır.

18. Sektörün Öncülerini takip edin

Sektörünüzde başarıyı yakalamış, büyük Pazar paylarına sahip olan girişimcileri inceleyin. Piyasaya yaklaşım şekillerini, reklam kaynaklarını, işlerine kattıkları değerleri araştırın ve sizde aynılarını uygulayın.

19. Ertelemeyin

Başarıyı elde etmek için harekete geçmeyi ertelemek en kötü alışkanlıktır. Hemen harekete geçin hedefleriniz doğrultusunda ilerleyin.

20. Başarılarınızı gözden geçirin

İşiniz ile ilgili başarılarınızı, elde ettiklerinizi , gerçekleştirdiğiniz hedeflerinizi düşünmek motivasyonunuz için önemli bir alışkanlıktır. Bazı anlar çok şey başaramamış , hedeflerinizin çok gerisinde kalmışsınız gibi hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda dönüp geriye bakmanız ve başarılarınızı ,elde ettiklerinizi görmeniz iyi gelecektir.

21. Şükür edin

Sahip olduklarınız karşısında her zaman şükür sahibi olun. Bu önemli bir alışkanlıktır. Size sorun olarak görünen şeylerin bile arkasında bir iyilik olduğunu görebilmek , kötüye şükredebilmek başarı kapılarının zamanla açılmasını sağlayacaktır.

Zorluklara katlanmak ,ve tüm bu zorlukları sabır göstererek karşılamak ,olgunlaşmamızı sağlayan ilahi bir yoldur. Zorlukların sizi yıldırmasına ve yaşama sevincinizi çalmasına izin vermeyin.

22. Saygılı olun

Uzun vadede başarı sağlamak , başkalarına saygı göstermekten geçer. İnsanlara saygılı davranmak, kendilerini yetersiz hissetmelerini önlemek , kötü hissettirecek davranışlardan sakınmak en önemli insani davranış alışkanlıklarındandır. Size kötü davranılmasını istemiyorsanız sizde başkalarına kötü davranmayın. Alçak gönüllü, nazik, dikkatli ve anlayışlı olmak hem kişisel hayatta hem de iş hayatında oldukça önemlidir.

23. Kendinizi geliştirin

Başarı yolundaki en değerli alışkanlıklardan biri de gelişime açık olmaktır. Sahip olduğumuz becerilere, bilgilere her zaman daha yenilerini eklemek ,öğrenmeye sürekli devam etmek günümüz koşullarında fazlasıyla gereklidir. Günde sadece 20 dakikanızı ayırarak yeni bir dil öğrenebilir, yeni beceriler kazanabilirsiniz.

24.Planlarınız konusunda dirayetli davranın

Hedeflerine ulaşmayı ilke edinen tüm girişimcilerin sahip olduğu iyi bir planları vardır. Hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenler , bir noktadan diğerine ulaşabilmeniz için hangi yolları seçmeniz gerektiği gibi konularda iyi bir ana plana sahip olmalısınız.

Hedeflerinize ulaşmayı başardıkça planınızda değişiklikler yapabilir ve planınızı daha da geliştirebilirsiniz.

25. Dikkatli olun

Yasa dışı ,hile içeren işlerle ilgili dikkatli davranın. Kısa yoldan para kazanmaya çalışmaktansa uzun vadede sağlam işler başarmak daha önemlidir. İş dünyasında itibarınızı kaybetmenizi sağlayacak, etik olmayan davranışlar sergilemekten uzak durun.

26. Sevdiğiniz bir şey yapın

Her gün sevdiğiniz sizi mutlu eden bir aktivite yapın. Sahilde yürümek,bisiklete binmek, boyama yapmak vb. en son ne zaman bu aktivitelere vakit ayırdığınızı düşünün. Peki sizi bunları yapmaktan alıkoyan nedir?

Hedeflerimize ve işimize o kadar yoğunlaşırız ki kendimize zaman ayırmayı unuturuz. Her gün sevdiğiniz bir şeyi yapın. Bunu alışkanlık haline getirin ve günlük rutininizin içine alın.

27- Yardım isteyin

Hiç birimiz mükemmel değiliz ve hiçbirimiz tüm cevapları bilemeyiz. Dünyanın en başarılı girişimcileri yardım istemeyi bir alışkanlık haline getirmenin başarılarında önemli rolü olduğunu söylemektedirler. Egolarınızdan kurtulun ve etrafınızda size yardım edebileceğini düşündüğünüz insanlarla iletişime geçin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here