İşsize mobil ofisle ulaşacak

7

İŞKUR, sayısı 3 milyonu aşan işsizler için geliştirdiği proje ile mobil ofisler kurarak, işsizin ayağına gidecek. Buna göre seyyar araçlar sokak sokak gezip işsizlerin listesini çıkaracak.


Hükümet, sayısı 3 milyonu aşan işsize yeni istihdam yaratmak için her gün yeni adımlar atarken, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) da yeni bir proje geliştirdi. İŞKUR, “Mobil Ofis” projesi ile işsiz vatandaşların ayağına gidecek. Gezici nitelikteki bu ofisler, ihtiyaç duyulan yerleşim birimlerine yönlendirilerek, buradaki işsizlerin listesi çıkarılacak. Mobil Ofis projesinde öncelik engelliler ve kadınlara verilecek. Ankara’da başlayan pilot uygulama tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.


BEYAZ YAKALILARA DA İŞ
İŞKUR Genel Müdürü Kemal Biçerli, düzenlediği sohbet toplantısında 2011-2015 yılı stratejik hedefleri ve yeniden yapılanma sürecini anlattı. Biçerli, en büyük sıkıntının vatandaşa ulaşmak olduğunu ifade ederek, mobil ofis projesi ile bunu aşacaklarını söyledi. Biçerli, “Teçhiz edilmiş bir minibüsle hizmeti vatandaşın ayağına götüreceğiz” dedi. Biçerli, İŞKUR’un vasıfsız kişilere iş bulduğuna yönelik bir algı oluştuğunu anlatırken, bunu yıkmak için büyükşehirlerde de “beyaz yasa ofisleri” kuracaklarını açıkladı.


368 BİN KİŞİYE İŞ BULUNDU
Kurumun yeni logosu konusunda bilgi veren Biçerli, “Yeni logodaki ‘i’ harfi; işgücü, işçi ve işvereni temsil etmenin yanı sıra ‘İnsan’ı simgelemektedir’ dedi. Kuruma kayıtlı işsiz sayısının 1 milyon 326 bine ulaştığını anlatan Biçerli, aynı dönemde 368 bin kişiye iş bulunduğunu söyledi. Kurum olarak yeni dönemde mesleki eğitim kurslarına ağırlık vereceklerini belirten Biçerli, aktif işgücü programları olarak nitelenen mesleki beceri kazandırma kurslarına İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2011 için 1 milyar 411 milyon TL ödenek ayrıldığını anlattı.


Mavi yakalı aranıyor
İşverenlere yönelik anket çalışması yaptıklarını belirten Biçerli, bunun sonucunda ağırlıklı olarak fiziksel iş yapacak mavi yakalıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Biçerli, “Tekstil sektörü, sağlık ve hemşirelik alanında, satış elemanlığı konusunda da ihtiyaç var. Tekstil sektörü halen önde ve yazılım piyasasının da payı arttı” dedi. Toplantıda 5 yıllık strateji planında 2011’de özel sektörde işe yerleştirilenlerin sayısının yüzde 30 artırılacağı belirtildi.Sabah

1 YORUM

  1. İşkur önce sistemine kayıtlı işsizlere iş bulsun. Ben yıllardır işsizim, Sağlık alanında ihtiyaç var denmiş ben tıbi sekreterim sadece siortamı yatsın maaş da istemiyorum. o haldeyim ama işsizim. Mobil ofis felan sadece göz boyama . Kayıtlı elamanlara, danışmanlık hizmeti almak için randevu alan elaman ne kadar yararlı oldun sen işkur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here