İşsizleri patron yapan kurs

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO)’nın işsiz gençlere iş imkânı sağlamak için başlattığı kurslar meyvelerini vermeye başladı. Kurstan çıkanlardan kimi bir iş sahibi olmanın mutluluğunu, kimisi de patron olmanın gururunu yaşıyor.


İş Kur, KOSGEB ve ŞUTSO’nun ortaklaşa yürüttüğü kursları tamamlayan 50 gençten birçoğu şimdiden iş kurmak için kollarını sıvadı. Toplam 325 kişinin girişimcilik kursunu alacağı gençlerden bazıları ise KOSGEB’ten alacakları kredi desteğinin yeterli gelmeyeceğini dile getirerek biraz daha destek istedi.


Gruplar halinde verilen girişimcilik kursunu tamamlayan 50 kişiye Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ın da katıldığı bir törenle sertifikaları verildi. ŞUTSO Başkan Vekili Osman Baysal düzenledikleri kurslarla Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 200 tesisin yanına 50 girişimcinin işletmeci adayının bugün burada sertifika aldığının altını çizdi. Baysal, kursa katılan bayan ve erkeklerin bu kursların ardından iş yeri açarak hem işsiz kalmaktan kurtulmuş olacağını hem de işsiz gençlere istihdam sağlayacağını dile getirdi.


Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan ve Şanlıurfa’da yatırım yapacak Hakan Plastik’in sahibi Zafer Karadeniz ve Güllüoğlu Baklavalarının sahibi Necdet Güllüoğlu, genç girişimcilerin sertifika töreninde birer konuşma yaptı. Hakan Plastik’in sahibi, fabrikasında çıkan yangının ardından kül olan tesisi yeniden ayağa kaldırmanın başarı öyküsünü anlattı. Güllüoğlu da baklavacılıkta dünya markası olmasının hikâyesine çocuk yaşta bulaşık yıkayarak başladığını aktardı. Güllüoğlu “Bizim zamanımızda bu kadar hibe destek yoktu. Sağ olsun hükümetimiz şimdi çok güzel kredi destekleri ve hibeleri sağlıyor. Bunu girişimcilerin iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bizim zamanımızda bu destekler yoktu. Babam beni çocuk yaşta baklava dükkanımızda bulaşık yıkatarak başlattı. Ellerim yara olmuştu. İyi hatırlıyorum. Çok zor şartlarda bu günlere geldik. Ama şimdi dünyanın sayılı yerlerinde yabancılara Türk baklavası yediriyoruz.” ifadelerini kullandı.


BALIK TUTMAYI DA BALIK YEMEYİ DE ÖĞRENDİLER


Şanlıurfa İŞ-KUR Müdürü Necdet Karasevda ise 325 gence balık yemeyi öğrettikleri gibi balık tutmayı da öğretmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. KOSGEB Şanlıurfa Müdürü İdris Erkeksoy ise girişimcilik kurslarını önemsediklerini, KOSGEB olarak bu tür faaliyetleri desteklerini dile getirdi.


ŞUTSO’nun girişimcilik kurslarından faydalanan ve iş yeri açmak için projesini tamamlayanlardan biri de Faruk Aslan (47). Dört çocuk babası olan Aslan, 2 yıldır işsiz olduğunu belirtti. ŞUTSO’nun girişimcilik kursu ile yeniden iş sahibi olacağını dile getiren Aslan, “Bu kursa katılanlara kurs süresince her gün maaş verildi. Ayrıca kursun sonunda işyeri kurmak isteyenlere KOSGEB’in ŞUTSO ile imzaladığı protokol çerçevesinde 7 bin TL hibe veriliyor. Bunun yanı sıra 2 yıl ödemesiz 70 bin TL kredi veriyor. Ben de bu hibe ve krediden yararlanarak okul araç gereçleri üreten bir atölye açacağım. İlk etapta burada 6 kişi istihdam edeceğim. İlerleyen yıllarda istihdam sayımı 50’ye çıkartmayı planlıyorum.” dedi.


İŞ ELBİSELERİ ÜRETECEK


Kursa katılıp girişimcilik dersleri alanlar arasında bayanlar da bulunuyor. Kursu bitiren ve iş elbiseleri üretimi yapmak için harekete geçen 3 çocuk annesi Süheyla Uğurlu(30), üretime 7 kişiyi istihdam ederek başlayacağını söyledi. Ailesini geçindirmek ve çocuklarını okutmak için kendi işinin patronu olacağını dile getiren Uğurlu, işyerinde daha çok bayanların istihdamını sağlayacağını, 2 yılda bu istihdamın sayısını 70’e çıkartmayı planladığını belirtti. KOSGEB’in destekleri ile iş kurmalarının yeterli olmayacağını hatırlatan Uğurlu, Kredi Garanti Fonu’ndan da desteklenmelerini istedi.


KURSTAN ALDIĞI MAAŞI İŞSİZ BABASINA VERMİŞ


Bu arada girişimcilik kursuna katılan Ercan Toprak, hem meslek öğrendiklerini hem de kurs gördükleri her gün için 15 TL ücret aldıklarını söyledi. Ercan Toprak kurslara katıldıkları için kendilerine verilen 150 liranın 100 lirasını babasına harçlık olarak verdiğini anlattı. Babasının inşaatlarda boyacılık yaptığın hatırlatan Toprak, “O günlerde babamın pek işi yoktu. Parasız kaldığını düşündüm. Kurslara katıldığım için bana verdikleri parayı ben de babama harçlık olarak verdim. Hep babam bize harçlık verecek değil ya. Şimdi ise iş kurma heyecanımı yaşıyorum. İşsizlikten kurtulmamızı sağlayan bu kurslarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Kaynak:Zaman

1 YORUM

  1. ALLAH c.c. dahada çoğaltsın böyle projeleri yapanları.
    katılanlarada hayatta başarılar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here