İşsizlik Maaşı Hakkında Merak Edilenler

İşsizlik Maaşı Hakkında Merak Edilenler
energepic/pexels

Sigortalı olarak çalışan işçilerin kendilerine bağlı olmayan sebeplerle işlerini kaybetmeleri ve belirli koşulları yerine getirmeleri durumunda almaya hak kazandıkları devlet ödeneğine işsizlik maaşı deniliyor. İşsiz kalan kişinin hayatını idame ettirmesine ve ihtiyaçlarını gidermesine belirli bir süre de olsa yardımcı olan işsizlik maaşı ile ilgili ne kadar işsizlik maaşı alacağım, işsizlik maaşını ne zaman alabilirim, kaç ay işsizlik maaşı alabilirim gibi soruların yanıtları önem kazanıyor. İnternette İşsizlik maaşını kimler alabilir 2018 ve kimler işsizlik maaşı alamaz 2018 şeklindeki aramalar da sıklıkla yapılıyor. Biz de bu yazımızda işsizlik maaşı hakkında merak ettiğiniz tüm noktaları araştırıp sizlere sunuyoruz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Sigortalı olarak çalışan her kişinin işsizlik maaşı hakkı bulunuyor. Çünkü sigorta primleri yatırılırken her sigortalının ücretinden bu kapsamda aylık kesintiler yapılıyor. Ancak işsizlik maaşı alabilmenin bazı şartları bulunuyor. İşsizlik maaşı almaya hak kazanmak için öncelikle kişinin kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor. Ayrıca son 120 gün kesintisiz olarak hizmet akdine bağlı olarak çalışmış olması ve son üç yıl içerisinde 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmesi de sağlanması gereken koşullar arasında yer alıyor. İşsizlik maaşı neden çıkmaz diye araştırıldığında bu şartlardan birinin ya da birkaçının yerine getirilemediği görülüyor.

Bununla birlikte kişi haklı fesih ile işyerinden kendi isteği ile ayrılmış ise ihbar hariç kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabiliyor. İşverenin ahlaka ve iyi niyete uymayan halleri, işçinin hakkını ödememesi, maaşını eksik göstermesi gibi durumlar haklı fesih kapsamında yer alıyor. Bu gerekçeler dahilinde istifa eden kişi işsizlik maaşından yararlanabiliyor.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen ve yasada belirtilen şartlara uygunluğu sağlayan kişi iş akdi sona erdikten sonraki 30 gün içerisinde işten çıkış belgesi ile birlikte İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekiyor. İşsizlik başvuruları İŞKUR web sitesinden ve e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. İşsiz kalındıktan sonraki 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusunda bulunmayan kişiler için bu 30 günlük süre hak düşürücü süre olarak sayılmıyor. Yalnızca gecikilen süre için işsizlik maaşı ödenmiyor, hak edilen toplam sürenin geri kalan günleri için işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre İle Alınabiliyor?

Hizmet akdi sona ermeden önceki son üç yılda 600 gün sigortalı çalışan kişiler 180 gün, 900 gün sigortalı çalışan kişiler 240 gün, 1080 gün sigortalı çalışan kişiler ise 300 gün süre ile işsizlik maaşından yararlanabiliyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

İşsizlik maaşı son 4 ayda alınan brüt ücretin ortalamasının %40’ı olarak hesaplanıyor. Bundaki üst sınır o yılki asgari ücretin %80’i olarak kabul ediliyor. Asgari ücretle çalışan biri ne kadar işsizlik maaşı alır sorusunun cevabı başka hiçbir ödeme almamışsa 2019 yılında aylık 1015,60 TL oluyor. İşsizlik maaşı almaya hak kazana kişiler maaşlarını her ayın 5’inde PTT’den kimlik belgelerini ibraz ederek alabiliyor. Hak sahibinin durumu maaşını kendisi çekmek için uygun değilse, vekalet verdikleri kişi vekaletnameyi ibraz ederek PTT’den maaşı çekebiliyor.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

İşsizlik maaşı alırken kayıtlı ya da kayıtsız olarak çalışılmaması gerekiyor. Bu durumun tespiti halinde işsizlik maaşı kesiliyor ve o süre içerisinde alınan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınıyor.

İşsizlik maaşı alırken çalışmaya başlayan kişilerin ve emekli olup emekli maaşı bağlanan kişilerin işsizlik maaşı ödemesi kesiliyor. İşsizlik maaşı alırken, maaşa hak kazanılan süre dolmadan işe girilmesi ve sonrasında yeniden işsiz kalınması durumunda önceden hak edilen işsizlik maaşı süresi dolana kadar kişiye ödeme yapılmaya devam ediliyor.

İŞKUR işsizlik maaşı alınan süre boyunca sigortalı işsizi yeteneklerine uygun alandaki işlere yönlendiriyor. Bu süreçte kişinin kendisine sunulan işi haklı bir nedene dayanmadan reddetmesi durumunda işsizlik maaşı ödemesi durduruluyor.

İşsizlik Maaşı Alanlar GSS Kapsamında Sigortalı Oluyor

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişi işsizlik maaşı ödemesi sona erene kadar genel sağlık sigortası kapsamında yer alıyor. Aynı şekilde bakmakla yükümlü olduğu kişiler de aynı kapsamda genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here