İstanbul’da Turist Rehberi Olmak

İstanbul'da Turist Rehberi Olmak
Turist Rehberliği

İstanbul’da Turist Rehberi Olarak Para Kazanmak

Türkiye’nin kalbi, Dünyanın Başkenti İstanbul, dev bir metropol olarak günümüzde tüm dünyanın gözünün üzerinde bulunduğu, jeopolitik olarak da çok önemli bir konuma sahip bir şehir. Geçmişinde bir çok kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’a adım atan her kültür kendinden de izler bırakarak ayrılmış bu “Taşı Toprağı Altın” şehirden.
Bugün “Taşı Toprağı Altın” İstanbul’da geçmişin izlerini bugünün ekmek teknesi, gelir kaynağı haline getirmek sizin elinizde.

Turist Rehberi
Turist Rehberi

Başta tarihi yarımada olmak üzere İstanbul’un bir çok bölgesi yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlamaktadır. Tarihi yarımada denilen eski ve gerçek İstanbul’da Topkapı Sarayı, Ayasofya, Alman Çeşmesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Dikilitaş, Çemberlitaş gibi bir çok tarihi eser yer almaktadır. Bununla birlikte İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasının muhtelif yerlerinde bulunan; Saraylar, Camiler, Sinagoglar, Kiliseler, Türbeler, Hamamlar, Kuleler ve Köprüler de turist akınına uğramaktadır.

Gelelim asıl meseleye, bu güzellikleri turistlere gezdirmek, tanıtmak ve haklarında bilgi vermek için nasıl Turist Rehberi oluruz Sorusuna.

Turist rehberi olmak için öncelikle şu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir ki işinizi hakkıyla yapın;

 • En az bir yabancı dili çok iyi konuşabilmesi,
 • İnsanlarla kolay ve iyi iletişim kurabilmesi,
 • Dış görünümünün düzgün, temiz ve bakımlı olması,
 • Konuşması düzgün, anlaşılır ve ses tonunun yumuşak olması,
 • Yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanması,
 • Gezmeyi ve konuşmayı sevmesi,
 • Değişiklikten hoşlanması,
 • Saygılı, nazik, güvenilir ve güler yüzlü olması,
 • Bir grubun sorumluluğunu üstlenebilecek güven ve cesarete sahip olması bir kişinin Turist Rehberi olması için ideal kişilik özellikleridir.

İstanbul’da rehberlik yapmak isteyenlerin öncelikle mutlaka İngilizce bilmeleri şart. Bunun yanında en çok Rusça, Çince, Japonca, İtalyanca, Fransızca, Almanca, Arapça dillerini bilen rehberlere ihtiyaç bulunurken, resmi olmayan kaynaklardan öğrendiğim ve tanıştığım gezi rehberlerinin tecrübeleri ve anlattıklarına göre en çok parayı da başta Arapça olmak üzere Çince, Japonca ve Rusça bilen rehberler kazanıyormuş.

Elbette ki illa yabancı turistlere İstanbul’u gezdireceksiniz diye bir şart yok. İstanbul’da çok sayıda yerli turistte şehrin güzelliklerini ve tarihini bilmek için rehber arayışında. Elbette yerli turistler dil bilme avantajı ve çevresel faktörlerden ötürü daha az rehber talebinde bulunmaktadır.

Ayrıca söylemem garip gelebilir ancak, İstanbul’da turist rehberliği yapmaya başlamadan önce rehberlik edeceğiniz bölgeler ve tarihi eserler hakkında geniş bir bilgi ve birikime sahip olmak çok önemli. Zira turistler hiç olmadık yerlerden çocuklar gibi sorular sorarak sizi sıkıştırabilir ve bilgi eksikliğiniz olması size pahalıya mal olabilir.

Peki nasıl olunur bu Turist Rehberi ?

Turist Rehberliği Mesleği, Turizm Bakanlığı’nın “Ülke Çapında” ve “Bölge Çapında” olmak üzere 2 türde açtığı “Profesyonel Turist Rehberliği” kursları ile öğretilmektedir. Ülke Çapındaki kursları başarı ile bitirenler Türkiye’nin her yerinde rehberlik yapabilme yetkisine sahip olacaktır.

Turist Rehberliği Eğitimi Giriş Koşulları

Rehberliği öğrenebilmek için lise veya yüksekokul mezunu olmak ve en az bir yabancı dili iyi derecede bilmek gerekmektedir. Ayrıca kişinin 18 yaşını doldurmuş ve TC. vatandaşı olması gerekir. Turist rehberliği eğitim kursuna katılım için Kültür ve Turizm İl Müdürlüklerine başvurarak genel kültür, yabancı dil sözlü ve yabancı dil yazılı olmak üzere 3 aşamalı sınavda başarılı olmak gerekmektedir.
Çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulları bünyesindeki “Turizm ve Rehberlik” programlarından mezun olanlar da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı bu kurslara katılarak, Turist Rehberliği Kimlik Kartına sahip olabilir ve rehber olarak çalışabilirler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de toplam 14.451 rehber var. Elbette ki bunların hepsi aktif değil. Aktif olarak çalışan rehberlerin sayısı yaklaşık olarak 8.552. Buna göre 5.656 aktif erkek rehber mesleğini icra ederken, kadınlarda bu sayı 2.896.

Eğer siz de hayatına yön vermek üzere olan, veya bu işi yapmak için can atanlardan biriyseniz, işte şartlar ortada. Keyifli ve bol kazançlı bir işin kapısındasınız. Bundan sonrası sizin çabalarınıza kalmış.
Kazancınız Bol Olsun…

İstanbul’da Özel Turist Rehberi arayanlar için bilgi

İstanbul, tarihi binlerce yıla dayanan köklü bir şehir. Gezilecek onlarca semti ve müzeyi içinde barındırıyor. İstanbul’un tarihi eserlerini, müzelerini ve sokaklarını; İstanbul özel tur rehberi ile keşfetmenizi öneririm. İşinin ehli bir tur rehberi ile düzenlenecek özel bir tur, sizde unutulmayacak anılar bırakacaktır. Şayet İstanbul’u tüm yönleri ve efsaneleri ile birlikte size anlatacak bir rehber ararsanız, İstanbul Turist Rehberi sitesi üzerinden Serhat Engül ile irtibata geçebilirsiniz.

İstanbulda Turist Rehberi olanlara tavsiye bir link

İstanbul’da Gezilecek 50 Yer

20 YORUMLAR

 1. slm ben farsca ,azariçe ve turkçe full biliyuro.iranda yaşiyurom istanbulda rehberlik yapmak istiyurom.
  +9809149987073

 2. merhaba arkadaslar.Guney korede 5 yılı askın ikamet etmis olup Nevsehir\kapadokya bolgesinde 2 yıl boyunca korece rehberlik yaptım.korecem iyidir.is seyahatlerinizde ve diger fikirlerinizde yanınızda gormek isterseniz yardımcı olabilirim. 05061009364

 3. turist rehberi arkadaşa iş imkanı…güzellik merkezimize getireceğiniz hermüşteri yaptıracağı işlemlerden anında %10 prim verilecek..bu çalışmamız 5 yıldan beri devam etmektedir..aylık ortalama 2500 tl ve üzeri kazanan arkadaşlar var ulaşmak isteyen arkadaşlar 546 540 00 00 mesaj atarsanız dönüş yapılacaktır

 4. Selam,
  43 yaşında Belcikada doğdum büyüdüm Flemenkceyi çok iyi
  Fransızca iyi
  İngilizce iyi derecede konuşa biliyorum
  4 senedir evliyim İstanbul Sarıyer de yaşıyorum
  ve turistlere rehberlik yapmak istiyorum
  0532 452 65 39
  tşk ederim

 5. Merhaba ben Çin vatandaşıyım 4seneden beri türkiyedeyim Çincem ve Türkçem ileri seviyede tatilde çalışmak için iş arıyorum. 05393387817

 6. Merhaba, almanca- turkce yeminli tercumanim. İstanbulda alman turusleri gezdirmek istiyorum. İnsanlarla kontagim cok iyidir. Severek yapacagimdan eminim. Bu yaziyi goren turizm sirketi sahiplerinden olumlu cevabi beni cok sevindirecektir. Watzap no: 05393831015

 7. rusca ve türkçe konuşuyorum istanbulu ve yakın civarı iyi biliyorum konaklama ve gezi için irtibat numaram

  cem 0542 238 32 34

 8. 2 sene çinde yaşadım ingilizcem çok iyidir, uluslararası okulda okumuştum. Çince kurs öğrenimimden başlangıç seviye belgem var.çincemde fena değildir. Fiziksel olarakda 1.84 boyunda eli yüzü düzgün birisiyim.19 yaşındayım. Bu mesleğe ilgi duyuyorum. Bana iş imkanı sağlayabilecek veya bu meslekte yardımcı olabilecek kişilerin telefonunu bekliyorum.
  Numaram: 5313868321

 9. iyi derecede ingilizce ve arapçam var yazma okuma konuşabiliyorum rehberlik yapmaya hazırım ingilizce ve arapça ismek a2 sertifikalarım var tel 0544 267 38 23

 10. Selam samsunda yaşıyorum karadenizi gezmek görmek ve leziz yemeklerinden tatmak istiyen arasın emin olun pişman olmassınız 0542.504.97.43

 11. Maraba ben arap ülkelerinde 7 sene okudum ayrıca rusya da doğdum 9 sene dr istanbul da yaşıyorum arapça rusça mükemmel bilyom arayın 5458825019

 12. Selam ben serkan iyi seviyede arapca we ingilizce biliyorum uzun yillar antalyada calistim 5, 5yil antalya ….mardan palace ta calistim bu yerler dar grliyor istanbulda calismak istiyorum guler yuzlu girisken yabancilarla aram cok iyi kisa surede samimi ortsm kura bilme yeteneyr sahibim idi ciddiyr alan bir calisanim iltidim numaram 05356629224

 13. Japonya 2 3 sever gittim japoncam güzel seviyeli anayisli hiragana katakana biliyorum 05300495148

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here