İstanbulkart

16

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 23 Martta hizmete sunulacak olan “İstanbulkart”ın AKBİL’in yerine geçeceğini ve ondan daha detaylı bir kart olduğunu bildirdi.
Topbaş, Saraçhane’deki Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlediği basın toplantısında, belediyenin bilim ve teknolojiyi en iyi kullanan, her alanda da örnek olmaya çalışan, dünyayla yarışan, zaman zaman da bazı konularda dünyayı geçen bir konuma geldiğini söyledi.

“İstanbulkart”ın da hizmet aşkının, hizmet heyecanının yansıması olarak ortaya çıktığını ifade eden Topbaş, kartın yazılımlarının büyük bir bölümünü kendilerinin gerçekleştirdiğini, bir bölümünü ise dışarıdan sağladıklarını kaydetti.

Topbaş, bazı bankaların bu uygulamaya benzer uygulamaları piyasaya sürmeye çalıştığını ama “İstanbulkart”ın onlarla mukayese edilemeyecek bir çalışma olduğunu savunarak, şu bilgileri verdi:
“İstanbulkart şehir kartı. AKBİL’in yerine geçecek ve ondan daha detaylı bir kart. Daha sonra şehir içinde başta belediyenin hizmet alanları olmak üzere birçok yerde kullanılabilecek. Modern çağın gerektirdiği tarzda bir kullanıma sahip. Üzerinde çok çalışılarak ortaya konulan bir çalışma. AKBİL’ler de geçerliliğini sürdürecek.

İstanbulkart, ilk etapta 23 Mart pazartesi günü hizmete girecek. Mecediyeköy’deki satış yerlerinden temin edilebilecek. Daha sonra diğer işletmelerimiz de buna sahip olacak. Bu bir cüzdan gibi. Bir kredi kartı değil. Teknolojinin en iyisini yakalamak ve kentte yaşam konforunu geliştirmek adına önemli bir çalışma. İstanbulkart kullanım aletlerinin tasarımları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait.”

Kadir Topbaş, bu hizmeti başka belediyelere de verme imkanları bulunduğunu dile getirerek, “Bu sistem bize yolculuk takiplerini yapabilmemizi de sağlıyor. Bu akıllı bir sistem ve merkezden yönetilebiliyor. İstanbulkart’a ileride çok daha farklı fonksiyonlar yüklenebilecek. Her türlü bilgiyi içinde bulundurabilen otomatik hafızası olan bir kart. Belediyenin kendi hizmet alanlarını bu kartın kullanımına açacağız ilk önce. İDO ve diğer ulaşım aksları da İstanbulkart’a entegre olacak. Medeni bir ulaşım sistemine farklı bir boyut daha getirdik” diye konuştu.
Kadir Topbaş, “İstanbulkart” ile ilk ulaşım ücretinin 1,3 TL, daha sonra iki saat içinde yapılacak 5 aktarmanın 65 kuruş olduğunu ifade etti.

İstanbulkart

“İstanbulkart” ileride erişim kontrol, e-sağlık, elektronik pasaport, elektronik bilet olarak kullanılabilecek. Ayrıca belediyenin elektronik bilet, otopark, sosyal ve kültürel hizmetlerinden daha nitelikli olarak faydalanabilinecek.
“İstanbulkart”ın çoklu uygulama desteği sayesinde, elektronik bilet, otopark, taksi-dolmuş ücreti ödeme, sinema-tiyatro girişleri, personel devam kontrol sistemleri, sosyal amaçlı belediyecilik (gıda ve hizmet dağıtımı) gibi alanlarda da kullanmak mümkün.

4 YORUMLAR

  1. Evet, biz de Bursa’ da Bukart kullanıyoruz kaç senedir. İstanbul çok geç bile kalmış bu değişime…

  2. İstanbulda yaşayanlara AKBİL 'in pilimsi kalınlığı ve ceplere sığmaz iğrenç tasarımından sonra kaliteli ve konforlu bir kullanım sağlayacağı muhakkak. Kutluyorum Kadir TOPBAŞ'ı. Ama ne olursunuz çok farklı bir kart yenilikçi bir buluş bir ilk diye safsatalara gerek yok. Çünkü bir ilk değil. İzmir KENTKART, Bursa BUKART ve Eskişehir ESKART ilk aklıma gelen ve kullandığım kartlar. Ve kullanıma sunulurken aynı cümleler bu kartlar için de sarfedilmiştir. Tebrik ediyorum bu yeniliği ancak getirebildikleri için de olsa. Yalnız açıklamalarda bilet dışında da kullanılabileceği ifade edilse de bilet kullanımından başka şey açıklanmamış. Sosyal tesislerde kullanım da tiyatroda kullanımı da bilettir bunun. İzmiri örnek alın Kadir bey onlar bizi alışveriş de yapabileceksiniz bununla diye kandırmıştı. Söyleyinnn. Sonra onu da eklicez deyiverirsiniz.

  3. Nesi farklımış yaptıkları sistemin. Sonuçta bir smart card ve kart okuyucudan oluşan bir sistem. İzmir'deki Kentkart'ın aynısı. Farklı olsa nesi farklı olur, İzmir'dekilerin üzerinde isim yok, personel takip sistemi olarak kullanılabilecekse, üzerine isim basıp kart numarasına sistemde isim kaydeder oldu bitti. Bana verin bin dolar bende yapayım böyle bir sistem. (tabiki ufağı 100 kişilik falan… :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here