İstanbullu kadınlara iş sahibi olma fırsatı

İstanbul Valiliği İstanbullu yoksul kadınların iş kurmalarını sağlamak için “mikro kredi” uygulaması başlatıyor. Geliri olmayan tüm kadınlara, 5 yıl vade ile faizsiz 2 bin YTL kredi verilecek.


Türkİye’de uygulandığı üç yıllık süreçte başarılı sonuçlar alınan ve birçok yoksul ev kadınını iş sahibi yapan mikro kredi uygulaması İstanbul’da da hayata geçiriliyor. Valilik tarafından gerçekleştirilecek kredi uygulamasında öncelik yoksul köylü kadınlarında olacak.


Valiliğin teklifi olarak gelen mikro kredi uygulaması, İl Özel İdaresi tarafından değerlendirildi. İdare, kadınlara pozitif ayrımcılık içerecek şekilde, özellikle yoksul kadınlara ve kadınların aile reisi olduğu ailelere mikro kredi verilmesi kararı aldı. Mikro kredinin kadınların ekonomik açıdan güçlenmeleri ve yoksulluklarının giderilmesi açısından önemli rol oynayacağı dile getirildi. Krediden hiçbir geliri olmayan kadınlar yararlanacak. En fazla 2 bin YTL mikro kredi verilecek ve kefil istenmeyecek.


Birinci yılı ödemesiz 5 yıl içinde geri ödemeli ve faizsiz olarak verilecek mikro kredinin, ikinci ve üçüncü yıllarda yüzde 20’si, dört ve beşinci yıllarda ise kredinin yüzde 30’nun geri ödenmesi hedefleniyor. İlk etapta İstanbul’a bağlı 150 orman köyünde verilmesi hedeflenen mikro kredi ile Şile bezi, arıcılık, kültür mantarcılığı alanlarında, kadınların yatırım yapmalarının önünü açılacak.
Kaynak:Vatan

4 YORUMLAR

  1. olaylara herkes kendi penceresinden bakarmış 2000 tl yi bulup beğenmeyende ,bulamayanda çoktur o makineyi bu fırsat sayesinde alıp evine katkı sağlayan hatta geçindirende çoktur.

  2. en fazla 2000 tl verilecekmiş. o parayla hiçbir şey yapılamaz. verlen para sadece birikimi olup iş yapmayı kafasına koyanlara ancak ufak bir destek olur. bence kadınlarımız için yapılabilecek en güzel iş günümüzün kriz bile dinlemeyen işi olan network marketing sistemleridir. türkiye network marketing sistemlerinde benim yapmış olduğum BioBellinda herkez için bir gelir kapısı olabilir. önemli olan yapılan işe inanılması. bunu bende yapabilirm diyenler için ayrıntılı bilgi verebilirim. [email protected] 0 545 747 71 00

  3. Kimse kusura bakmasın ama çok boş bir uygulama.Ticaret yapmayı kafasına koyan bir vatandaş zaten ne yapar eder 2000 ytl bulur.2000 ytl ile öyle denildiği gibi arıcılık falan da yapılmaz.Kadınlar en iyimser tahminle bu parayla evine dikiş makinası alıp dikiş diker, o da zaten taksitle alınabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here