İşten kaytarırken iyi imaj nasıl korunur?

İş yerleri sıkıcılığın ötesinde eğlenceli bir ortama da dönüşebilir. Ofis içi ilişkileri esprili bir dille anlatan çeşitli öneriler, bunun ipuçlarını veriyor.


Hoşlansak da hoşlanmasak da milyarlarca insan gibi yaşamamızı devam ettirmek için çalışmak zorundayız. Kimimiz kendi iş yerinde, kimimiz fabrikada kimimiz de şık ofislerde… Doğal olarak her iş yerinin kuralları ve kültürü var. O şirketlerde çalışan binlerce insan da ortak bir yaşam sürüyor.


Bu ortamlarda güzel dostluklar da kuruluyor, zorunlu birliktelikler de yaşanıyor. Bazen sıkıcı ve stresli olan iş yerlerini biraz daha eğlenceli hale getirmek de yaratıcı çalışanlara düşüyor. İşte bu tür çalışanların imza attığı ve dilden dile dolaşan iş yeri esprilerinden hemen hemen herkes haberdar. Eğer anlayışlı bir yöneticiniz varsa bu özlü sözlerin panonuzda ya da masanızda görünür şekilde yer alması bile mümkün.


Biz de bu hafta iş yeri, yönetici-çalışan ilişkisi ve iş yaşamını konu eden yaratıcı öneri, özlü söz ve duvar yazılarını bir araya getirdik. Çalışıyor gibi görünmek İlgiyle izlediğimiz ve şu sıralar tekrar bölümleri yayınlanan Seinfeld dizisinde George Costanza`yı canlandıran Jason Alexander, iş yerinde ”çok çalışıyor” görünmek isteyenlerin yapması gerekenleri sıralamış. İnternette de uzun zamandır dolaşan bu öneri listesi şöyle:


Çalışıyor gibi görünmek
İlgiyle izlediğimiz ve şu sıralar tekrar bölümleri yayınlanan Seinfeld dizisinde George Costanza`yı canlandıran Jason Alexander, iş yerinde ”çok çalışıyor” görünmek isteyenlerin yapması gerekenleri sıralamış. İnternette de uzun zamandır dolaşan bu öneri listesi şöyle:


Her zaman ellerinde dokümanla yürü
Elinde çeşitli doküman bulunan insanlar, özellikle işverenlerin gözünde kolayca çok çalışıyor imajı çizebiliyorlar.


Bilgisayarı meşgulmüş gibi kullan!
Tabii iş yapıyorum diye e-postalarını kontrol edebilir, sohbet edebilir, hatta sevdiğin bir arabanın özelliklerini takip edebilirsin. Eğer patron yakalarsa, “Yeni bir yazılım deniyorum” mazereti genellikle işe yarar.


Masanı kalabalık tut
Çalışma masası üzerinde ne kadar çok malzeme varsa o masanın sahibi, işverenlere o kadar çok çalışkan görünür. Bu nedenle masanızda ilgili ilgisiz her zaman bir sürü şey bulundurun.


Sesli mesaj sistemi kullan
Gün boyu seni sürekli birileri arayarak onlar için bir şeyler yapmanı isteyecektir. En önemlisi de internette sörf ile geçebilecek zamanını çalacaklar. Bu nedenle eğer mümkünse sesli mesaj sistemi kullanmak akıllıca bir çözüm olur. Hatta cihaza “Yoğun işlerim sebebiyle şu an yanıtlayamıyorum, lütfen adınızı ve telefonunuzu bırakın, daha sonra size döneyim” mesajı yerleştirmek akıllıca bir davranış olur.


Sabırsız ve huzursuz davran
Eğer işverenlerin gözü önündeyken aceleci ve huzursuz davranırsan, patron sizin çok çalışmaktan gerilmiş olabileceğini düşünecektir.


Ofisi geç terket
Her zaman çalıştığın yeri geç terk et. Özellikle patron oradaysa ondan önce asla çıkma. Masanda bazı magazin dergilerini ya da gazeteleri oku ama sakın erken çıkma.


Etkileyici bir iç geçir
Aynı ortamda birileri varken yüksek sesle iç geçirmek, evrendekilere son derece yoğun ve baskı altında olduğun mesajını verir. Patronlar buna bayılır.


Yığın stratejisini kullan
Odanın kalabalık ve sürekli çalışılır bir yer olduğu mesajını vermek için sadece masanı değil, yerleri de bir şeylerle doldur. Kalın bilgisayar kitapları olabilir. Özellikle patron odaya geldiğinde üzerinde kitapların bulunduğu bir koltukta kendisine yer aç.


Kendi sözlüğünü kendin yarat
Bazı teknik terimleri öğren ve bunları özellikle toplantı zamanlarında bol bol kullan. Kimse ne söylediğini anlamayabilir ama öğreneceğin bu kelimeler patronunun gözünde minnettarlık olarak sana geri dönecektir.


Patron-çalışan ilişkisi
Bu iş yerinde patron her zaman haklıdır. Çünkü maaşlarınız onun kasasında saklıdır.


* Bu iş yerinde her türlü hastalık mazeret olarak kabul edilmez. Çünkü, doktora kadar gidebilen, işe de gelebilir.


* Patron, her türlü ameliyata çok kızar. O sizi tüm organlarınızla işe almıştır. Ameliyatla alınan her organ için maaşınızdan yüzde 10 kesilir. Buna diş ve tırnak da dahildir!


* Birinci derece de dahil hiçbir akraba ölümü, işten kaytarmak için bahane oluşturmaz. Ölen sizseniz bu geçerli bir mazerettir. Ancak kanunu gereği bu durumu 15 gün önceden haber vermeniz zorunludur. Böylece yerinize birini bulabilirler.


* Bu iş yerinde patronun odasına kendi fikirlerinizle girebilirsiniz. Ancak onun fikirleriyle çıkmak zorundasınız.


* Bu iş yerinde kitap zaten, gazete okumak ise katiyen yasaktır. Patron okumaz, tetkik eder.


* Bu iş yerinde uyuklamak affedilmez. Şekerleme yapanlar uyarılmaksızın maaş kesintisine uğratılır. Patron uyumaz, gözlerini dinlendirir.


* Zam aylarında çok sefil bir tavır takının. Yani olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun.
Kaynak : Sabah
Yazan: Derleyen: Esin Gedik

3 YORUMLAR

  1. valla bende bir belediyede stajerlık yaptım ,9 yıl önce falan buradaki yazılanlara benzer yönleri oldukca fazla olan ınsanlarla karsılastım,öylekı sadece mudur sekreterı olan ve danısma bolumune bakan ben neler yaptım anlatayım, (memurlar ama hep çalısıyo görünüyor orası malum :) ) çay servisi, çiçek sulama, buyuk koca defterlere kaşe basma, gazete alma, memurun yerıne bılgısayarda oturma ve verı gırme, memurun çocugunu oyalama ve devamlı resım cızme bırımler arası defter arası evrak taşıma (ki en zor iş buydu,ayaklarımın sancısından ölürdüm her akşam) ve herişi yapmadan yarım bırakmak istemeyen zavallı ben. 17 yaşımda çok ama çok azimliydim.ama ne olur ya ınsanlarımız da başkalarının sırtından geçinmekten vazgeçseler.17 yaşımda bılmem kaç memurun işine baktım,millet de yerimde bulunmadığımdan beni kaytarıyor sanıyodu, iyimi? :) bu yüzden çok ama çok haksızlıga ugradım. işyerlerimde,bu tip şeyler çok yaşadım. maalesef böyle asalak insanlar diyorum ki ben onlara sanırım az gelir ,oldukça fazla ve çalışıyor,görünerek ,işvereni aldatıyorlar,bence ülke ekonomisine kadar zararları var bence. asalakları uyaralım,fırsat vermeyelim.onların maşası olmayalım.

  2. Konu ne olursa olsun yaratıcılık kabiliyetinin sınırları derya deniz:) Çok güzel bir yazıydı. Alınacak dersler alınmıştır :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here