İşverenler İthal işçi alalım dedi

Kalifiye eleman bulmakta zorlanan işverenler hükümete “İthal işçi alalım” önerisi götürdü. Hedefte Çinli ve Hindistanlı işçiler var. Bir dönem Avrupa’nın işçi deposu olarak görülen Türkiye’de artık işgücü ithalatı tartışılıyor. İstihdamda yaşanan vasıfsız ve ara eleman ihtiyacına yönelik iş dünyasından ilginç bir öneri geldi. Maden, tekstil ve tarım sektörlerinin temsilcileri çalıştıracak işçi bulamadıklarını ifade ederek hükümetten ‘ithal işçi’ talebinde bulundu. Türkiye ekonomisinin önündeki en büyük engelin ek istihdam sıkıntısı olduğunu ifade eden temsilciler, sorunun çözülmemesi halinde birçok fabrika ve maden ocağının kapanacağını ifade etti. İşçi ithal edilecek ülkeler arasında öne çıkanlar ise Hindistan, Pakistan, Çin, Filipinler ve Afrika oldu. Türkiye’nin 1960’ların Almanya’sı durumunu yaşadığını söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, istihdam konusunda çok ciddi sıkıntı yaşadıklarını ve bu tablonun birçok sektörde görüldüğünü kaydetti.

İthal işçi alımı
İthal işçi alımı

KAPIYI AÇALIM
Erdinç çözüm olarak ise şu öneriyi getirdi. “Almanya istihdam sorununu dışarıdan işçi transfer ederek çözdü. Biz de yapabiliriz. Özellikle mart-kasım aylarında yurtdışından misafir işçi getirelim. Hangi ülkelerden işçi getirilebilir diye araştırıyoruz. Hindistan da Çin de olur. Hatta Suriye’den savaş nedeniyle iltica eden mültecileri de çalıştırabiliriz” dedi. Öte yandan Çukurova Bölgesi tarım kooperetifleri de hükümetten ithal işçi talebinde bulundu.

BELLİ SEKTÖRLERDE İHTİYAÇ VAR
Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler ise ithal işçi talebinin belli sektörlerde gündeme geldiğini belirtti. Madencilik ve tarım gibi alanlarda ithal işçi fikrinin değerlendirilebileceğini ifade eden Kızılgüneşler, “Üretimden hizmet sektörüne ciddi bir talep kayması var. Önerimiz öncelikle bu değişimi dengelemek olmalı” dedi. İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete de “Gıda alanında böyle bir talep yok. Bazı sektörlerde bu fikirler tartışılıyor. Kalifiye eleman bulamamak birçok sektörde sorun” diye konuştu.

ÖNCELİK KENDİ KAYNAĞIMIZDA
İthal işçi fikri, tartışmaları da beraberinde getirdi. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay istihdam sorununda Türkiye’nin kendi kaynaklarını kullanması gerektiğini söyledi. Burkay, “Meslek lisesi sorunu çözüldü. Bu liseler tekrar avantrajlı hale geldi. Yerli kaynaklarla sorunu çözelim” dedi.

İSTANBUL VE İZMİR BULAMIYOR
Sarar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, bu sorunun özellikle İstanbul ve İzmir gibi illerde yaşandığını kaydederek, “Biz de bu firmalara Anadolu’ya gelin diyoruz. Afyon, Eskişehir ve Kütahya’da böyle bir sorun yok” dedi. Sabah – İthal işçi alımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here