İyi Bir İletişimci Misiniz – Bilmeniz Gerekenler

İyi Bir İletişimci Misiniz - Bilmeniz Gerekenler 1
iletişim

Sorularımızı cevaplayın, önerilerimizi inceleyin ve iyi bir iletişimci olup olmadığınıza siz karar verin

iyi-bir-iletisimci
iletişim

Sadece girişimcilerin değil, başarılı olmak isteyen her insanın iletişim konusunda bilgili ve iyi olması gerekmektedir. İletişim konusunda sıkıntılar yaşayan insanların bir şekilde mutlaka başarısızlıkla karşı karşıya kalacaklardır.

Peki başarılı bir iletişimci olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte 10 seçenekte başarılı bir iletişimcinin ibareleri.

1 – Bir mesajınız var mı ?

Sürekli konuşuyor ancak anlatmak istediğinizi bir türlü anlatamıyor, konu dallanıp budaklanıyor, daha asıl mesajınızı veremeden farklı konulara geçiyorsanız, konuşmaya başlamadan önce biraz düşünseniz iyi olur.

2 – Hikayeleri kullanıyor musunuz?

Bir konuşma yaparken daha önce okuduğunuz hikayelerden, olaylardan ya da yaşadıklarınızdan örnekler verebiliyor ve konuşmanızı güçlendirebiliyor musunuz?

3 – Aktif bir ses kullanıyor musunuz?

Aktif ses, çıktığı anda tüm dikkatlerin üzerine çekilmesini sağlar. Oldukça temiz ve etkileyicidir. Konuşurken kısık sesle ya da etkisiz, konuşmak istemiyor gibi konuşursanız ya da aynı zamanda farklı şeyler düşünüp sürekli duraklıyorsanız, iletişim konusunda sıkıntı yaşıyorsunuz demektir.

iyi-iletisimci-nasil-olur
iletişimci

4 – Jargon’u kullanıyor musunuz?

İşinizle ya da konuşmakta olduğunuz konu ile ilgili doğru jargonu ve terimleri kullanıyor musunuz?

5 – Kelimeler havada mı uçuşuyor?

Tabi ki ekstra bilgiler ve detaylar önemlidir. Ancak anlatmak istediğinizi bir çok cümlede, kendini tekrar eden, aynı anlamların çıkarıldığı bir çok söz ile anlatıyorsanız, karşınızdakini çoğu zaman bıktırıyorsunuz demektir.

6 – Geri dönüş için karşınızdakine zaman tanıyor musunuz?

Anlattığınız şeylerin bir kısmını karşınızdaki insan biliyor olabilir ancak konuşmanızı keserek araya giremiyor olabilir. Böyle bir durumda hem boş konuşuyor olacaksınız hem de karşınızdaki insanı strese sokacaksınızdır.

iletisimci-iyi
iyi iletişim

7 – Sayıları kullanıyor musunuz?

Anlatılan şeylerin sayılar ve yüzdelerle desteklenmesi, daha kolay anlaşılmasını ve etkisinin daha güçlü olmasını sağlar.

8 – Klişelerle aranız nasıl?

Klişeleşmiş kelime ya da sözleri kullanmak karşınızdakinin dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Bu duruma bir çözüm bulmak şarttır.

9 – Karşınızdakinin hareketlerini takip ediyor musunuz ?

Konuştuğunuz insanların vücut dili, anlattıklarınız hakkında cevap vermektedir. Bu nedenle karşınızdaki insanın söyledikleriniz karşısındaki tavırlarını incelemelisiniz.

iletisimci

10 – İnsanların yüzüne bakıyor musunuz ?

Hem karşınızdaki insanın dikkatinin dağılmasını engellemek için hem de söylediklerinizin etkisini artırmak için daima iletişim kurduğunuz insanların yüzüne bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here