İzlerken Yerinizde Duramayacağınız Dans Filmleri

Aşk, dostluk, azim, kararlılık ve mücadele gibi konuların sanatla iç içe işlendiği dans filmleri listemizde, birbirinden keyifli öneriler bulabilirsiniz.
İzlerken Yerinizde Duramayacağınız Dans Filmleri
11 dk
Son güncellenme: 03/12/2019
Tüm Başlıklar

Kapatın gözlerinizi, müziğin ritmine kapılın. Müzik sizi nasıl yönlendiriyorsa hareket etmeye başlayın. Olmadı mı, belki de birazcık ilhama ihtiyacınız vardır, kim bilir? Eğer siz de duygularınızı dans ederek ifade edebilen şanslı azınlık içerisinde yer alıyorsanız ya da dans etmenin sunduğu özgürlüğü hissetmek için illa ki dans etmeye ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız en iyi dans filmleri içeren listemizde mutlaka ruhunuza hitap eden bir öneri bulabilirsiniz. 

Bu listede yalnızca muhteşem dans sahnelerini değil, ders çıkarabileceğiniz hayat hikayelerini de bulabilirsiniz. Zaman zaman coşkudan oturduğunuz yerden fırlayabilir, zaman zaman göz yaşlarınıza yenilebilirsiniz. Hayata dair, sanata dair bulabileceğiniz tüm güzellikler için dans filmleri listemizdeki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Black Swan (Siyah Kuğu)

Black Swan (Siyah Kuğu)

En iyi dans filmleri arasında gösterilse de özünde gerilim ve dram barındıran Black Swan 2011 yılında vizyona girmiştir. Darren Aronofsky tarafından yönetilen filmin başrollerinde Natalie Portman, Mila Kunis ve Vincent Cassel gibi usta oyuncular yer alıyor. New York’ta yaşayan Nina adlı genç ve yetenekli bir balerinin maruz kaldığı baskıyı işleyen film sürpriz bir sonla bitiyor. Dans yaşamın temel amacı olduğunda nasıl bir mücadelenin verildiği, azmin yıkıcı sonuçları ve sanatçılar üzerindeki baskıları zariflikle işleyen film aldığı ödüllerle de başarısını ispatlıyor. Natalie Portman’ın en iyi filmleri arasında gösterilen Siyah Kuğu’yu henüz izlemediyseniz dans tutkusunu ve psikolojik gerilimi yaşamak için bu filmi mutlaka izlemenizi öneriyoruz. 

Singin’ in the Rain 

Singin’ in the Rain 

8.3 IMDB puanı ile gelmiş geçmiş en iyi dans filmleri arasında yer alan Singin’ in the Rain, müzikal tarzı filmlerin ilk ve en iyi örnekleri arasında da gösteriliyor. Gene Kelly tarafından yönetilen ve başrolünde de Gene Kelly’nin bulunduğu Singin’ in the Rain, dans filmleri arasında kültlerden biri olarak nitelendiriliyor. Hem eğlenceli zaman geçireceğiniz hem de dansa doyacağınız bir film arayışı içerisindeyseniz bu klasiği izleme listenize ekleyebilirsiniz. Eğer filmle ilgili soru işaretleriniz varsa öncelikle o meşhur yağmurda dans sahnesini izleyebilirsiniz.

Fame

Fame

En iyi dans filmleri dendiğinde akla ilk gelen filmler arasında Fame de yer alıyor. İlk olarak 1980 yılında çekilen daha sonra 2009 yılında da yeniden uyarlanan Fame, dünya genelinde birçok dansçının efsanesi olmayı başarıyor. “Hayal et, hak et ve yaşa!” mottolarının muhteşem bir şekilde işlendiği film, müzikal özellikleri de ön plana çıkıyor. Sanatçı ruhu taşıyan gençlerin birlikte verdiği mücadeleler, imza attıkları başarılar ve şöhret yolunda yaşadıkları serüvenler eminiz ki dansa hiç ilgi duymayanları bile etkileyecek! Doğuştan gelen yeteneklerin, azimle elde edilen başarıların, bireylerin sanatla kendilerini keşfetme süreçlerinin muhteşem bir görsel şölen eşliğinde işlendiği Fame sizin de hayata bakış açınızı değiştirebilir. Not: Film müziklerinin de eşsiz olduğunu ve hala dinlendiğini hatırlatmak istiyoruz.

Dirty Dancing 

Dirty Dancing

Yıl 1987, Dirty Dancing vizyona giriyor ve olağanüstü bir başarı elde ediyor. Türkçeye “İlk Aşk İlk Dans” olarak çevrilen Dirty Dancing 1 saat 40 dakika boyunca izleyiciyi bambaşka diyarlara götürüyor. Hem romantik filmleri hem de dram filmlerini sevenlere hitap eden film dans tutkunlarının da beklentisini fazlasıyla karşılıyor. IMDB puanı 7 olsa da birçok kişinin izlediği “en iyi dans filmi” olarak hafızalara kazanan filmin başrollerinde Jennifer Grey ve Patrick Swayze paylaşıyor. Filmin çok koyu fanları bulunuyor ve fanları tarafından en iyi aşk filmleri arasında Dirty Dancing ilk sıradaki yerini koruyor. Siz de yoğun bir iş gününden sonra kendiniz için 100 dakikalık bir zaman ayırabilirseniz mutlaka Dirty Dancing filmini izlemelisiniz. Filmin final dansında “The time of My Life” şarkısı sırasında göz yaşlarınızı tutamayabilirsiniz, şimdiden söyleyelim…

Billy Elliot

Billy Elliot

Bazı tutkular çok genç yaşlarda keşfediliyor. Tüm engellere, baskılara ve imkansızlıklara rağmen o tutkulardan uzak kalmak mümkün olamıyor. Kimi zaman ebeveynler “hayır” diyor, kimi zaman ise tutku zayıfladığından zorluklar çekilemez hale geliyor. İşte tüm zorluklara rağmen dans aşkından ödün vermeyen bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı Billy Elliot tokat gibi sunduğu gerçekliklerle en iyi dans filmleri arasında gösterilmeye hak kazanıyor. 1984 yılında İngiltere’de geçen filmde 11 yaşında çok yetenekli ve azimli bir çocuğun hikayesi işleniyor. Boks yaparken asıl tutkusunun bale olduğunu söylemesiyle başlangıçta geleneklerine bağlı ailesinden büyük bir tepki gören Billy Elliot ve asla vazgeçmediği dans tutkusunun muhteşem öyküsü eminiz sizin de aklınızı başınızdan alacak. Bu filmi mutlaka izlenmesi gereken dans filmleri kategorisinde değerlendirebilirsiniz.

White Nights

White Nights

Soğuk Savaş döneminde geçen White Nights yani Beyaz Geceler filmi Sovyet Rusya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden bir baletin karşılaştığı aksilikler sonucunda vatanına geri dönmesini ve kendisi gibi bir dansçıyla tanışmasının ardından yaşadıklarını konu alıyor. Kadrosunda Gregory Hines, Helen Mirren ve Michail Baryshnikov gibi usta oyuncuların bulunduğu White Nights dans filmleri sevenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Dans tutkusunun insan hayatını nasıl değiştirebileceğini en güzel şekilde beyaz perdeye yansıtan filmlerden biri olarak gösterilen White Nights IMDB’den 6.6 puan almayı başarıyor. 

Grease

Grease

Tüm zamanların en sevilen dans filmleri ve müzikalleri arasında tartışmasız bir şekilde ilk sıralarda gösterilen Grease 1970’li yılların sonlarına damga vuran yapımlardan biri olarak kabul ediliyor. Aynı ismi taşıyan Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan filmde John Travolta muhteşem oyunculuğu ve göz alıcı dansları ile sinema severleri adeta büyülüyor. Aşk, rekabet, tutku, muhteşem müzikler ve dans dünyasına adım atmak isterseniz siz de Grease filmiyle çok ama çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Dönemin ruhunu ve naifliğini gözler önüne seren bu müzikal sayesinde tüm dertlerinizden bir süreliğine de olsa uzaklaşabilirsiniz. 

Mao’s Last Dancer

Mao’s Last Dancer

IMDB’den 7.4 puan almayı başaran Mao’s Last Dancer filminin yönetmenliğini Bruce Beresford üstleniyor. Li Cunxin otobiyografisinden uyarlanan filmin başrolünde Chi Chao yer alıyor. Usta oyuncuların bir araya geldiği bu film 2009 yılında vizyona girdiğinde hak ettiği başarıyı sağlıyor ve en iyi dans filmleri arasında gösterilmeye hak kazanıyor. Dönemin siyasi yapısına göndermelerin olduğu Mao’s Last Dancer yapımı sizin de kalbinizi fethedecek. 

Step Up (Benimle Dans Et)

Step Up (Benimle Dans Et)

2006 yapımı Step Up Türkçesi ile Benimle Dans Et yankı uyandıran dans filmleri arasındaki yerini koruyor. 12 milyon bütçeye sahip olan film 115 milyon USD dolar hasılat getirerek yapımcılarının da yüzünü güldürüyor. Dans filmi olmasına rağmen hem suç hem de dram filmi özellikleri taşıyan Step Up asi bir ruha sahip olan Tyler adlı bir gencin dans tutkusunun peşinden koşmasını sonucu hayatının değişmesini anlatıyor. Elbette bu filmde yüksek dozda aşk da bulunuyor. Farklı dünyalara ait olan Tyler ve güzeller güzeli Nora’nın arasındaki tutkulu aşk filmdeki tutkulu dans sahnelerine de yansıyor. Başarılı bir müzikal ve başarılı bir dans filmi izlemek istiyorsanız siz de tercihinizi Benimle Dans Et filminden yana kullanabilirsiniz.

West Side Story (Batı Yakasının Hikayesi)

West Side Story (Batı Yakasının Hikayesi)

Romeo ve Juliet’in trajedisini muhteşem koreografilerle birleştiren, gelmiş geçmiş en iyi dans filmleri arasında özel bir yere sahip olan, 2 saat 33 dakika sürmesine rağmen izleyiciyi zerre sıkmayan muhteşem bir yapım Batı Yakasının Hikayesi. Müzikal ve dramatik komedi kategorilerinde de değerlendirilen filmin birçok farklı versiyonu bulunuyor. İlk olarak 1961 yılında beyaz perdeye taşınan müzikalin ilk yönetmenliğini Jerome Robbins ve Robert Wise üstleniyor. West Side Story son dönemde yeni müjdelerin de merkezinde yer alıyor. Bu kez filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstleniyor ve filmin ruhu korunsa da film yeniden uyarlanıyor. İki düşman çetenin dans ve müzik dolu öyküsünün anlatılacağı filmin 17 Aralık 2020 tarihinde sinema severler ile buluşması planlanıyor. 

Moulin Rouge

Moulin Rouge

Türkçeye Kırmızı Değirmen olarak çevrilen Moulin Rouge Oscar Ödülü kazanan müzikal ve dans filmleri arasında yerini alıyor. 2001 yapımı Moulin Rouge tüm detayları ile efsaneler arasına girmeyi başarıyor. Baş rollerini Nicole Kidman, Ewan McGregor, Kylie Minouge, Jacek Koman, David Wenham, Jim Broadbent ve John Leguizamo gibi ünlü isimlerin paylaştığı film güçlü kadrosuyla, enfes müzikleri ve unutulmaz dans sahneleri ile sinema severlerin kalbinde taht kuruyor. Romantik ve müzikal türünde değerlendirilen bu yapım tutkulu bir aşk hikayesini işliyor ve seyircilerden tam puan almayı başarıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Baz Luhrmann oturuyor ve bu filmi izleyenler 2 saat 6 dakika boyunca kendilerini masalsı bir dünyanın merkezinde buluyor. Siz de Moulin Rouge filmini izleme listenize ekleyerek keyifli bir akşam geçirebilirsiniz, şiddetle tavsiye ediyoruz!

Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

IMDB’den 7.8 puan alan ve Türkçeye Umut Işığım olarak çevrilen Silver Linings Playbook Matthew Quick’in romanından uyarlanmış bir yapımdır. Başrollerinde Bradley Cooper veAçlık Oyunları serisi ile başarıdan başarıya koşan Jennifer Lawrence bulunan Umut Işığım eleştirmenlerin dahi büyük bir beğenisini kazanıyor. Dram ve komedinin iç içe geçtiği filmde zaman zaman hüzünlenen izleyici zaman zaman kahkaha krizlerine girebiliyor; dans sahneleri ile enerji dolarken romantik sahnelerin etkisine kapılabiliyor. Tüm duygular aynı anda Umut Işığım filminde yaşanabiliyor. 

Dancer In The Dark

Dancer In The Dark

Dram yüklü bir hikaye ve muhteşem dans sahneleri ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan Dancer In the Dark (Karanlıkta Dans) aldığı ödüllerle de adından söz ettirmeyi başaran dans filmleri arasında yer alıyor. Başrolünde Björk’ün yer aldığı yapım çekimi sırasında yaşanan olaylarla da sinema tarihine damga vuruyor. Yönetmen ve Björk arasında taciz iddiaları ile sinema dünyasında tartışmalara yol açan film melankoli duygusunu sonuna dek yaşatmayı başarıyor. Müzikal alt yapısı ve dans koreografileri ile dikkat çeken filmin müzikleri ise unutulmaz film müzikleri listesine girmeye hak kazanıyor. Mutlaka izlemeniz gereken bir film olarak sizlere Dancer In The Dark’ı tavsiye ediyoruz. I’ve Seen It All adlı soundtrackti de mutlaka dinlemenizi öneriyoruz.

Dance Academy: The Movie

Dance Academy: The Movie

IMDB puanı 7.5 olan bu kült film, en iyi dans filmleri listemize girmeyi sonuna dek hak ediyor. 2017 senesinde vizyona girmesine rağmen şimdiden klasikler arasında gösterilen Dance Academy: The Movie Avustralya ve Almanya ortak yapımı olarak büyük bir başarıya imza atıyor. Jeffrey Walker’in yönetmenliğinde; Miranda Otto, Keynan Lonsdale, Jordan Rodrigues, Tara Morice ve Alicia Banit gibi başarılı isimlerden oluşan kadrosuyla büyük beğeni toplayan Dance Academy: The Movie filmini siz de izlenmesi gereken en iyi dans filmleri listenize tereddüt etmeden ekleyebilirsiniz.

Chicago

Chicago

2003 yılında vizyona giren Chicago; müzikal, dram, komedi kategorilerinde değerlendirilen bir dans filmi olma özelliği taşıyor. Kadrosunda Renee Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Lucy Liu, Richard Gere, Quenn Latifah ve Taye Diggs gibi ünlü isimleri buluşturan yapımın yönetmenliğini ise Rob Marshall üstleniyor. 1929 senedinde Chicago’da geçen film hapishanede bir araya gelen iki kadının ve iki kadının tuttukları avukatın hikayesini anlatıyor. Filmle ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli husus da Bob Fosse’un müzikalinden uyarlanmış olması. Türünün ilkleri arasında gösterilen Chicago sizin de en sevdikleriniz arasında yer alabilir! Bizden söylemesi…

Shall We Dance

Shall We Dance

Sürekli birbirinin aynısı günleri yaşamaktan kim sıkılmaz ki? İşte bu filmin konusu da kendini, beklentilerini ve hayatını romantik bir şekilde keşfeden bir kişinin öyküsünü işliyor. Richard Gere, Jennifer Lopez ve Susan Sarandon gibi dev isimleri kadrosunda buluşturan Shall We Dans filmi komedi ve romantik film kategorilerinde gösterilen dans filmleri arasında yerini alıyor. 7.9’luk IMDB puanı ile dikkat çeken yapım keyifle izleyebileceğiniz dans filmlerinden biri olmayı sürdürüyor. 

Battle Of The Year

Battle Of The Year

Türkçeye Yılın Savaşı olarak çevrilen Battle of the Year 2013 yılında vizyona girmiştir. Benson Lee yönetmenliğindeki yapım break dans severlerin en çok beğendiği dans filmleri arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen break dansçıların kıyasıya mücadele verdiği yarışmada ABD’yi eski başarısına kavuşturmak isteyen Dante isimli yetenekli dansçının ekip arkadaşları ile yaşadıkları filmin keyifle izlenmesini sağlıyor. ABD yapımı dans filminin kadrosunda Josh Holloway, Laz Alonso ve Josh Pack gibi yetenekli oyuncular bulunuyor. Siz de 1 saat 50 dakika boyunca heyecanlı ve bir o kadar da dinamik bir dans filmi arayışındaysanız Battle Of The Year filmini izleme listenize ekleyebilirsiniz. 

Cuban Fury 

Cuban Fury 

Komedi filmi sevenlerin favorisi olan dans filmlerinden biri de Cuban Fury’dir. Yetenekli bir dansçının tutkusundan vazgeçmesi, korkularına yenik düşmesi ve yıllar sonra aşık olduğu bir kadın ile kendini yeniden keşfetmesini konu alan filmin yönetmenliğini James Griffith yapmaktadır. Nick Frost ve Rashida Jones’un başrollerini paylaştığı film Türk seyircilerle “Aşkın Dansı” adı ile buluşmuştur. 

FootLoose

FootLoose

Yasak Dans olarak bildiğimiz Footlose gelmiş geçmiş en sevilen dans filmleri arasında gösterilmektedir. 107 dakikalık bu yapım 1984 yılının en iyilerinden biridir. Gençlik filmleri kategorisinde değerlendirilen Footloose dramatik ve romantik ögeler de barındırmaktadır. Müzikal ve dans filmleri sevenlerin kalbini fetheden filmin kadrosunda Sarah Jessica Parker, Kevin Bacon, Chriss Penn, Dianna Wiest ve John Lithgow gibi usta oyuncular buluşmaktadır. Zamanına göre çok başarılı olduğu inkar edilemeyen filmi siz de izleme listenize ekleyebilirsiniz.

Take The Lead

118 dakika boyunca keyifli zaman geçirmek isterseniz siz de Take The Lead filmini izleyebilirsiniz. Türkçeye Kuralsızlar olarak çevrilen filmin yönetmenliğini Liz Friedlander yapmaktadır. 2006 yılında gösterime giren filmde gönüllü olarak cezalı öğrencilere salon dansı dersi veren bir dans öğretmeninin başından geçenler anlatılmaktadır. Başlangıçta öğrencilerin ters tutumları ile karşılaşmasına rağmen dans etmeye bağlılığı ile kabullenilen dans hocasının öğrencilerin hayatında yarattığı değişim sizi de etkisi altına alabilir. Hem dans filmi hem de dram filmi sevenlerin yolu Take The Lead yapımında kesişebilir. 

Save The Last Dance

Save The Last Dance

2001 yapımı Save The Last Dance 17 yaşında profesyonel bir balerin olma hayali kuran genç bir kızın annesinin vefatının ardından yaşadığı zorlukları ve hayata yeniden bağlanmasını konu alıyor. Filmde romantizm, dram ve gençlik rüzgarları eserken film hem bir dans filmi hem de bir müzikal olarak kategorilendiriliyor. Oldukça eğlenceli bir yapım olarak dikkat çeken Save The Last Dance özellikle gençlerin büyük beğenisini kazanıyor. 

Center Stage

Center Stage

Bale temalı yapım 2000 senesinde Nicholas Hytner’ın yönetmenliğinde çekilmiştir. Birçok kişiden tam not alan film özellikle bale dansını seven ve bu sanatla ilgilenen kişilerde yoğun bir duygu seli yaratmaktadır. American Ballet Theatre dansçılarının rol aldığı yapımda yetenekli gençlerin yaşadıkları keyifli bir şekilde işlenmiştir. Siz de gençlik ruhunu buram buram hissedebileceğiniz bir dans filmi arayışındaysanız Center Stage filmini izleme listenize ekleyebilirsiniz.

Climax

Climax

Muhteşem dans sahnelerinin olduğu ancak dans filmi demeye bin şahit isteyen bir yapım Climax. Climax; vizyona girdiği 1 Kasım 2018 tarihinden bu yana hep konuşulan, çokça tartışılan, kimi zaman aforoz edilirken kimi zaman da yüceltilen bir yapım olma özelliği de taşıyor. Gaspar Noe yönetmenliğinde çekilen yapımda sahnelerin uzunluğu ve dans koreografilerinin etkileyiciliği dramatik bir şekilde fark ediliyor. Fransa’da bir dans kulübünde geçen kabus gibi bir gecenin işlendiği bu film uyuşturucuyu dikkat çekici bir şekilde ele alıyor. Filmin sonunda ne olduğunuzu şaşırmak, gerçekten çok ama çok sert bir tokat yemek, kabus gibi bir gece nasıl olur öğrenmek istiyorsanız Climax’i izleme listenize ekleyebilirsiniz. Reşit olmayanların bu filmi kesinlikle izlememelerini öneriyoruz. Bize göre Climax; huzursuz edici, rahatsızlık verici ve bir o kadar etkileyici… Yorum sizin!

Honey

Honey

Bille Woodruff’un yönetmenliğinde çekilen ve başrolünde Jessica Alba’nın yer aldığı Honey 2004 yılında vizyona girmiştir. Müzik ve dram kategorilerinde sınıflandırılan Honey break dans eğitimi veren ve gündüzleri de barmaid olarak çalışan Honey Danels karakterinin başından geçenleri konu almaktadır. Azimli ve idealist bir perspektiften dünyaya bakan Honey’nin serüveni dans sahneleri ile birlikte izleyicilerin dikkatini çekecek etkiye sahiptir. Daha fazlası için siz de Honey’i izleme listenize ekleyebilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.