İzmir’de iş kurmak için 4 neden

İzmir'de iş kurmak

İzmir’de iş kurmak

İzmir Türkiye’nin en kalabalık şehirlerden birisidir. Çok kalabalık olmasından dolayı tüketici sınıfı çok fazla istihdam sağlamaktadır. Bir çok devlete şehirlik yapmış olan İzmir’de tarihi eser konusunda bol örnekler görülmektedir. Turizm alanında oldukça gelişmiş olan şehir her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Antik çağların en ünlü şehirleri arasında yer alan İzmir özellikle Efes gibi eski çağlara ait önemli eserleri de bünyesinde barındırmaktadır. Efes’in yoğun sanatsal görünümü şehre ayrı bir güzellik katmaktadır.

İzmir Ege Denizine bağlı olmasından dolayı kıyısının tamamı yatlar ve gemilerle çevrilmiştir. İzmir’in kalabalık olmasından dolayı, tarihi eserlerde ki güzellikleri, rahatlığı, iklim şartları İzmir’de iş kurma olanaklarını genişletmiştir. İçerisinde hoş görüntü sergileyen şehirde her milletten insanı bulmak mümkündür. Geçmişten aldığı bir çok kültürü barındırmasından dolayı kalabalık bir hal almıştır.

1- İzmir’de ekonomi ve yakında gerçekleşmiş olan fuar

İzmir ekonomik olarak hızla yükselen şehirlerden birisidir. Bu konuda Brookings Institution ve JP Morgan’ın hazırladığı raporda Macau’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Toplamda 4 milyonun üzerinde nüfus bulunan şehire yılda 1.2 milyon turist gelmektedir. Kruvaziyer yolcu pazarındaki azalma ise son yıllarda gelen turistlerin azalmasına sebep olmaktadır. İzmir’de “Travel Turkey İzmir” Turizm Fuar ve Kongresi 8-11 Aralık 2016 tarihleri arasında yapıldı ve bu fuarı ziyaret etmek girişimcilere bir çok iş kapısı açıldı. Fuarda 31 ülkeden 1008 katılımcı vardı.

2- İzmir’in Kalabalık ve Oluşu

Yukarda da belirttiğimiz gibi İzmir Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasındadır. Bir iş yeri açmak istiyorsanız işinizi kuracağınız yerin çok kalabalık olması gerekmektedir. Aksi taktirde yapacağımız yatırım boşuna gidecek zarara uğrarsınız. İzmir, iş kurmada alternatif olarak ele alınacak şehirlerin başında gelir. Şehrin kalabalık olmasına nazaran tüketici oranında artışların olduğunu görüyoruz.

3- Liman Kenti Olması

İzmir limanı Mersin limanından sonra ülkemizde ki en büyük limandır. Liman kenti olmasının en büyük avantajı ise dışarıya satacağınız eşyalarınızı rahatlıkla gemilere yükleyerek gönderebilirsiniz. Deniz kıyısında olmasından dolayı gemiler aracılığıyla gelen turistlere güzel, şık ve hoş bir dükkanda ürününüzü sunabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Kruvaziyer turizmi son yıllarda azalıyor gibi gözükse de kısa zamanda toparlayacaktır.  Bu konuda ayrıntılı bilgiyi bu adresten öğrenebilirsiniz. Kruvaziyer pazarı

4- İklim Şartları

Her şeyde iklimin etkisini gördüğümüz gibi iş kurmada da iklimin etkisini açık bir şekilde görmekteyiz. İzmir’de bir çok iş için iklimin elverişli olduğunu görebiliyoruz. Kışların aşırı soğuk olmadığı İzmir, her türlü insanların dışarı çıkıp da gezeceği bir iklim yapısına sahiptir. Bu da özellikle yeme, içme ve eğlence sektöründe bir çok işi kurabileceğiniz anlamına gelmektedir. Kafe, restoran, otel, tatil köyü, spor ve golf turizmine yönelik işleri burada açmak mantıklı bir bakış açısıdır.

İzmir’de iş kurmak için Okumanızı tavsiye ettiğimiz özel bir Pdf Kaynak :

İzmir’in Girişimcilik Haritası ve Politika Önerileri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here