Japonya Çin Seddi İnşa Ediyor.

Japonya Çin Seddi İnşa Ediyor. 1

Japonya, ülkeyi gelecek deniz felaketlerinden korumak için sahil şeridine dev duvarlar örüyor.

japan

Japonya, daha önce büyük felaketlere yol açan tsunamilere önlem almak için kolları sıvadı. Tsunamilerden ve deniz yükselmelerinden korunmak amacıyla yapılacak dev duvar 400 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 5 katlı bir bina yüksekliğinde olacak.

2011 Mart ayında gerçekleşmiş olan tsunami felaketi yaklaşık 19 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Bunun yanında Fukushima nükleer felaketinin de sorumlusu olan tsunamiye karşı Japonya kolları sıvadı.

Yaklaşık 6.8 milyar dolarlık bir proje olan dev duvar yaklaşık olarak 400 kilometre uzunluğunda olacak. Projenin yapımına ise önceki felaketten en fazla etkilenen bölgelerde başlandı.

japonn

Japonya halkı ise bu projeden oldukça memnun. Devletin vatandaşlarını koruyor olduğunu görmek ve bu dev projede oluşacak istihdamdan dolayı halk ta memnun görünüyor. Ayrıca projeye birçok kesim de destek veriyor.

Bunun yanında uzmanlar bu duvarın felaketleri önlemekte yetersiz kalabileceğini belirtiyorlar. 2011 yılında meydana gelen felakette ise bir kasaba, beton bir duvarın korumasında kalmış ve 3,000 kişilik hane halkı kurtulmuştu. Olumlu örneklerin yanında Kamaishi şehrini koruyan 1.6 milyar dolarlık projeyle örülmüş duvar şehri korumakta pek başarılı olamamış ve yaklaşık 1,000 kişinin ölümünü engelleyememişti. Bu noktada problemin, tsunaminin yüksekliğinin tahmin edilememesi ve duvarların %100 koruma sağlayamayacağı söyleniyor.

Duvar hakkında bir başka eleştiri de manzaranın bozulması ve insanların psikolojik olarak daha depresif bir hale geleceği konusunda. Denizle yaşamayı öğrenmiş ve alışmış insanların denizden uzakta ve ya kapalı bir alanda yaşadığı hissine kapılacaklarını belirten uzmanlar, insanların psikolojik olarak durumdan etkileneceklerini belirttiler.

Bir başka korunma planı da sahil bölgelerine ekilecek fidanlarla bir bariyer ormanı yapılabileceği yönünde. Ancak bu fikir, tsunaminin ne zaman vuracağı belli olmadığından ve ağaçların büyümesinin uzun yıllar aldığından pek te olumlu karşılanmıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here