Japonya otellerde robot personeller kullanıyor

robot personeller

Japonya otellerde robot personeller kullanıyor

Japonya’da Henn na Hotels otellerde robot personeller kullanıyor. Robot personellerin bazıları insana benziyor, bazıları ise dinozora. Ön büro personeli, bekçi ve temizleme elemanları için robot personel kullanan otelin 98 odası bulunuyor.

Robot personeller

HIS Hotel Holdings’in ortak müdürü Yasuhiko Hoshi, İnovasyon Grubuna “Otellerde çalışabilecek insan sayısının nüfusun düşmesi nedeniyle daha az olacağını düşünüyoruz” dedi. Buradan yola çıkarak otel çalışanlarının robotlarla değiştirilebileceği fikrine ulaşan yetkililer Robot personeli bulunan otellerin bu yıl Japonya’da yedi tane daha açılması planladığını ve yurt dışında genişleme eğiliminde olduğunu söylüyor.

Beşinci Henn na Hotel, Tokyo’nun 2020 Yaz Olimpiyatlarına kadar uzanan otel odalarında beklenmedik sıkıntıların ötesinde, Tokyo’nun gösterişli alışveriş bölgesindeki Ginza’da bu ay açıldı. Bir başka küf markası olan Muji, 2019 baharında Ginza’da ev dekor ve giyim mağazasının üzerinde bir otel açıyor.

Robot Çalışanlar

98 odalı Tokyo otelde, insanlardan oluşan personeller, maliyetleri düşük tutmak için vardiyaları döndürmeye çalışıyor. Oda fiyatları, tek bir oda için 8,000 JPY (US $ 75), ve bölgedeki çoğu otelden önemli ölçüde daha az olan, bir çift yataklı oda için 14.000 JPY’dan başlamaktadır.

Otel ziyaretçileri pasaportlarına dayanarak ön masada android robotlar tarafından Japonca, Çince, Korece veya İngilizce selamlanıyor. Daha sonra kiosklarda check-in yapıyorlar ve oda anahtarı kartları veriliyor. Robotlar alışmak biraz zaman alsa da Tayland’lı 30 yaşındaki bir konuk, The Japan Times’a verdiği demeçte, “Robotlar oldukça güzel, ancak başta biraz korkutucu gelebiliyor” diye açıklama yaptı.

Daha şimdiden nüfus azalmasından etkileneceği düşünen Japonlar farklı alanlarda robot işçileri kullanmaya başladı. Japonya’nın düşük doğum hızı nedeniyle, ülke nüfusu 127.1 milyon olan 2010-2015 arasındaki beş yılda neredeyse bir milyon kişi küçüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here