Jeffrey Gitomer’den Satışcılara Öneriler.

Jeffrey

Satış Gurusu Jeffrey Gitomer geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da bir konferans verdi. Gitomer 80 bin abonenin okuduğu Satış Kafeini adlı bir e-bülten yayınlıyor. Bu bültenlerden birinde başarı için verdiği tavsiyeler şöyle:

– Erken kalkın: Erken kalkan para kazanır. Başkaları uyurken siz çalışın. morfikirler :Evet erken kalkmak ve sabahları yapılan iş görüşmeleri daha başarılı olmaktadır.Özellikle müşterilerinizi sabah kahvaltılarına davet edin.

– Yaptığınız işi sevin: Eğer yaptığınız işi sevmiyorsanız asla zirveye ulaşamazsınız. İşinizi ya sevin ya terk edin. morfikirler : Yapılan iş de nasıl sevilirmiş diyorsanız Herbalife danışmanlarının iş davet toplantılarına gitmenizi tavsiye ederim.

– Kendinizi ömür boyu öğrenci olmaya adayın: Geçen sene kaç kitap okudunuz? morfikirler : Kitap okumak ve kendimizi geliştirmek satış dünyasının olmazsa olmazıdır.Ama ne yazık ki iş hayatında olan ve özellikle bir çok satıcının kitap okuduğunu düşünmüyorum.

– Öfkenizi çözüm bulmaya yönlendirin: Dünyada en büyük kayıp öfkedir. Öfke olumlu düşüncenin önünü keser, yaratıcı düşünceyi engeller. morfikirler :Müşterileriniz karşısısında öfkelendiğinizi düşünmek bile istemiyorum.

– Engelleri başarıya dönüştürün: Bazen size karşı çıkanlar olabilir., bazen tümüyle reddedilebilirsiniz. Ancak, kazanana kadar direnin. Böylece kişisel ve zihinsel gücünüz artar. morfikirler :Ürünlerinize ve tekliflerinize karşı çıkanlar ve itiraz edenler mutlaka olacak.Hem de bazen değil bu durum sıklıkla da olabilir.Önemli olan sizin satışa iyi hazırlanmanız

– Tüm “hayır” sözcüklerini, “henüz değil” olarak yorumlayın: Kulaklarınızla değil kalbinizle dinlemeye çalışın. Başkalarının dediklerini yorumlama biçiminiz kaderinizi belirler. Olumlu bir tavır benimseyin morfikirler :Hayır deme nedenlerini sürekli not edin.Bir dahaki satış tekliflerinizde size önemli ipuçları verecektir.

– Her sabah yirmi dakika okuyun: Okumak sakin bir şekilde düşünmenize ve anlamanıza yardımcı olur. Başkalarının düşüncelerini anlayarak onlardan kendi başarı formülünüzü yaratmak için yararlanabilirsiniz. Başarılı olmak için en büyük şansınız okumaktır. morfikirler :Okumak az önce bahsetmiştik ama sabah okunanların hafıza da kalması daha yüksektir.Bir de okumak demişken okuduklarınızı uygulamak daha da önemlidir.Örneğin satış taktikleri üzerine bir yazı okurken onu mutlaka deneyin ve aldığınız tepkiyi kitabınızın yanına not edin.

– Televizyonu çok az izleyin, hatta mümkünse hiç izlemeyin: Tv izleyerek asla başarılı olamazsınız. Televizyona harcayacağınız zamanı çalışmaya, hazırlanmaya, düşünmeye ayırın. Zamanı boşa harcamayın, yatırıma dönüştürün. morfikirler :Bence biraz eğlenceye de vakit ayırın.Avrupa Yakası gibi.Ama genede sürekli televizyon izlememek iyi olacaktır.

– Her sabah yirmi dakika yazı yazın: Ne hakkında yazacaksınız? Istediğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Düşünce ve fikirlerinizi netleştirmeye başlayın. morfikirler :Özellikle her gün yaşadığınız tecrübeleri de yazmanızı tavsiye ederim.Geri dönüşlerde işinize çok yarayacaktır.

– Sevdiklerinizi arayın, onlara kendilerini sevdiğinizi söyleyin: Sevgi yalnızca motive etmeye yaramaz, Sevgi ilhamdır. En iyisini başarmak için ilham verici olmalısınız. morfikirler :Doğru söze ne denir.

– Kendinizi en iyisi olduğunuza inandırın: Muhammed Ali binlerce kez “ben en iyisiyim” dedi. Milyonlarca kişi de onun en iyisi olduğu konusunda fikir birliği etti. O yolculuğuna kendisini ikna ederek başladı. Siz de aynısını yapabilirsiniz. morfikirler yorumu: En iyisiyim demek yerine en iyi olmaya çalışmak sizi sürekli motive edecektir.En iyisi olmadan en iyisiyim demeniz sizi çabuk bıktırabilir.

2 YORUMLAR

  1. Bülteni bende alıyorum ama ingilizcem olmadığı için bayağı zorlanıyorum.Türkiye'de Türkçe bu tarz satış mailleri gönderen sanırım yok.Belki bir gün bizlerde böyle bir grup oluşturabiliriz.

  2. gitomer'i oldumolası sevmişimdir. yalın ve etkin bir üslubu var. türkiye için uyarlanması gereken bir çok motife rağmen yazdıklarından dersler çıkarabiliriz. sales caffeine bültenine ben de üyeyim ve çok faydalanıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here