Jim Rogers ile Para Kazanmanın 9 Sırrı

67

Jim Rogers Rogers International Commodities Index (RICI) kurucusudur. Rogers’ın tüm dünya çapında katıldığı sempozyumlarda yaptığı dünya ekonomisi, ülkelerin gelecek konumları ile ilgili ekonomik verileri analiz etmesi ile tanınmaktadır. Dünyaca tanınan ünlü yatırımcı Jim Rogers, günümüzde yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı ve nasıl para kazanılacağına dair tavsiyeler verdi. Ünlü yatırımcının önerilerinde para kazanmaya dair sıraladığı önerileri şöyle;

Jim Rogers
Jim Rogers

Asla kimseyi dinlemeyin
İnsanlar bana sürekli neye yatırım yapmak gerektiğini soruyorlar. Benim bu soruya tek yanıtım var: Beni dinlemeyin, hatta kimseyi dinlemeyin.

Bildiğiniz şeylere yatırım yapın
Sizi başarılı bir yatırımcı olmaya götürecek tek yol, hakkında derin bilgi ve deneyim sahibi olduğunuz şeylere yalnızca yatırım yapmaktan geçer.

Kendinizi dinleyin
Herkesin bir şeyler hakkında bilgisi vardır. Arabalar, moda ya da her neyse. Siz de bir şey hakkında çok şey biliyorsunuz. Eğer hangi şey hakkında çok şey bildiğinizin henüz farkında değilseniz, geriye çekilip günlük hayatınıza biraz uzaktan bakın.

Farkınıza varın
Bir doktor muayenehanesine gittiğinizde, hangi dergiyi ilk olarak elinize alıyorsunuz? Eğer televizyon izliyorsanız, hangi tür programlar ilginizi çekiyor? Bunlara dikkat ettiğinizde, kısa zamanda gerçek ilgi alanlarınızın farkına varacaksınız ve bu da sizin hangi konuda bilgili olduğunuzu gösterecek.

İlk adımı atacaksınız
İşte o andan itibaren, başarılı bir yatırımcı olma yolunda ilk adımı atacaksınız. Arabalara düşkünseniz, otomotiv endüstrisiyle ilgili bulabildiğiniz her şeyi okuyun. O zaman büyük bir şey olduğunda bu sektörde ne gibi değişimlerin yaşandığına dair daha fazla bilginiz olur.

Okuyun
Daha sonra takip mekanizması geliştirin. Ne bulursanız okuyun. Yeni bir şeylerin geliştirilmiş olduğunu ve orada sizi bekleyen fırsatların olduğunu fark edebilirsiniz.

Başkalarını görmezden gelin
Bu arada birisi sizi arayıp, yeni mükemmel bilgisayarların çıktığına dair aklınızı çelmeye çalışırsa, görmezden gelin. Sizin bilgisayarlara dair deneyiminiz yok, siz arabalara düşkünsünüz.

Herkesten önce bilirsiniz
Bildiğiniz şeylere konsantre olun ve deneyimlediğiniz değişimlere göğüs gerin. Bu şekilde değişimleri ve risk almak gereken yerleri herkesten, Wall Street’ten bile önce görebilirsiniz.

Pes etmeyin, yeniden deneyin
Bir şeyden uzun süreli kazanç elde ettikten sonra yeter demeyin. Örneğin on yıldır bir yatırımdan kazanıyorsunuz ama yeni bir şey yapmaya cesaret edemiyorsunuz. Öyle anlarda, daha önce yapmıştım yeniden yapabilirim diye düşünün.

Jim Rogers Kimdir?
1942 Alabama – Amerika doğumlu olan Jim Rogers, Quantum fonunda George Soros ile birlikte yer aldıktan sonra 1970’li yılların sonunda fondan ayrılarak kendi fonunu kurmuştur. Rogers, Quantum fonuna 10 yılda 42 kat kazandırmış oldu.

Jim Rogers aynı zamanda Rogers International Commodities Index (RICI) kurucusudur. Rogers’ın tüm dünya çapında katıldığı sempozyumlarda yaptığı dünya ekonomisi, ülkelerin gelecek konumları ile ilgili ekonomik verileri analiz etmesi ile tanınmaktadır. Hatta gelecekte tarım ile uğraşan yatırımcıların en zengin kişiler olacaklarını söylemiştir.

Jim Rogers özellikle altın ve emtia konusunda saygın bir yatırım uzmanı olarak kabul edilen ekonomistlerdendir. Birçok televizyon kanalı ve gazetede bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyen Rogers’ın öngörüleri arasında Türkiye’de yerini alıyor ve Türkiye’nin yatırım listesinde bulunduğunu ve içinde bulunduğu durum değerlendirildiği zaman birçok ülkeden çok daha iyi durumda olduğunu düşünüyor. Tepki alan görüşlerinden birisi de G20 toplantılarının zaman kaybı olduğunu, 2013 yılında büyük düşüş gösteren altının 10 yıl içerisinde aşırı yükseleceğini söylüyor. Euro Bölgesi’nin daha uzun seneler krizlerle uğraşacağını da belirtiyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here