Kadın Girişimcilere Hibe Yeni Dönemde de Devam Ediyor

Kadın Girişimcilere Hibe Yeni Dönemde de Devam Ediyor
rawpixel/pexels

KOSGEB destekleri kendi işini kurmak ve iş fikrini hayata geçirmek isteyen tüm girişimcilerin kalbini kazanıyor desek yanlışımız olmaz. KOSGEB faizsiz kredi desteği, KOSGEB nitelikli eleman desteği, KOSGEB yurt dışı iş gezilerine katılım desteği, KOSGEB AR-GE desteği gibi birçok destekle KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırmayı hedefleyen KOSGEB kadın girişimci hibe destekleri ile de ticari hayatı hareketlendiriyor.

Kadın girişimcilere hibe verilmesi belli şartlara tabi tutulsa da KOSGEB iş kurmaya kararlı olan, iş planını kapsamlı bir şekilde hayata geçiren ve ülke ekonomisine sürdürülebilir katkı sağlamak isteyen kadınları yalnız bırakmıyor. Üstelik kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar arasından sunduğu ayrıcalıklarla da sıyrılıyor. KOSGEB girişimcilik proje örnekleri incelendiğinde de KOSGEB’in girişimcilik desteklerini almaya hak kazanmak için imkansızı başarmanın gerekli olmadığı gözlenebiliyor.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Yenilendi

Ekonomik kalkınmayı hızlandırmak, istihdam sorunlarını hafifletmek ve girişimcilik ruhunu desteklemek adına KOSGEB girişimcilik destek programı yürütüyor. Başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak ve kadınların ticari faaliyetlere entegre olmasını kolaylaştırmak için kadın girişimcilere devlet desteği KOSGEB aracılığı ile sunuluyor.

Geçmiş dönemde “Girişimcilik Destek Programı” adı altında sunulan yardımlar maalesef 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla başvurularını sonlandırdı. Fakat, bu bir son olmadı; 2019 yılı dahilinde girişimciler “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” kapsamında devlet destekleri ile buluşturulmaya başlandı.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

2019 yılı itibariyle devreye alınan KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı iki ayrı başlık altında toplanıyor.

Geleneksel Girişimci Desteği ve İleri Girişimci Desteği olarak ayrışan girişimciliği geliştirme destek programı için de yine geçmiş dönemde olduğu gibi öncelikle girişimci adaylarının KOSGEB Girişimcilik Kursu katılımına hak kazanması gerekiyor.

Geleneksel Girişimci Desteği kapsamında girişimcilerin kuruluş aşamasında yaşadıkları zorlukların azaltılması amaçlanıyor ve bu doğrultuda gerçek kişi statüsünde kurulmuş işletmelere 5000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olanlara ise 10 bin TL kuruluş desteği sağlanıyor. Diğer bir destek programı ise performans desteği olarak belirleniyor. 1. Performans dönemi ve 2. Performans dönemi destekleri toplam prim gün sayısı oranına göre değişiklik gösteren tutarlarda geri ödemesiz destek sağlanıyor.

Kadın girişimcilere yönelik Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamındaki her iki destek kaleminde de avantaj sunuluyor. Geleneksel Girişimci Desteği kapsamında asgari prim gün sayısına erişen kadın girişimciler için performans dönemlerine özel belirlenen desteklere ilave 5000 bin TL ekleme yapılıyor. KOSGEB kadın girişimci desteği şartları ile genel aranan şartlar arasında bir ayrım bulunmuyor. Mevzuat dahilinde KOSGEB tarafından belirlenen destek şartları kadın girişimciler için de geçerliliğini koruyor.
İlginizi Çekebilir: Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar?
Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Performans Desteği

Geleneksel ve ileri girişimcilik destek programında iki büyük destek kaleminden biri olan performans desteği, işletmelerin faaliyetlerine devam etme ve istihdam sayılarına göre belirleniyor. Destek tutarı hesaplaması aşamasında işletmede 4A sigorta koluna bağlı tüm personellerin prim günlerinin toplam sayısı dikkate alınıyor.

Performans dönemlerinde girişimcilerin ilgili dönem dahilinde gerçekleştirdiği toplam prim gün sayıları esas alınıyor. Bu kurala göre;

Birinci performans dönemi için;
– 180-539 olan girişimciler için 5.000 TL,
– 540-1079 olan girişimciler için 10.000 TL,
– 1080 ve üstü̈ olan girişimciler için 20.000 TL,

İkinci performans dönemi için;
– 360-1079 olan is girişimciler için 5.000 TL,
– 1080-1439 olan girişimciler için 15.000 TL,
– 1440 ve üstü olan girişimciler için 20.000 TL olmak üzere toplamda 40 bin TL geri ödemesiz destek sağlanıyor. Ancak bu rakamlar kadın girişimciler için biraz esnetiliyor. Kadın girişimcilere iki performans dönemi için 10 bin TL’ye kadar ek ödeme çıkılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here