Kadın Girişimcilere Teşvikler

Kadın girişimciler için sağlanan destek ve teşvikler.
Kadın Girişimcilere Teşvikler
3 dk
Son güncellenme: 21/12/2019
İçeriğe Ait Başlıklar 1 Başlık

AB fonlarından finanse edilerek 4 kentte kurulacak olan iş merkezlerinde üç yılda 500 yeni kadın girişimcinin desteklenmesi hedefleniyor. Merkezlerde kadınlara değişik teşvikler verilecek. Türkiye'nin 4 kentinde kadın girişimcilerin sayısını artırmak hedefiyle özel iş geliştirme merkezleri kurulacak. Avrupa Birliği (AB) fonlarından finanse edilerek Kütahya, Nevşehir, Çorum ve İstanbul'un Pendik ilçesinde kurulacak olan merkezlerde üç yılda 500 yeni kadın girişimcinin desteklenmesi hedefleniyor. 

"İş Geliştirme Merkezleri"nin organizasyonunu ise Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme Birliği (KOSGEB) yürütecek. Türkiye'de ilk kez 2003 yılında kurulan ve bugün sayısı 6'ya ulaşan iş geliştirme merkezleri (İŞGEM) kapsamında kadınlara özel olarak kurulacak yeni merkezler, "Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Projesi" kapsamında "Avrupa Birliği katılım öncesi mali yardımlar"dan sağlanan bütçeyle hayata geçirilecek. 

Üç yıllık hedefle oluşturulan proje için 2006 yılında 2 milyon 220 bin euroluk harcama yapıldı. Projenin toplam büyüklüğü ise 3.5 milyon euro. İş geliştirme merkezlerinde kadın girişimcilere yönelik değişik teşvikler uygulanacak. Her bir İŞGEM’de en az 20 işletmeye yer verilmesi öngörülüyor. Organizasyonu yapacak olan KOSGEB'in Başkanvekili Bayram Mecit, kadın girişimciler için kurulan İŞGEM'lerin kısa sürede başarıya ulaşacağını belirtiyor. 

Bir yıldır altyapı çalışmaları ile uğraştıklarını söyleyen Mecit, kadın girişimcilerin, ellerindeki her tür projeyle kapılarını çalabileceklerini söylüyor. Mecit, "Param yok, bilgim yok gibi bahaneleri ortadan kaldırıyoruz. Bunun da ötesinde kadınları cesaretlendirmek istiyoruz. Çünkü kadınların iş disiplini gerçekten çok yüksek. Birçok alanda erkeklerden daha kolay başarıya ulaşabilirler" diyor. 

Başvuruların KOSGEB merkezlerine ve şu anda faaliyet gösteren 6 İŞGEM'e yapılabileceğini anlatan Mecit, projenin ayrıntılarını ise şöyle özetliyor: "Başvurular başlayabilir. Gelen başvuruları önce uzman ekibimiz tarafından değerlendireceğiz. Eksikleri varsa yol göstereceğiz. Tabii her projeyi kabul edemeyeceğiz. Ancak onlara da başka imkânlar sunmayı planlıyoruz. Projesi kabul edilen kadın girişimciye projesine göre ücretsiz yer tahsis edeceğiz. Bu yerler üretime de uygun olarak inşa edildi. 

KOSGEB'in 48 ayrı alandaki desteklerinden de işkollarına göre yararlanmaları mümkün olacak. Örneğin paketleme konusunda yatırım hedefleyen bir kadın girişimciye sektöre ait bilgi ve portföy de sunacağız. 3 yıl sürecek bu desteklerin sonunda girişimci yerini başka girişimcilere bırakmak üzere İŞGEM'den ayrılacak." Kütahya'da hedef 100 kadın "İş Geliştirme Merkezleri"nden birinin kurulacağı Kütahya'nın Belediye Başkanı Mustafa İça, merkezin kentin kaderini değiştirebileceğini söylerken ilk aşamada çevre iller de dahil olmak üzere 100'e yakın kadın girişimciye ücretsiz olarak, bina temini, ortak makine-ekipman kullanımı, sekreterya hizmetleri, işletme geliştirme danışmanlığı sağlayacaklarını ifade ediyor ve şunları söylüyor: "İŞGEM'ler, küçük girişimcinin iş kurmasını ve gelişmesini destekleyen, dolayısıyla da işletmelerin hayatta kalma ve büyüme olanaklarını artıran bir proje. Kütahya kadını çalışmayı seven bir gelenekten geliyor. 

Ağırlıklı yatırımı ise çini ve işlemeli tekstil üzerine bekliyoruz." Öte yandan Pendik Belediyesi ise 35 kadına ücretsiz yer için Kiptaş Sosyal Konutları Ticaret Merkezi'ni tahsis etti. Bu merkez de kısa süre içinde faaliyete geçmeye hazırlanıyor. İŞGEM'LERİN İSTİHDAM SAYISI Tarsus 290 Van 200 Adana 285 Ereğli 105 Mersin 0 Eskişehir 59 İŞGEM'de istihdam maliyeti düşük Bu arada 2003'te başlayan İş Geliştirme Merkezleri Projesi (İŞGEM), küçük bir yatırımla istihdam sağlanmasında oldukça başarılı bir model olarak öne çıkıyor. Türkiye'de bir kişilik istihdam yaratmak yaklaşık 130 bin dolara mal olurken İŞGEM'lerde bu rakam 4261 dolara kadar düşüyor. Şimdiye kadar açılan 6 İŞGEM'de sadece 5 milyon dolarlık yatırımla 1200 kişiye iş sağlandı. İŞGEM'lerde girişimciler 3 yıl sonra bölgeden ayrılarak yerlerini yeni girişimcilere bırakıyor. İŞGEM'ler “işletme kuluçkaları” ya da “KOBİ fidanlığı” olarak da adlandırılıyor. 

Bu merkezler, bünyelerinde barındırdıkları yeni işletmelere, yönetim danışmanlık desteği, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda işyeri mekânı ve ofis hizmetleri sağlıyor. Dünyada faaliyette bulunan 4 bin civarında İŞGEM bulunuyor. Türkiye'de ise Eskişehir, Adana, Ereğli, Van, Mersin ve Tarsus olmak üzere 6 adet İŞGEM bulunurken, Elazığ, Yozgat, Diyarbakır, Samsun ve Van'da da ikinci bir merkezin açılması planlanıyor. Engelliler ve emeklilere yönelik projeler de hazırlık aşamasında.

Kadın Girişimcilere Uygulanacak Teşvikler

  • İşyeri ofis harcamaları karşılanacak. 
  • İş kuma ve yatırım yaptığı sektör hakkında eğitimler verilecek. 
  • İşyerinde 5 kişiye kadar çalışanın yarım maaşı ve sigortası ödenecek. 
  • Çalışanlara ücretsiz yemek, şirkete ise reklam ve tanıtım desteği sağlanacak. 
  • Sekreterya hizmetleri, işletme geliştirme danışmanlığı gibi hizmetler de sunulacak. 
  • 3 yıl sürecek destekler sonunda girişimci İŞGEM'den ayrılacak.
Bu içeriği oylayın
4.00, 1 Oy
Yorumlar (15)
sener 78 ay önce
İstanbul büyükçekmece sahilinde bufeye ortak aranıyor tercihen Kokorecci detaylar için arayınız 05077024842 nisan 15 son gündür
nermin 92 ay önce
ben çokugraşdım ama olmuyo
ayhan 94 ay önce
merhabalar ...bende yıllardır başkalarının işinde az maaşla çok iş yapmaktan yoruldum .insan ilişkilerim kuvvetli sorun çözme stresle başa çıkma ve pozitif düşünen pozitif hareket eden biriyim , sahada olmayı seviyorum , insanlara yakın olarak çalışma temposunu uygugum ...1 kızım var üniv . bitirdi birlikte yaşıyoruz ...Artık kendime ait bir işim olsun ve sevgimi iş birikimlerimi harmanlayıp coşkuyla kendi işimde sunmak istiyorum , zaman geldi de geçiyor demeden , artık uyanma ve güçlenme zamanı diyorum ve sizlerden destek ve yönlenme bekliyorum ...teşekkürler :) / saygılar.
gülten 96 ay önce
Merhaba Ben İstanbul 'da ikamet ediyorum.Home ofis olarak işyerim var. Modelhane açmak istiyorum.fakat gerekli sermayem yok.Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz? Bu işi yapmak için eğitimlerim çok var.Teşekkürler
nuray tunçyürek 97 ay önce
gözleme dükkanı açak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum vee geliri iyi olacak bir yerde olması gerekir
Parasempatik 101 ay önce
Mihriban Hanım; iletiniz hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz. parasempatik@windowslive.com mihriban tunayalı # . bende bursanın karacabey ilçesinde ikamet ediyorum 37 yaşındayım kızmeslek lisesi mezunuyum elim el sanatlarında oldukça iyi ama yıllardır ev hanımıyım eşimden ayrı yaşıyorum 18 yaşında öss ye hazırlanan kızım ve lise 1 e giden oğlum var benim yanımda yaşıyorlar babalarından hiçbir destek almıyorumonlara gelecek hazırlamak eğitimlerine devam ettirebilmeleri için iş yeri açmak istiyorum yazdıklarınızı okudum harika geldi bu konuda bana yardımcı olurmusunuz. ilginize şimdiden teşekürlerimi sunuyorum …saygılarımla ….
belgin şahin 102 ay önce
Merhaba, ben Antalya Konyaaltında ikamet ediyorum. 30 yaşında Bankacılık ve Sigortacılık mezunuyum. Bir süre ahşap boyama üzerine kurs gördüm. Yaptığım çalışmalar genellikle çok beğeniliyor, yaratıcı olduğum söyleniyor. Ben de bu işi çok zevk alarak yapıyorum. Şu anda işsizim ve ahşap boyamayı hobi olarak değil de iş olarak yapmayı çok istiyorum. Yaptığım çalışmaları pazarlayabileceğim bir yer bulmama yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
ceyda yeysideş 102 ay önce
cız bız köfte üzerine iş yeri açmak istiyorum alanya mahmutlar da ikamet ediyorum yaşadıgbım şehir turizm e açık bölge desteginizi bekliyorum teşekkürler
Arife Küçükoğlu 102 ay önce
Ben Aydının Merkeze Bağlı Umurlu Beldesinde İkamet Etmekteyim. . Ev Hanımıyım Ama Birşeyler üretmek, Faydalı Olmak ve Kendi İşimi Kurmak istiyorum. Faaliyet göstermek istediğim konu KARTON KOLİ ve KARTON AMBALAJ Üretimi Yapmak istiyorum bunun için bana gerekli bilgiyi verirseniz çok menun olurum. Saygılarımla.
rosa impex 103 ay önce
Yüz bakım ürünleri, El bakım ürünleri, Ayak bakım ürünleri, Saç bakım ürünleri, Spa – masaj ürünleri, Otel buklet ürünleri, Profesyonel kuaför ürünleri gibi çok farklı kategorilerde 300′ün üzerinde geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Rosa Impex Türkiye geneline bayilik veya satış yapacak kişiler arıyoruz..Dilerseniz detayları görüşebiliriz. www.rosaimpexturkey.com info@rosaimpexturkey.com
Filiz B. 158 ay önce
Sevgili Girisimci Adaylari, Yukarida gordugum kadariyla, Kadin Girisimcilere Destek basligi altinda once Kisgem projesi tanitilmis. Ama ondan sonra girilen mesajlarda o kadar cesitli yorumlar ve farkli anlatimlar var ki, kafa karisikligi veya bir fon beklentisi yaratmamasi icin, sadece ve sadece KISGEM Projesi hakkinda bir aciklama yapma geregi duyuyorum. Projemiz, dunya genelinde "kulucka merkezleri" ya da "inkubator" olarak adlandirilan fiziksel bir ortamda yer alan, yeni girisimcilere ayaklari uzerinde durana kadar (maksimum 3 yil olmak uzere) cok ucuza islik/atolye tahsis ederek destekler. "Mali bir yardim" maalesef bizim projemiz kapsaminda yoktur. Is fikri konusunda da, projemiz kapsaminda kimseye yonlendirme yapilmaz. Proje, kendi isini KISGEM'de kurmaya karar vermis, "gercek bir is fikri olan" ve de merkezimize yazili basvuru yapmis kadin girisimcilere Pendik'te bulunan 3 katli ismerkezinde, cok ucuza kiralik yer tahsis etmektedir. Talebin coklugu ve yerimizin kisitli olmasi sebebiyle en iyi projeler (girisimciye zarar vermeyecek ve gercek bir arastirma sonunda hazirlanmis projeler) Icra Kurulu huzuruna getirilerek, secilmekte ve desteklenmektedir. Destekler kesinlikle maddi degildir, girisimcinin dunyanin heryerinde oldugu gibi burada da cok az miktarlarda da olsa "risk alma sorumlulugu" bulunmaktadir. Desteklerimiz inkubator olarak adlandirilan, kulucka merkezi mantiginda kurulan, dunyanin diger ulkelerinde bulunan diger merkezlerdeki desteklerle paraleldir. Desteklerimiz, "is fikri olan" kadin girisimcilere, kendi kanatlariyla ucana kadar, ihtiyac duyduklari konularda, ucretsiz, pazar analizi ve is plani hazirlanmasi konusunda egitim, satis ve pazarlama danismanligi ve islerini gelistirme konularinda kocluk hizmetlerinden ibarettir. Ayrica Kisgem'de yer alanlar ucuz isliklerde calismanin yaninda, 24 saat guvenlik, santral, faks, telefon, egitim ve toplanti odalari gibi ortak kullanim alanlarinin olanaklarindan da faydalanmaktadirlar. 27 Subat 2008 tarihinde duyurusu yapilan Pendik Kisgem'e 5 ay icinde yazili basvuru yapan, 130 kadin girisimci adayindan sadece 15 tanesi secilmistir. Toplam 30 islik bulunan Pendik KISGEM'de halen girisimci adaylarinin basvurulari kabul edilmekte ve titizlikle secilmektedir. Daha ayrintili bilgi icin asagidaki linkten merkezimiz ve proje hakkindaki roportaja ulasabilirsiniz. http://www.tebkobitv.com/screen.aspx?prg=602 ya da Basvurularla ilgili bilgi almak ve basvuru formu istemek icin, Kisgem Sekreteryasini 0 216 5964464 nolu telefondan arayabilirsiniz Bilgilerinize Saygilarimla
arif koçak 139 ay önce
Kadınlar el emekleriyle ekonomiye can veriyor Manisa’da Arif Koçak tarafından kurulan internet sitesi, ürünlerini pazarlamak isteyen ev hanımlarına imkân sağlıyor RIDVAN KÖRPE ( MANİSA ) Manisa'da genç girişimci Arif Koçak (29) tarafından 3 ay önce kurulan "www.albitiyor.com" isimli internet sitesi el emeği göz nuru ürünlerini pazarlamak isteyen Manisalı ev hanımlarının buluşma adresi oldu. 90 günde 1800 ev hanımının üye olduğu sitede el işi patikten iğne oyasına kadar her türlü çalışmasını sergileyip müşteri arayan Manisalılar ev ekonomisine sanal dünya yardımıyla katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadı. Krizde her platformda dile getirilen "Ekonomiye can verin" sloganından yola çıktığını belirten sitenin kurucusu Arif Koçak, bir reklam filminden esinlenerek Manisalı kadınlara hitap edecek site kurmaya karar verdiğini belirtti. Sanal ortamda pazar oluştararak, çalışmayan, ancak aile bütçesine katkı sağlamak isteyen kadınlara hizmet etmeyi arzuladığını anlatan Koçak, "Sitenin kuruluşundan sonra yaptığımız reklam ve tanıtım sayesinde bugün il genelinde ve çevre illerde 1800 üyeye ulaştık. Sitemize üye olan kadınlar genellikle 35 yaş ve üzeri, çalışmayan bayanlardan oluşuyor" dedi. KATKI VERİYOR Manisalı ev hanımlarının yaptıkları elişi süslemeler, havlular ve çeşitli hediyelik eşyalar ve benzeri ürünleri siteden pazarladıklarını belirten Koçak, "Biz de üye olana verdiğimiz kotanın dolmasıyla birlikte müşterimize çeşitli hediyeler gönderiyoruz" dedi. Koçak, ev hanımlarının yaptığı satışlarla hem kendi ekonomilerine hem de eşlerine yardımcı olacak seviyeye geldiğini ifade etti. 'İsmi oylama ile bulduk' Sitede satış yapmak isteyen bayanlara yönelik 'el emeği' kategorisi oluşturduklarını belirten Koçak, "Sitemizin ismi için arkadaş grubumuz içinde oylama yaptık ve bu ismi bulduk. Daha sonra ev hanımlarına da hitaben 'el emeği' kategorisini oluşturduk. Gördük ki en fazla büyüyen ve gelişen kategori o oldu. Evinde bilgisayar ve internet kullanan tüm ev hanımlarına açık olan bu site bugün gördüğü ilgi ile layık olduğu yere doğru ilerliyor" dedi.
Musa AYDIN 155 ay önce
NE İŞ YAPARSANIZ YAPIN BİLGİSAYAYARINIZ YADA CEP TELEFONUNUZ VARSA GÜCÜNÜ BİLİYORMUSUNUZ BU GÜCÜ KULLANABİLİRSİNİZ NASILMI DERSENİZ OKUYUN HERKES İÇİN OLAN İŞ İMKANINDAN YARARLANINIZ VAKİT NAKİTTİR DİYORSANIZ BAŞKALARININDA İŞ YAPMALARINI DESTEKLERSENİZ TAM SİZE GÖRE İŞ OLDUĞUNU UNUTMAYIN ARTIK DÜNYA ÇOK KÜÇÜLDÜ VE YAKINLAŞTI BU SAYEDEDE TİCARETTE KABUK DEĞİŞTİRİYOR SİSTEM SAYESİNDE TİCARET BU KADAR KOLAY MIYMIŞ DİYEBİLİRSİNİZ,SİSTEMİ OKUMADAN VE ANLAMADAN ASLA ÖN YARGILI OLMAYIN MEMURLAR EMEKLİLER ÖĞRENCİLER EV HANIMLARI VE PART TİME İŞ YAPMAK İSTEYENLER İÇİN İŞİNİ ASLA ENGELLEMEDEN YAPABİLECEKLERİ BİR İŞLE KARŞI KARŞIYASINIZ HİÇBİR KÜLFETİ OLMADAN YAPILABİLEN BU SİSTEM TÜM TÜRKİYEDE HERKESİN MUHAKKAK YA KENDİSİ YADA BİR DOSTU TANIDIĞI İŞ ARIYORDUR ONUN İÇİN BU İLANIMIZ HERKESİ İLGİLENDİRİYOR BENCE HEMDE İLGİLENENLERE DE YAPMIŞ OLDUĞU İŞ NE OLURSA OLSUN İŞİNİ ENGELLEMEYECEK ŞEKİLDE YAPABİLECEĞİ BİR FIRSATI ALTTA VERECEĞİM LİNKİ TIKLAYARAK İŞİN ÖZÜNÜ ÇOK DAHA İYİ ANLATAN HEMDE SİSTEME HEMEN GİREREK İŞ YAPMAK İSTEYEN YADA CEVRESİNDEKİ KİŞİLERE SİSTEMİ ANLATARAK İŞTEN KENDİLERİNİNDE KAZANÇ ELDE ETMELERİNE İMKAN TANIYAN SİSTEMİ TÜM TÜRKİYENİN İŞ ARAYANLARINA SUNMAK VE İŞ ARARKEN İŞ VEREN DURUMUNA GELMEK İSTEYENLER İÇİN ÇOK GÜZEL FIRSATTIR HEMDE HİÇBİR YÜKÜMLÜLÜK OLMADAN YANLIZCA ÜYELİK BİLGİLERİNİZ SİZİN ADINIZA OLACAK OLAN İNTERNETTE SİZİNDE SAYFANIZ OLAN SİSTEMİ İNCELEYİN VE KARLI BİR İŞE ORTAK OLUN http://www.erolmarketing.org/ref.aspx?rcn=T075562921 MÜKEMMEL FIRSAT KAÇIRMAYIN m.s.y.d.n@hotmail.com ÜYELİK İŞLEMLERİNİ TAMAMLAYANLAR 15 ÇEŞİT ÜRÜNÜ (herkese lazım olan ürünler) KARGOYLA KATOLOĞLARLA BİRLİKTE ADRESLERİNE ULAŞTIRILIR
leo 140 ay önce
slm , bende bir iş kurmak istiyorum fakat henüz ne üzerine çalışmak istediğimi bilmiyorum, öncelikle benim yapmak istediğim iş faal, ve sıkıcı olmamalı yani işimi severek yapmalıyım bunun içinde kafe,ve ya emlak işi olabilir diye düşünüyorum .tabi bunun içinde sermaye gerekli şuan bukadar sermayem yok fakat herne iş olursa olsun öncelikle o iş yerini idare edebilmenin önemli olduğuna bunun içinde bilgi ve beceriye ihtiyaç olduğuna inanıyorum tabi bu durumda eğitim şart ,işte tam burada şunu söylemek istiyorumki benimde günlerdir yaptığım araştırmalarda aradığım şu ben bir işyerini idare edebilmek ve o işyerinden para kazanabilmek için hangi eğitimleri ve nerden almalıyım . Ankarada oturuyorum fakat şuana kadar tam bir bilgiye ulaşamadım okadar çok kurs ve girişimciler için destekten bahsediliyorki nereye müracaat ettiysem hala kafamda netleşmiş birşey yok, keşke tarım bakanlığı, turizim bakanlığı vs gibi bizim gibi iş yeri açmayı düşünen insanların müracaat edebilecekleri ve orda işletme,muhasebe, işhukuku vs,ticari hayatta bilmesi gereken herşeyin eğitimini ücretsiz alabileceği ve deneyimli kişiler tarafından yönlendirilebileceği bir birim olsaydı yada varda benmi bilmiyorum? yukardada bahsettiğim gibi araştırdım işgem,işkur,kosgeb,vs bunun gibi birsürü ayrı ayrı yerler telefon açıyorsunuz tam cevap alamıyorsunuz inanın okadar müracaata rağmen şuanda sadece bilgi kirliliği yaşıyorum, ben hiç bir kuruma bağlı deilim veya biryerde çalışmıyorum veya işyeri sahibide deilim bu bahsettiğim birimler bişekilde bir kesime hitap ediyor.. ben sadece eğitim almak istiyorum, bu niye bukadar zor
Celil AKYOL 125 ay önce
Buraya yorum yapan herkese selamlar. Ben Yatırım, Finans ve kobi danışmanlık hizmetleri yapmaktayım. Yorumları okudum bir çok kadın girişimci olduklarını ve bir şeyler yapmak istediklerinden bahsediyorlar. Çok güzel şeyler bunlar. En azından karar vermiş olmalarıda büyük bir cesaret işi. Ben buradaki bayanlara tavsiyem, önce kendilerini tanımaları, güçlü ve zayıf yönlarinin analizlerini yapıp yapacakları işle ilgili finansın nereden, nasıl temin edeceğini ve hangi yöntemle bu finansı kontrol etmesi gerektiği konularında insanlardan destek istemelidirler. insanlar bilgi, beceri, istek ve inançları doğrultusunda yaptıkları işlerde başarılı olurlar. Bu bir genel kuraldır. Artık kendi ayaklarımın üstünde durmak istiyorum, artık birşeyler yapmak istiyorum, evde çalışarak ekonomik özgürlüğümü sağlamak istiyorum gibi talepler kısa vadede çözümler değil. Kişi ne yapmak istediğine önce karar vermeli daha sonra bunları hayata geçirme aşamasında çevresinden destek almalı diye düşünüyorum. Ayrıca, ilginç projeleri olan bayanlarda yorum yazmışlar. Onlarada tavsiyem Tübitak, kosgeb ve ticaret bakanlığının Teknogirişim sermaye destek paketleride bu bayan arkadaşlara ar-ge ve inovasyon konularında yol gösterici olabilir diye düşünüyorum. daha detaylı bilgi alışverişinde bulunmak isteyen girişimci bay bayanlar için mail adresimi yazdım. Şimdiden başarılar herkese....
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.