Kadınlar için En İyi Şirketler

Türkiye’deki şirketler de aynen Nietzsche gibi düşünüyor olmalı. Bu yıl FORBES TÜRKİYE’nin ikincisini hazırladığı “Kadınlar için En İyi Şirketler” araştırmamız, mevcut söylemi onaylıyor: Kadınlara üst kademede yer yok, yönetim kurullarının kapısı ise aile üyesi değilseniz, kapalı! Buna karşılık toplam çalışan sayısında ve orta kademede kadınlar lehine daha dengeli bir dağılım var.


“Kadın, Tanrı’nın ikinci hatasıdır” diyen Friedrich W. Nietzsche’nin bu sözünün patronlar imza atar mı bilinmez ama yönetimde onlara yer vermedikleri aşikar. Neyse ki bu sözü yanlış bulan şirketlerin sayısı da az değil.


238 bin 984 çalışanı kapsayan araştırmada ilk 100’e giren şirketleri listelendi. Türkiye’deki toplam 23 milyon kişilik istihdamın yüzde 1’ini oluşturan bu yılki listenin ilk sırasında Fiba Grubu’nun Marks & Spencer’ı var. Şirket her alanda diğerlerine göre ezici bir üstünlüğe sahip. Genel ortalamada en yakın rakibinin 10 puan üstünde yer aldı. Bu yıl 100’ün altında çalışan sayısına sahip olan şirketler liste dışı bırakıldı. Bu kural sadece Coca Cola Company için bozuldu. Çünkü şirkette gerçekten istisnai bir durumu var. 86 çalışanı olan şirket, kadın egemenliğinde yönetiliyor: Üst kademe yönetimin yüzde 87,5’i kadın.


Genel tabloda ise toplam kadın çalışan sayısı yüzde 43,8’e ulaşmış durumda – ki bu rakam geçen yılki araştırmamızda da aynıydı. Finans, ilaç, hızlı tüketim ve çağrı merkezi şirketlerinde ise kadın çalışan sayısı, ezici farkla erkeklerden daha fazla. Örneğin Marks & Spencer’da kadın çalışan oranı yüzde 71,3. Bankacılık sektörünün birincisi Akbank’ta yüzde 55. Bankacılık sektörü üçüncüsü Koç Finansal Hizmetler’de bu rakam yüzde 61’e kadar çıkıyor.


Orta kademede ise oran yüzde kadın yönetici oranı genel toplamda 38,8’e düşmesine rağmen nispeten dengeli bir yapı var. Ama bu oran, geçen yıl hazırlanan ilk listede yüzde 42’ydi -yüzde 7,5’lik bir düşüş var. Orta kademenin birincisi yine Marks & Spencer – yüzde 78.


Bu tablo, bir kademe yukarıda tersine dönüyor: Toplam 3,510 üst düzey profesyoneli kapsayan değerlendirmede kadın yönetici oranı yüzde 28,7 ile sınırlı kalıyor. Araştırmaya katılan dokuz şirketin üst kademesinde hiç kadın yok. İyi haber; bu oran geçen yıla göre 1 baz puan artış olduğunu gösteriyor. Ama yönetim kurulu katına çıkıldığında oran yüzde 16,6’ya kadar iniyor. Üstelik bu rakam içinde aile üyelerinin oranı yüzde 70’den fazla.


Nihayetinde kadınlar açısından bu yıl da değişen bir şey yok. Ama araştırma sürecinde FORBES gayet ilginç sonuçlara ulaştı. Örneğin kadın çalışan sayısının yüksek olması, artık şirketlerin önemsediği bir konu. Bunu prestij meselesi olarak görüyorlar. Diğer taraftan tam da bu nedenle kadın çalışan sayısını açıklamaktan çekinen çok fazla şirket oldu. Bu da yılın züğürt tesellisi sayılabilir.


2011 YILI


İş Bankası: 12.036
En çok kadın çalışanı olan şirket.


TAV: 13.242
En çok erkek çalışanı olan şirket


Mapfre Genel Sigorta: %75
En yüksek kadın çalışan oranı


Alışan Şirketler Grubu
Erkek çalışan oranı % 96


Marks & Spencer’da orta kademe kadınların: %78,2


1.102
Vakıfbank’ın orta kademe kadın çalışan sayısı


1
Yeşil Kundura’nın orta kademe kadın çalışan sayısı


9
Üst kademede kadın olmayan şirket sayısı


42
Garanti Bankası’ndaki üst düzey kadın yönetici sayısı


15
Üst kademe kadın profesyonel oranı yüzde 50’den fazla olan şirket sayısı


53
Yönetim kurulunda kadın olmayan şirket sayısı


7
Coca Cola Company, Pfizer ve Deloitte’un yönetim kurullarındaki kadın üye sayısı


Oya SENER / Fiba Grubu Perakende Grubu Başkanı
Bu araştırmada ön sırada olmak benim için mutluluk verici. Bir anlamda iş hayatında kadınlara şans tanındığında ne kadar başarılı olduklarının göstergesi. Bizim grubumuzda kadın çalışan oranının bu kadar yüksek olmasını bulunduğumuz perakende sektörüyle de ilişkisi var. Gerçekten iyi sonuçlar üreten kadın ağırlıklı bir ekibimiz var. Ancak finans, lojistik gibi destek birimlerinde erkek çalışma arkadaşlarımız var. Grubumuzda orta ve üst kademelerde kadın çalışan ağırlığı da dikkat çekici bir şekilde yüksek. Bünyemizde bulunan Marks & Spencer, GAP ve Banana Republic markalarının genel müdürleri kadın. Rusya ve Ukrayna operasyonlarımızda da kadın ağırlığı yüksek.


Türkiye’de kadın çalışan sayısı her geçen gün artıyor ama yönetim kademesinde ve özellikle yönetim kurullarında kadınlara fazla yer verilmiyor. Ancak bizim şirketimizde bu tür görevlendirmeler cinsiyetten bağımsız yapılıyor. Ben de 10 yıllık bankacılık kariyerinin ardından patronum Hüsnü Özyeğin’in davetiyle perakende sektörüne adım attım. Bugün üç önemli markayı bünyesinde barındıran hazır giyim perakendesinin önemli bir şirketi haline geldik. Rusya ve Ukrayna operasyonlarının bize bağlanmasıyla bölgedeki etkinliğimiz de arttı. Tüm bunlar sadece şans faktörüyle açıklanamaz. Bu başarıyı özverili, titiz ve sabırlı bir takım çalışmasının sonucu olarak düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here