Kadınlardan örnek olacak bir girişim

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, AB Mesleki Eğitim(LDV) Projeleri kapsamında 11 Avrupa ülkesi ile ortaklaşa hazırladığı “Kendi İşini Kurmada Yeniden Yapılanma İçin Kadın Girişimi” projesine ev sahipliği yapıyor.
Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Letonya’nın koordinatörlüğünde, Hollanda, Polonya, Kıbrıs, Belçika, Danimarka ve Portekiz’in ortaklığında yürütülen proje kapsamında yerel düzeyde sosyal ortak GİŞKAD, “kırsal ve dezavantajlı bölgelerdeki kadın girişimciyi kendi işini kurma ve iş yerinde yeniden yapılanma için teşvik etmeyi” amaçlayan 2 yıllık proje çerçevesinde Mersin’e gelen heyeti ağırladı.
GİŞKAD Başkanı Cavidan Demirağ, dernek binasında gerçekleştirilen ziyarette, yaptıkları çalışmalar hakkında heyete bilgi verdi. Derneğin misyonu ve hedefini anlatan Demirağ, şunları söyledi:
“GİŞKAD geleceğin iş dünyasına girişimci, nitelikli, üretken kadınlar kazandırma yolunda ilerliyor. Kendi işini kurmuş, başarıyı yakalamış 70 üyemiz var. Üyelerimizin yurt içinde ve yurt dışında iş yapmaları konusunda bir takım çalışmalar yapıyor, çoğalmaları konusunda projeler hazırlıyoruz. Yola çıktığımız Mersin en büyük lojistik üst olmaya aday bir kent. Kadınlarımızın dış ticaret, ihracat yapmaları konusunda yoğun çaba harcıyoruz. Derneğimiz kurulduğu günden bu güne çeşitli toplantılara ve seminerlere ev sahipliği yaptı. Mersin’de bizim gibi girişimci iş kadınları profili sizlere göstermekten gurur duyduk. 2 yıl önce başka ülkelerden iş kadınları ile kentimizdeki iş kadınlarını bir araya getirerek görüşme yapmalarını sağlamak amacıyla iş forumu gerçekleştirdik. Bu foruma 400 kadın katıldı. Kentimizi çok iyi tanıtabildik ki yurt dışında çok önemli 3 iş forumuna davet edildik.”
Katıldığı toplantılardaki deneyim paylaşımlarından çıkardığı sonuçlar hakkında da bilgi veren Demirağ, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar için ortak proje geliştirme önerisinde bulundu.
Kentin en önemli üretim sektörünün başında tarımın geldiğine işaret eden Demirağ, “Tarımda en önemli sektör narenciye. İçimizde tarımla uğraşan çiftçi kadınlarımız da var. Çok sayıda ülkeye ihracat yapıyorlar” dedi.
Sorunları da yanıtlayan Demirağ, geçtiğimiz yıl Mersin Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri proje hakkında bilgi vererek, şunları ifade etti:
“Mersin’de işsiz olan çok sayıda genç kızımız var. İş-Kur ile El Ele Projesi’ni hayata geçirdik. Projenin amacı, genç kadınlara eğitim vermek, iş isteyenlere istihdam sağlamak, iş kurmak isteyenleri de belirli kuruluşlara yönlendirmekti. Ayrıca çalışan kadınlarımız için de hazırladığımız proje ile 68 genç kızımıza yönetici asistan semineri verdik.”
Heyetteki kadınlardan önümüzdeki Kasım ayında düzenlemeyi planladıkları Uluslararası Kadın Meslek Kurultayına katılarak bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını istedi.
Dernek üyesi kadınların katılımı ile karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı toplantı sonrası Demirağ, heyettekilere yöresel kıyafetli oyuncak bebek hediye etti.
İçel El Sanatları Vakfı’nı(İÇEV) ziyaret eden heyet, daha sonra GİŞKAD üyesi Gökçen Çakır’a ait Eren Tarım narenciye paketleme fabrikasında incelemede bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here