Kadınsı e-postalar kariyerden yiyor

İşyerinde Cinsiyet ve İletişim” isimli kitaba göre kadınlar, karşılarındaki kişi ya da kurumlar tarafından daha fazla ciddiye alınmak için e-postalarda daha sert bir üslup kullanmayı öğrenmeli. Çünkü ‘süslü ifadeler’ güven kaybı yaratıyor.

E-postalar, günlük iş hayatında kullanılan en önemli iletişim araçlarından biri haline geldi. Sadece kişiler arası günlük yazışmalarda değil, şirketler arası haberleşme ve bilgi iletiminde de vazgeçilmez bir yere sahipler. Ancak e-postaların üzerindeki tartışma perdesi bir türlü kalkmıyor. En son e-postalarda kullanılan iletişim dili türleri ve cinsiyet farkları üzerine ilginç bir araştırma açıklandı.

Kadınlar e-posta riskiyle karşı karşıya İngiltere’de yayımlanan Times gazetesinin haberine göre kadın çalışanlar, kullandıkları e-posta dili nedeniyle iş ortamında güven kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Gönderdikleri mesajlarda resmi yazışma dilini başaramadığı iddia edilen kadınların, farkında olmadan kariyerlerine zarar verebilecekleri belirtiliyor.

İngiltere’de yayınlanan “Gender and Communication at Work” (İşyerinde Cinsiyet ve İletişim) isimli bir kitaba göre kadınlar, karşılarındaki kişi ya da kurumlar tarafından daha fazla ciddiye alınmak için işle ilgili mesajlarda daha sert bir üslup kullanmayı öğrenmeli.

Erkek ve kadın arasındaki farklar
Aynı araştırmaya göre erkek ve kadınlar arasında e-posta üslupları konusunda ciddi farklar bulunuyor. Bazı kriterlerle bakıldığında herhangi bir e-postanın bir kadından mı yoksa erkekten mi geldiğini doğru tahmin etmek zor değil. Erkekler deyim yerindeyse sadede direkt gelirken, sosyal ve duygusal konuları es geçiyor. İncelikli sözlere nadiren yer veriyorlar. Hızlı, net, keskin ve hatta agresif tona yakın bir ifade kullanıyorlar.

Kadınlar ise e-posta yazarken konuya en son geliyor. Öncesinde mesaj attıkları kişinin hatırını soruyor, hafta sonunun nasıl geçirdiği gibi konular sıralıyorlar. Kadınlar, ayrıca çiçekli ifadeler kullanıyor ve mesajları olabildiğince kişiselleştiriyor. Mesajlarda kendilerini öne çıkarmayı seven kadınlar “Ben” sözcüğünü çok sık kullanıyor.

Şeffaflık Bir Risktir
Kadın ve erkek arasındaki farkın bu kadar açık olması kadınların aleyhine bir durum yaratıyor. Kadınların uzun mesajlar yazmasının zaman kaybı olarak nitelendirildiğini belirten Prof. Dr. Davidson, “Daha da kötüsü ciddiye alınmamaya neden oluyor.

Teknik raporlar ya da önemli iş yazışmalarında kısa, öz ve açık ifadeler kullanılması şart. Aksi taktirde güvenilirlik ortadan kalkıyor” diyor ve göndermeden önce mesajların gözden geçirilmesini tavsiye ediyor.

Biyolojik fark
E-postalarda da görülebilen cinsiyet farklılığının nedenlerini sorduğumuz uzman psikolog Erdal Usluer, kadınların süreci, erkeklerin sonuçları anlattığına dikkat çekiyor. Usluer, “Erkeğin gözünden bakıldığında kadınların tutumu bir dezavantaj.

Erkeklerin istediği gibi sonuç odaklı mesaj yazmaya özen gösteren kadınların, bu durumu değiştirme gücü elde edene kadar gerçeğe uyum sağlaması gerekiyor” diyor.

Erkek dünyasında onlar gibi savaş
Kadın ve erkek arasındaki biyolojik farklılığın altını çizen Psikolog İbrahim Ateş ise kadınların daha sosyal olduğunu, daha fazla kelime kullanarak kendilerini ifade etmeye çalıştıklarını anlatıyor.

Ateş, özellikle erkek yöneticileri olan kadınların iletişim ve etkili ifade gibi eğitimler alarak kendilerini erkek dünyasına hazırlamasını tavsiye ediyor.

İŞ KADINLARI İÇİN İLETİŞİM NOTLARI
â–ºAmacı tanımlayın, bu amaca ulaşıp ulaşılmadığını sorgulayın.
â–ºŞirinlik muskası olmayın.
â–ºGayri ciddi görünmeyin.
â–ºKısa, öz ve açık ifadeler kullanın.
â–ºMesajı göndermeden önce okuyun.
â–ºMesajı alan kişinin ne düşüneceğini tahmin edin.
â–º”Bu mesaj bana gelseydi ne düşünürdüm” diye kendinize sorun.
â–ºİlişkinin el verdiği ölçüde doğrudan ve içten olun.
â–ºKişilerin isimlerini öğrenin ve isimleriyle hitap edin.
â–ºAçık ayakkabı giymeyin.
â–ºKısa etek ve dekolte bluz giymeyin.
â–ºEteği çekiştirmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here